• <

Włochy zaniepokojone obecnością niemieckich statków NGO na Morzu Śródziemnym

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Włochy zaniepokojone obecnością niemieckich statków NGO na Morzu Śródziemnym

Partnerzy portalu

Szef włoskiego MSZ, wicepremier Antonio Tajani wyraził zaniepokojenie informacją o tym, że w kierunku wyspy Lampedusa płynie siedem statków organizacji pozarządowych pod banderą Niemiec. Od kilku dni trwa spór Rzymu z Berlinem, który postanowił finansować organizacje pozarządowe (NGO), ratujące migrantów na Morzu Śródziemnym i przewożące ich potem do Włoch.

Przeciwko finansowaniu przez Niemcy tych organizacji zaprotestowała wcześniej w liście do kancleraz Olafa Scholza premier Włoch Giorgia Meloni.

W wywiadzie dla dziennika “La Repubblica” w piątek szef włoskiej dyplomacji podkreślił, że o swoim zaniepokojeniu mówił w czwartek niemieckiej minister spraw zagranicznych Annalenie Baerbock.

“Wydaje mi się to naprawdę dziwne, niepokojące”- stwierdził Tajani. Zapytał, czy za tą decyzją o wysłaniu statków kryją się „interesy wyborcze” i czy komuś zależy na tym, aby nie doszło do porozumienia w sprawie migrantów na forum UE?

Kwestia wysłania statków, przyznał, budzi „wielkie zdumienie”.

Wskazał, że ratowanie na morzu jest "święte", ale - dodał – „nie można finansować statków, które płyną po migrantów, a potem przewożą ich do Włoch”.

„Jeśli naprawdę chce się takiej drogi postępowania, to w takim razie niech migranci zabrani przez statek NGO trafiają do kraju, pod którego banderą pływa ta jednostka. To jedyne możliwe rozwiązanie, także dlatego, że bardzo wielu z tych uciekających mężczyzn i kobiet chciałoby dostać się do innych krajów europejskich” - oświadczył szef włoskiego MSZ.

Czy chodzi o to - zapytał minister Tajani - „by ratować migrantów czy też, by nie dopuścić do tego, aby przybyli do Niemiec?”.

Rzym protestuje przeciwko temu, że wszyscy migranci ratowani na Morzu Śródziemnym przez organizacje pozarządowe z różnych państw schodzą na ląd wyłącznie na włoskich wybrzeżach. Ponadto według władz Włoch obecność statków NGO nasila zjawisko wysyłania ludzi przez przemytników.

Włoski wicepremier mówiąc o potrzebie europejskiego rozwiązania kwestii migracji podkreślił również, że konieczna jest też „operacja przyjaźni z Afryką”.

„To jest zadanie dla Europy, szczególnie dla Włochów” - uważa.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mal/

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.