• <

Wynik wyszukiwania - "audyt" - Wiadomości

CEVA Logistics logistycznym wsparciem Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Paryż 2024

Już 26 lipca w Paryżu rozpocznie się ceremonia otwarcia jednej z największych imprez sportowych na świecie – Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Paryż 2024. O przygotowaniach do obsługi logistycznej i wyzwaniach w organizacji pierwszych transportów mówi CEVA Logistics, która razem z Grupą CMA CGM, jest Oficjalnym Partnerem Logistycznym tego wydarzenia i Partnerem Technicznym Sztafety z Pochodnią.
29.05.2024

Prezydent Duda: CPK i elektrownia jądrowa konieczne

Nie wolno pozwolić, by wielkie inwestycje w Polsce zostały zatrzymane – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Konina (woj. wielkopolskie). Zapowiedział walkę o budowę CPK, a także o zbudowanie elektrowni jądrowej w regionie.
27.05.2024

Kosiniak-Kamysz: decyzja ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego "na dniach"

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, poinformował w środę w TVN24, że decyzja ws. CPK będzie ogłoszona "na dniach".
22.05.2024

Arkadiusz Marchewka: Stocznia Szczecińska "Wulkan" z gigantyczną stratą za ubiegły rok

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka przedstawił aktualizację sytuacji w w Stoczni Szczecińskiej „Wulkan”. Wskazał, że spółka zakończyła poprzedni rok ze stratą 150 mln zł.
20.05.2024

Konferencja „Sztuczna inteligencja w kosmosie i na morzu” już 23 maja

O sztucznej inteligencji na morzu i w kosmosie będą rozmawiać uczestnicy konferencji, która odbędzie się na Politechnice Gdańskiej 23 maja. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy naukowców, praktyków i studentów.
20.05.2024

MKiŚ: ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia złotą algą w Odrze

Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia w związku z występowaniem złotej algi w Odrze - poinformował w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dodał, że zdolności glonów do rozwoju w dynamicznym nurcie rzeki są ograniczone.
17.05.2024

Ruszyła cyfrowa rewolucja sektora MŚP. Inauguracja Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z Partnerami otworzyła w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym nowy rozdział cyfrowej gospodarki. Inauguracja Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych otworzyła dostęp do bezpłatnych, specjalistycznych usług związanych z wdrożeniem innowacji cyfrowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.
17.05.2024

Grupa Budimex wśród wykonawców elektrowni ‎jądrowej w Polsce

Westinghouse wybrał Mostostal Kraków do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Odpowiedzialny za projekt amerykański koncern wybrał, wchodzącą w skład Grupy Budimex, firmę do kolejnej fazy projektu. Zakres współpracy obejmuje produkcję oraz montaż konstrukcji stalowych dużych modułów strukturalnych oraz obudowy. Rozmowy z wykonawcą na temat wykonania części budowlanej prowadzi również Budimex SA.
14.05.2024

PRS zacieśnia współpracę z Uniwersytetem Gdańskim

Polski Rejestr Statków S.A. pogłębia współpracę ze światem nauki. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest podpisane właśnie porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Gdańskim w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, ale również przy projektach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej i polskich elektrowni jądrowych.
14.05.2024

Konferencja „Sztuczna inteligencja w kosmosie i na morzu” już 23 maja

O sztucznej inteligencji na morzu i w kosmosie będą rozmawiać uczestnicy konferencji, która odbędzie się na Politechnice Gdańskiej 23 maja. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy naukowców, praktyków i studentów. O sztucznej inteligencji na morzu i w kosmosie będą rozmawiać uczestnicy konferencji, która odbędzie się na Politechnice Gdańskiej 23 maja. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy naukowców, praktyków i studentów.
12.05.2024

Powołano nowy zarząd Grupy Przemysłowej Baltic

Henryk Ogryczak oraz wiceprezes Marek Gorzelewski zostali odwołani z zarządu Grupy Przemysłowej Baltic. Na nowego prezesa powołano Adama Kowalskiego.
08.05.2024

Rada Pracownicza PŻM odwołała dyrektora naczelnego Andrzeja Wróblewskiego

Rada Pracownicza Polskiej Żeglugi Morskiej P.P. podjęła decyzję o odwołaniu dyrektora naczelnego przedsiębiorstwa Andrzeja Wróblewskiego. Wniosek w tej sprawie został przesłany do ministra właściwego ds. gospodarki morskiej, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusza Marchewki i został przez niego zaakceptowany.
20.04.2024

