• <

Soboń: potrzebujemy więcej węgla nie tylko ze względu na wysokie ceny gazu

rk

25.11.2022 10:58 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Soboń: potrzebujemy więcej węgla nie tylko ze względu na wysokie ceny gazu

Partnerzy portalu

Soboń: potrzebujemy więcej węgla nie tylko ze względu na wysokie ceny gazu - GospodarkaMorska.pl

Wiceminister finansów Artur Soboń podkreślił, że kraj potrzebuje więcej węgla nie tylko ze względu na wysokie ceny gazu, ale też dlatego, że węgiel nie może być dzisiaj importowany z Rosji.

Zdaniem wiceministra będzie to rozwiązanie analogiczne "doznanego już z cen energii". Jego zdaniem będzie to bardziej skomplikowany mechanizm, bo dotyczy także myślenia również nad progiem dochodowym, jeśli chodzi o skalę wsparcia ze strony państwa, co też jest aspektem prac władz. Podkreślił też, że te rozwiązania zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.

Wiceminister pytany był także pytany o trwające prace nad zamrożeniem cen gazu w Polsce. Zapowiedział, że będzie to rozwiązanie analogiczne do tego, „które znamy już z cen energii”. „To będzie pewnie trochę bardziej skomplikowany mechanizm, bo myślimy również nad progiem dochodowym, jeśli chodzi o skalę wsparcia ze strony państwa i intensywnie nad tym pracujemy” – poinformował.

Dopytywany o szczegóły kryterium dochodowego podkreślił, że te rozwiązania zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów. Z kolei odnosząc się do wprowadzenia progu dochodowego w przypadku akurat zamrożenia cen gazu przypomniał, że w jednych programach formy wsparcia są obwarowane ograniczeniem dochodowym, a w innych są powszechne. „Na przykład, na stacji paliw progu dochodowego wprowadzić się nie da, a wszyscy korzystają z obniżki VAT-u do 8 proc. na paliwa".

Nawiązując do tego, że od stycznia mają wrócić wyższe stawki VAT na paliwa, energię elektryczną i nawozy zwrócił uwagę, że wszystko rozwiązania, które są wprowadzane na okres kryzysu są czasowe. „Tak daleko idąca obniżka stawek VAT akcyzy i podatku od sprzedaży detalicznej była rozwiązaniem czasowym. Ono obowiązuje do końca tego roku - tak to przyjęliśmy, wprowadzając jednocześnie różne inne instrumenty, które działają w sposób analogiczny, a niekiedy jeszcze bardziej konkretnie np. w zakresie cen prądu są celowane i ograniczają presję inflacyjną” – stwierdził wiceminister finansów.

Minister został także zapytany o wypowiedź wicepremiera Jacka Sasina o umowie społecznej dotyczącej górnictwa, którego zdaniem harmonogram procesu wygaszania kopalń powinien być zmieniony z powodu kryzysu energetycznego wywołanego rosyjską agresją na Ukrainę. „Jeśli miałoby być to, o czym powiedział pan premier, trzeba by było jednocześnie stworzyć mechanizmy finansowania inwestycji, które by zapewniły dłuższą prace poszczególnych jednostek; wskazać na jednostki najbardziej efektywne ekonomicznie; uzgodnić to ze stroną społeczną, na koniec notyfikować Komisji Europejskiej” – wyjaśnił Soboń.

Podkreślił też, że aktualnie kraj potrzebuje więcej węgla nie tylko ze względu na wysokie ceny gazu, ale też dlatego, że węgiel nie może być dzisiaj importowany z Rosji. W związku z tym ta luka jest większa i jest zastępowana węglem z całego świata, przede wszystkim przez porty, do których trafiają dostawy m.in. z Kolumbii i Australii. To ma być element, służący za potencjalny przedmiot rozmów ze stroną społeczną. Jak zwrócił uwagę, w samej umowie społecznej nie tyle chodzi o finalną datę wychodzenia z węgla, ale o instrumenty pomocowe, które powodują, że "górnicy mogą spać spokojnie”. Soboń stwierdził też, że górnictwo jest wciąż podstawą wytwarzania energii w Polsce.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.