MFW: Nieefektywna ochrona infrastruktury krytycznej w RP przed atakami w cyberprzestrzeni

W poprzednich swoich artykułach autorzy zwracali uwagę przede wszystkim na obowiązujące akty prawne, mające na celu zapewnienie gruntu prawnego dla aktywności związanej z bezpieczeństwem m.in. infrastruktury krytycznej, ze strony ataków w cyber przestrzeni. W niniejszym artykule autorzy chcą przybliżyć realne działania, mające na celu ochronę infrastruktury krytycznej przed atakiem w cyberprzestrzeni.
19.04.2024

Morski seans w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejny seans z cyklu Kino Wojenne w Muzeum. Wyświetlanym filmem będzie tym razem „Pan i władca: Na krańcu świata”.
12.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Hydrotechnika dla MEW

Drugiego dnia konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, podjęto wątek specjalistycznych konstrukcji portowych dla morskiej energetyki wiatrowej.
27.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Dostawcy niższego rzędu domagają się elastyczności

Drugi dzień konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, rozpoczął się od niezwykle ważnego, a często pomijanego wątku dotyczącego tego, jak w obliczu mocno skonkretyzowanych wymogów kontraktowych swoją rolę widzą dostawcy niższego rzędu.
22.03.2024

100 dni Ministerstwa Infrastruktury. Podsumowanie prac rządu

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka podsumował 100 dni prac resortu w zakresie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
21.03.2024

Wielka Brytania: przenoszenie azylantów z hoteli na barki nie zmniejsza kosztów

Alternatywne miejsca zakwaterowania nielegalnych imigrantów, takie jak przystosowana do tego barka czy nieużywane bazy wojskowe, kosztują obecnie nawet więcej niż wynajmowane przez rząd w tym celu hotele - oceniło w środę brytyjskie Krajowe Biuro Audytorskie (NAO).
20.03.2024

Cyfrowe bliźniaki i AI kontra „Czarne Łabędzie”. Rewolucja cyfrowa w portach

Rewolucja informatyczna i informacyjna nie omija portów morskich. Narzędzia Przemysłu 4.0 trafiają do portów, które już od dawna są nie tylko miejscem przeładunków i uszlachetniania towarów ale również działalności przemysłowej najwyższej jakości. A właściwie nawet od zawsze.
14.03.2024

Ministerstwo Infrastruktury wstrzymuje kontrowersyjne wypłaty w Polskiej Żegludze Bałtyckiej

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował w mediach społecznościowych, że podjął decyzję o wstrzymaniu części wypłat w Polskiej Żegludze Bałtyckiej S.A. Ma to związek z audytem prowadzonym przez resort w państwowych spółkach branży morskiej.
11.03.2024

Rada Nadzorcza Stoczni Szczecińskiej "Wulkan" sp. z o.o. ogłasza postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu

Rada Nadzorcza Stoczni Szczecińskiej "Wulkan" sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie ogłasza postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa zarządu oraz wiceprezesa zarządu ds. operacyjnych. Zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane w siedzibie zarządu spółki do 20 marca 2024 r.
04.03.2024

Odprawa MON z kadrą dowódczą Wojska Polskiego. Trwa wzmacnianie bezpieczeństwa państwa

29 lutego br. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego odbyła się odprawa kierownictwa MON, w której uczestniczyło ponad 100 dowódców Wojska Polskiego. Odprawa dotyczyła m. in. spraw bieżących w obszarze bezpieczeństwa narodowego i obronności Rzeczypospolitej.
29.02.2024

Wiceminister klimatu: Pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych może popłynąć już w 2027 roku

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas spotkania z samorządowcami i przedsiębiorcami w Szczecinie powiedział, że dzięki pieniądzom z KPO przyśpieszy transformacja energetyczna. Będzie 2 mld zł więcej na takie programy jak np. "Czyste powietrze".
26.02.2024

„Miecznik” i offshore kluczami do uzdrowienia branży stoczniowej. Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zebrała się, aby omówić temat realizacji programu „Miecznik” ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania infrastruktury stoczniowej do budowy okrętów dla marynarki wojennej w ramach tego programu. Zajęto się także tematem polityki rządu w stosunku do sektora stoczniowego.
22.02.2024

Odwołanie zarządu i prezesa Stoczni Szczecińskiej "Wulkan"

Jak poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, wiceminister Arkadiusz Marchewka, został odwołany zarząd Stoczni Szczecińskiej "Wulkan" Sp. z o.o. Zapowiedział, że odbędzie się tam audyt i kontrola wszystkich działań, które wcześniej były w niej podejmowane.
22.02.2024

[WYWIAD] Arkadiusz Marchewka: sprawy gospodarki morskiej priorytetem dla nowego rządu

Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedzialny za gospodarkę morską, wodną i żeglugę śródlądową, w rozmowie z Mateuszem Kowalewskim, wydawcą portalu GospodarkaMorska.pl opowiada o największych szansach i wyzwaniach dla sektora morskiego w najbliższych latach oraz roli resortu we wspieraniu branży morskiej.
18.02.2024

Nowy skład rady nadzorczej Stoczni Szczecińskiej "Wulkan"

Na stronie Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” sp. z o.o. opublikowano informacje o nowym składzie rady nadzorczej.
16.02.2024

Wiceszef MI: ustalanie taryf za wodę na poziomie centralnym - nie zdało egzaminu

Ustalanie taryf za wodę i ścieki na poziomie Wód Polskich nie zdało egzaminu - ocenił w środę wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że jego zdaniem ta kwestia powinna wrócić na poziom samorządów, "tam gdzie będzie to możliwe".
07.02.2024

PRS z certyfikatem jednostki inspekcyjnej typu A

Polski Rejestr Statków S.A. otrzymał 19 stycznia br. Certyfikat Akredytacji Jednostki Inspekcyjnej Nr AK 047. PRS uzyskał uprawnienia akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji do wykonywania inspekcji w obszarze trzech dyrektyw Unii Europejskiej: 2013/53/UE w sprawie rekreacyjnych jednostek pływających (RCD), 2014/29/UE w sprawie prostych zbiorników ciśnieniowych (SPV) oraz 2014/68/UE w sprawie urządzeń ciśnieniowych (PED).
06.02.2024

Woźniak: wtorkowe NWZA Orlenu może "rozmontować" fuzję Orlenu z PGNiG

Zdaniem byłego prezesa PGNiG Piotra Woźniaka wtorkowe NWZA Orlenu może "rozmontować" fuzję Orlenu i PGNiG, jeśli nie zgodzi się na sprzedaż przez Orlen operatora magazynów gazu - spółki Gas Storage Poland.
06.02.2024

Hennig-Kloska: na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa

Na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Wskazała, że audyt ws. przygotowań do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej przygotuje pełnomocnik rządu ds. infrastruktury krytycznej.
30.01.2024

Wiceminister Marchewka: Stocznię Szczecińską Wulkan czeka bardzo wnikliwy audyt

Stocznię Szczecińską "Wulkan" czeka bardzo wnikliwy audyt - powiedział PAP wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. W ubiegłym tygodniu odwołani zostali prezes stoczni "Gryfia" i rada nadzorcza Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
30.01.2024

Krzysztof Zaremba odwołany ze stanowiska prezesa Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia"

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował w mediach społecznościowych o zmianach na stanowiskach w Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" w Szczecinie. W wyniku tego ze stanowiska jej prezesa został odwołany Krzysztof Zaremba, natomiast z członkostwa w radzie nadzorczej Małgorzata Jacyna-Witt.
28.01.2024

Rząd przeciera szlak dla kontenerów w Świnoujściu

Resort infrastruktury nie rezygnuje z inwestycji w przeładunkowy hub i tor podejściowy w Świnoujściu – czytamy w weekendowym wydaniu "Pulsu Biznesu".
26.01.2024

Hennig-Kloska: elektrownia jądrowa musi powstać jak najszybciej

Dyskusja o zmianie lokalizacji elektrowni jądrowej opóźni budowę o 10 lat. Trwa szukanie miejsca pod budowę drugiej – mówi w rozmowie z czwartkową „Rzeczpospolitą” minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
25.01.2024

Minister przemysłu: w kompetencjach resortu atom, wodór, ropa i gaz

W kompetencjach Ministerstwa Przemysłu - obok górnictwa - będzie polityka atomowa, wodorowa oraz dotycząca gazu i ropy naftowej - poinformowała w poniedziałek wieczorem w Sosnowcu szefowa tego resortu Marzena Czarnecka.
22.01.2024

Ekspert: 5 działań, które zwiększą poziom cyberbezpieczeństwa w sektorze morskim

Cyberbezpieczeństwo w sektorze morskim wymaga zbudowania kompleksowej strategii, na którą składa się ochrona specjalistycznych systemów IT/OT, wykorzystanie dobrych praktyk zawartych w standardach branżowych, uświadomienie pracownikom zagrożeń oraz odpowiednia kontrola dostępu.
22.01.2024

Komisja GMiŻŚ: przepisy dot. połowów komercyjnych powinny uwzględniać interesy rybaków

Przepisy dotyczące warunków wykonywania rybołówstwa komercyjnego powinny uwzględniać interesy polskich rybaków, nie powinny utrudniać połowów czy być zbyt restrykcyjne - ocenili uczestnicy dyskusji na posiedzeniu sejmowej komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
17.01.2024

Niepokojący raport OOCL. Przewozy w górę, przychody drastycznie w dół

Opublikowano niezaudytowany raport finansowy Orient Overseas Container Line (OOCL) za czwarty kwartał 2023 r. Wyniki zaskakują i niepokoją.
11.01.2024

Przemysław Koperski powołany na stanowisko wiceministra infrastruktury

Prezes Rady Ministrów, z dniem 4 stycznia 2024 r., powołał Przemysława Koperskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
10.01.2024

Wiceminister klimatu chce utrzymać stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Opóźnienia we wdrażaniu dziesiątków aktów prawnych, umowy bez zapewnionych budżetów na ich realizację - to pierwsze ustalenia audytu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, jakie wskazała wiceszefowa resortu Urszula Zielińska w środowej rozmowie w Studiu PAP.
10.01.2024

Promocja książki śp. dr. Ryszarda Leszczyńskiego „Wolność solą znaczona. Morskie drogi do wolności polskich marynarzy 1945-1989”

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej zapraszają na promocję książki śp. dr. Ryszarda Leszczyńskiego „Wolność solą znaczona. Morskie drogi do wolności polskich marynarzy 1945-1989”.
10.01.2024

Tusk: w przyszłym tygodniu decyzja, czy będzie pełnomocnik ds. infrastruktury energetycznej

W przyszłym tygodniu powinna zapaść decyzja, czy stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie utrzymane - oświadczył we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.
09.01.2024

Wypowiedzenie umowy w świetle prawa angielskiego. Część II

W części I Wypowiedzenie umowy w świetle prawa angielskiego rozpoczęliśmy omawianie orzeczenia w sprawie „Lombard North Central Plc v European Skyjets Ltd.” [2022] EWHC 728 (Q.B). Orzeczenie, odnosi się do warunków wypowiadania umów („contractual termination”) w świetle prawa angielskiego.
08.01.2024

Dymisje członków rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego

Premier Donald Tusk odwołał z funkcji członków rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego Piotra Kielocha oraz Joannę Strzesak-Rochewicz.
02.01.2024

Wojciech Zdanowicz przewodniczącym EMSA

Podczas 68. posiedzenia Rady Administracyjnej EMSA (Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego), które odbyło się w dniach 14 i 15 listopada 2023 roku, na nowego przewodniczącego, głosami członków EMSA Board (przedstawiciele państw członkowskich UE, Islandii, Norwegii oraz KE) wybrano Wojciecha Zdanowicza, dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.
30.12.2023

Umowa kupna-sprzedaży statku („MOA”) – wybrane zagadnienia w świetle prawa angielskiego (Część II)

W pierwszej części naszego opracowania Umowa kupna-sprzedaży statku („MOA”) – wybrane zagadnienia w świetle prawa angielskiego (Część I) podjęliśmy próbę omówienia wybranych zagadnień prawnych, związanych z transakcjami sprzedaży statku używanego („second-hand”) w świetle prawa angielskiego. Transakcje te opisane są zazwyczaj na uznanych międzynarodowych formularzach typu „NSF” z 1993 lub 2012, „Nipponsale” „SSF” czy „SHIPSALE form”.
20.12.2023

Borys Budka będzie odpowiadał za aktywa państwowe, Marzena Czarnecka - za ministerstwo przemysłu

Borys Budka będzie odpowiadał za aktywa państwowe; przeprowadzimy błyskawiczny audyt i przedstawimy obraz tego, co działo się w spółkach Skarbu Państwa – zapowiedział we wtorek w Sejmie podczas expose premier Donald Tusk. Jak dodał, na czele ministerstwa przemysłu stanie Marzena Czarnecka.
12.12.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker

Na polskim rynku pojawiła się spółka, którą wyróżnia biznesowa dalekowzroczność w usługach dedykowanych dla sektora morskiego. Łączą potrzeby armatorów i czarterujących, pośredniczą przy poszukiwaniu statków do wykonania projektów offshorowych i nie tylko.
06.12.2023

Henning-Kloska: atom powinien być stabilizatorem polskiego systemu energetycznego, obok wiatru i słońca

Atom powinien być stabilizatorem polskiego systemu energetycznego, obok wiatru i słońca - powiedziała Paulina Henning-Kloska (Trzecia Droga - Polska 2050). Zapowiedziała, że po przejęciu ministerstwa klimatu i środowiska, przeprowadzone zostaną audyty projektów jądrowych.
05.11.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 za nami

W ostatni piątek po raz 22 w Gdyni zebrali się reprezentanci sektora gospodarki morskiej, by w szerokim gronie rozmawiać o problemach i szansach branży.
16.10.2023

Seatech Engineering świętuje 20lecie działalności, a plany na kolejne lata ma bardzo ambitne!

Za nami 20 lat historii biura projektowego Seatech, zajmującego się projektowaniem specjalistycznych jednostek na potrzeby przemysłu stoczniowego. To właśnie 15 października 2003 roku, dokładnie 20 lat temu, Gerard Jasiński, ówczesny Dyrektor Biura Statków Centromor, wraz z Pascalem Piriou, reprezentującym francuską stocznię Chantiers Piriou, założyli firmę o nazwie Seatech Engineering Sp. z o.o.
15.10.2023

TELE-FONIKA Kable i JDR dostarczą kable podmorskie i lądowe do farmy wiatrowej Baltic Power

TELE-FONIKA Kable (TFK), globalny dostawca systemów kablowych HV i EHV dla sektora energii odnawialnej, wraz z JDR Cable Systems (JDR), brytyjskim dostawcą kabli podmorskich, zostali wybrani przez Grupę ORLEN i Northland Power do projektu budowy farmy wiatrowej Baltic Power w Polsce. Wspólnie z partnerami NKT i DEME Offshore zaprojektują, wyprodukują i zainstalują 340 km kabli lądowych i podmorskich.
12.10.2023

Konferencja oraz wystawa dotyczące wojskowych nurków w Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz HDS Poland zapraszają na Konferencję Podwodno-Historyczną oraz promocję książki Kariny Kowalskiej „Nurkowie Marynarki Wojennej we wspomnieniach 1939-1945”.
12.10.2023

Na przełomie roku powinno udać się wyłonić partnera do budowy portu zewnętrznego w Gdyni

Na przełomie roku powinno udać się wyłonić partnera do budowy portu zewnętrznego w Gdyni, zaś przyszły rok to perspektywa zawierania umowy oraz rozpoczynania prac - powiedział podczas konferencji w Gdyni ws. budowy portu zewnętrznego wiceminister w resorcie funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.
05.10.2023

Chartwell Marine i VARD łączą siły, aby opracować oryginalny projekt statku serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej

Chartwell Marine ogłasza współpracę z VARD w celu wprowadzenia nowej jednostki do zadań serwisowych, tzw. "Midi-SOV". Statek, który ma trafić na rynek amerykański i europejski już w przyszłym roku, ma zaprezentować efekt połączenia specjalistycznej wiedzy obu przedsiębiorstw w celu budowy jednostek morskich przeznaczonych do transferu pracowników i zadań serwisowych, zapewniając zupełnie nowe rozwiązanie dla ciągłego wyzwania, jakim jest rozwój morskiej energetyki wiatrowej na całym świecie.
04.10.2023

Naftoport: rekordy przeładunków i droga do energetycznej niezależności

W rozmowie z Andrzejem Brzózką, prezesem Naftoportu, omawiamy znaczenie tego strategicznego terminalu dla polskiej gospodarki oraz wyzwania związane z jego bezpieczeństwem i infrastrukturą.
20.09.2023

Metanol w porcie. IAPH opracował zestaw procedur bezpieczeństwa. Polskie porty mają „gotowce” do wdrożenia

Metanol staje się potencjalnie alternatywnym paliwem bunkrowym w transporcie morskim. Jest paliwem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Od 2015 rośnie skala jego użycia w związku z rosnącym portfelem zamówień na statki w których są stosowane silniki dwupaliwowe, mogące wykorzystywać zielone paliwo. Oczekuje się, że w nadchodzącej dekadzie liczba statków korzystających z metanolu szybko wzrośnie, przewiduje IAPH (International Association of Ports and Harbours).
13.09.2023

Historyczna susza zakłóca działanie Kanału Panamskiego

Władze Kanału Panamskiego zmniejszyły maksymalną masę statków i liczbę dziennych przepraw statków w celu oszczędzania wody. Eksperci transportu morskiego obawiają się, że takie zdarzenia mogą stać się nową normą, ponieważ niedobory opadów w piątym najbardziej mokrym kraju na świecie zwracają uwagę na zagrożenia klimatyczne wpływające na przemysł żeglugi oceanicznej, który obsługuje 80% światowego handlu.
22.08.2023

Zmiany w prawie morskim - co warto o nich wiedzieć?

Na przestrzeni ostatnich miesięcy prowadzone są prace legislacyjne nad różnymi aktami z zakresu prawa morskiego. Konieczność wprowadzenia zmian wynika z różnych przyczyn. Część nowych przepisów ma celu dostosowanie polskiego porządku prawnego do prawa Unii Europejskiej. Inne zmiany stały się konieczne ze względu na nowelizację albo utratę mocy obowiązującej niektórych aktów prawnych. Z kolei pozostałe rozwiązania mają przyczynić się do poprawy obronności kraju. Mając to wszystko na względzie wskazane jest bliższe zapoznanie się
23.07.2023

Cztery firmy mogą złożyć oferty na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni

Cztery międzynarodowe firmy zostały zaproszone do złożenia oferty na projekt bodowy Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia - poinformowała firma EY, która doradza przy inwestycji. To największy projekt w historii polskiego rynku PPP, z szacowaną wartością nakładów ponad 5,5 mld zł - dodała.
18.07.2023

Promocja na pierwszy stopień oficerski absolwentów AMW

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni, na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica odbyła się uroczystość promocji na pierwszy stopień oficerski absolwentów Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
01.07.2023

Kino wojenne w MMW w Gdyni – czerwiec 2023

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni w ramach cyklu Wojenne kino w Muzeum zaprasza na film „Konwój”.
13.06.2023

Nowy prezes Zarządu Portu Gdańskiego Eksploatacji

Mariusz Wdowczyk został wybrany nowym prezesem Zarządu Spółki Port Gdański Eksploatacja. Poprzednio zasiadał m.in. w spółkach Rafako EBUS Sp. z o.o. / ARP e-Vehicles Sp. z o.o. oraz Energa Elektrownie Ostrołęka S.A. w Ostrołęce.
05.06.2023

"Miecznik" zagrożony? Zamieszanie wokół zmian w składzie konsorcjum

W mediach pojawiły się informacje odnośnie zmian w składzie konsorcjum PGZ-Miecznik. Według niepotwierdzonych informacji gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. miała się z niego wycofać, co według wielu komentatorów budzi spore obawy wobec przyszłości kluczowego programu budowy okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej.
15.05.2023

Muzeum Marynarki Wojennej z ofertą na Europejską Noc Muzeów

Placówki muzealne wyjątkowo otworzą swoje podwoje wieczorem, 13 maja. Wiele z nich będzie miało szereg atrakcji skierowanych do turystów, chcących skorzystać z kulturalnej oferty. Wśród nich jest gdyńskie muzeum poświęcone tematyce morskiego rodzaju sił zbrojnych.
05.05.2023

Bureau Veritas opracowało ramy audytu w celu weryfikacji zobowiązań środowiskowych

Bureau Veritas - we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Centrów Danych (European Data Center Association – EUDCA) oraz Cloud Infrastructure Service Provider Europe (CISPE) opracowało Ramy Audytu oraz usługę Gap Analysis dla Sygnatariuszy Paktu na rzecz Neutralności Klimatycznej Centrów Danych (Climate Neutral Data Centre Pact - CNDCP). Jasne zasady audytowe umożliwią ocenę i weryfikację zgodności centrów danych z Inicjatywą Samoregulacyjną Paktu (SRI), zapewniając ich zrównoważony rozwój i skuteczność.
23.04.2023

Bezpieczna i czysta energia dla Polski. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER. Prawie pół tysiąca uczestników wysłuchało merytorycznych debat i wystąpień liderów sektora, którzy poruszyli najbardziej aktualne tematy związane z polską energetyką.
19.04.2023

Bilfinger Tebodin – usługi dla pomyślnie zrealizowanego projektu

Bilfinger Tebodin to wielobranżowa firma konsultingowa, inżynieryjna i zarządzająca projektami. Jest częścią Bilfinger, globalnego dostawcy usług przemysłowych. W Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) Bilfinger Tebodin posiada 600 specjalistów w 6 krajach Europy, w tym w Polsce, Czechach, Rumunii, na Węgrzech, Ukrainie i w Serbii. Tworzy przyszłościową branżę, niezawodnie zarządzając projektami przemysłowymi od ponad 75 lat.
11.04.2023

Morska Stocznia Remontowa Gryfia z dodatnim wynikiem finansowym

Korzystne wyniki spółki potwierdził niezależny audytor. To już drugi rok z rzędu, kiedy Gryfia odnotowuje zysk. Tym samym firma nie ma już statutu spółki o „zagrożonej działalności”.
05.04.2023

Transformacja energetyczna i przyszłość energetyki w Polsce. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER odbędzie się już 13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel. Najważniejsze wydarzenie skierowane do sektora energetycznego po raz kolejny zgromadzi przedstawicieli zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, ekspertów, przedstawicieli świata nauki oraz członków izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych.
29.03.2023

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju

Budowa farm fotowoltaicznych, sztuczna inteligencja zarządzająca systemem ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej. Realizacja celów biznesowych, może iść w parze z ochroną środowiska, co udowadnia Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Spółka realizuje projekty ekologiczne dzieląc się dobrymi praktykami z przedsiębiorcami.
23.03.2023

Morze Bałtyckie potrzebuje odpowiedzialnych rybaków i konsumentów

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Ma on zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną Bałtyku i przypomnieć, że każdy z nas może się przyczynić do poprawy jego kondycji. Jaką rolę odgrywają w tym zrównoważone połowy? I co każdy z nas może zrobić, by wspierać odpowiedzialne rybołówstwo?
21.03.2023

Transformacja energetyczna i przyszłość energetyki w Polsce. Startuje 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

Już 13-14 kwietnia 2023 roku w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER. To najważniejsze wydarzenie skierowane do sektora energetycznego po raz kolejny zgromadzi przedstawicieli zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, ekspertów, przedstawicieli świata nauki oraz członków izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych.
20.03.2023

Orlen prezentuje strategię dla transformacji energetycznej Polski i Europy Środkowej do 2030

Zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu z przyjaznych środowisku źródeł to główny cel połączonej Grupy ORLEN do 2030 roku. Drogę do niego wytyczą przede wszystkim inwestycje w energetykę odnawialną, wydobycie oraz rozwój projektów napędzających zielony kierunek Grupy, m.in. w obszarze biogazu i biopaliw. Koncern będzie także rozwijać technologie wodorowe, nowoczesną petrochemię i bezpieczną energetykę jądrową. Na realizację strategicznych projektów przeznaczy około 320 mld zł do końca tej dekady.
28.02.2023

Wykorzystanie instalacji OZE na potrzeby przedsiębiorstwa

Swobodny dostęp do źródeł energii jest warunkiem funkcjonowania gospodarki. Ostatnie wydarzenia pokazują silną zależność między drogą pozyskiwania surowców energetycznych, a stabilnością ekonomiczną i społeczną Polski oraz Europy. Odnawialne źródła energii pozwalają na zminimalizowanie negatywnych skutków zakupu gazu lub ropy i przyczyniają się do budowanie niezależności energetycznej kraju. Kolejnym ważnym elementem jest drastyczne pogorszenie się stanu środowiska naturalnego spowodowane używaniem nieodnawialnych źródeł energii.
22.02.2023

"Klątwa Żurawia" w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Nasze Sygnały.
16.02.2023

Gróbarczyk: sytuacja w przemyśle stoczniowym jest stabilna

Sytuacja w przemyśle stoczniowym jest stabilna z tendencją na dobrą - powiedział w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że wszystkie stocznie "mają pełen pakiet zamówień w zakresie remontów i budów".
08.02.2023

Prezydent podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie morskim

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Nowelizacja ma m.in. umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
26.01.2023

Cykl spotkań z historią w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na nowy cykl spotkań z morską historią. Zaprezentuje w nim obrazy z repertuaru światowej kinematografii poświęcone epizodom walk na morzach.
13.01.2023

Poprawki noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim przyjęte przez sejm

Sejm przyjął w piątek poprawki senatu do nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ma m.in. umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
13.01.2023

Henryk Śniegocki: PRS uczestniczy w rozwoju gospodarki morskiej

O nadchodzących wyzwaniach dla branży morskiej i wizji rozwoju Polskiego Rejestru Statków rozmawiamy z prezesem PRS, dr hab. inż. kpt. ż.w. Henrykiem Śniegockim.
02.01.2023

PKN Orlen: nie jest prawdą, że Polska straciła kontrolę nad Rafinerią Gdańską

Nie jest prawdą, że Polska straciła kontrolę nad Rafinerią Gdańską - podał PKN Orlen w oświadczeniu do publikacji pt. „Tak Polska straciła kontrolę nad rafinerią w Gdańsku” zamieszczoną na stronach internetowych TVN24. Według spółki, teza zawarta w tytule artykułu jest nieprawdziwa.
02.01.2023

Port w Lizbonie na celowniku hakerów

Jeden z największych europejskich portów padł ofiarą cyberataków. Wykorzystując okres świątecznego rozprężenia przestępcy zablokowali dostęp do jego strony internetowej, grożąc również ujawnieniem poufnych informacji finansowych, jeśli nie otrzymają okupu.
30.12.2022

Wiceszef MKiŚ: w Odrze może dojść do dalszego wyrzutu toksyn i śnięcia ryb

W przypadku bardzo wysokiego zasolenia w Odrze może dojść do dalszego wyrzutu toksyn, które powodują śnięcie ryb - przyznał w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
23.12.2022

Własne statki do przewozu LNG pozwalają zarządzać kosztami

Posiadanie własnych statków do przewozu LNG pozwala skutecznie zarządzać szeregiem kosztów towarzyszących transportowi gazu, często decydujących dla opłacalności takich transakcji, ocenił szef londyńskiego biura spółki PST z Grupy Orlen Ireneusz Łazor.
18.12.2022

Polskie statki do przewozu LNG otrzymały imiona

W stoczni w Ulsan w Korei Południowej uroczyście nadano imiona dwóm pierwszym jednostkom do przewozu LNG, budowanym dla Grupy Orlen przez Hyundai Heavy Industries.
17.12.2022

Senat za nowelą ustawy poprawiającą bezpieczeństwo żeglugi

Senat opowiedział się w czwartek za nowelą ustawy poprawiającej bezpieczeństwo żeglugi z dziesięcioma poprawkami senackiej Komisji Infrastruktury. Ustawa ma m.in. umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
16.12.2022

Komisja sejmowa przyjęła poprawki do projektu noweli ustawy poprawiającej bezpieczeństwo żeglugi

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła w środę poprawki do projektu nowelizacji ustawy poprawiającej bezpieczeństwo żeglugi. Przyjęta została m.in. poprawka zmieniająca ustawę o Straży Granicznej.
16.11.2022

Sejm. Projekt nowelizacji ustawy poprawiający bezpieczeństwo żeglugi do drugiego czytania

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła w poniedziałek wniosek o uchwalenie rządowego projektu nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Nowela ma m.in. poprawić bezpieczeństwo żeglugi, a także umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
14.11.2022

Projekt nowelizacji ustawy poprawiający bezpieczeństwo żeglugi trafi do jednej komisji

Sejm nie poparł wniosku o przesłaniu rządowego projektu nowelizacji ustawy, która ma m.in poprawić bezpieczeństwo żeglugi do dalszych prac w Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Projekt będzie procedowany tylko w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
27.10.2022

Projekt nowelizacji ustawy, która ma umożliwić administracji morskiej budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych

Rządowy projekt nowelizacji ustawy, która ma poprawić bezpieczeństwo żeglugi został w czwartek skierowany do dalszych prac parlamentarnych. Projektowana zmiana umożliwi również administracji morskiej budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
27.10.2022

MKiŚ: w pierwszym kwartale 2023 r. raport z badania polskiej koncesji na Atlantyku

Dane na temat badań oceanicznych przeprowadzonych na polskiej koncesji na środkowym Atlantyku będą zaprezentowane w raporcie, który będzie opublikowany w pierwszym kwartale 2023 r. - poinformował w czwartek resort klimatu i środowiska.
20.10.2022

Port Gdańsk. Modernizacja systemu oświetlenia za 4 mln zł zakończona. Jest ekologicznie i oszczędnie

2,5 roku trwała modernizacja systemu oświetlenia w Porcie Gdańsk. Jej celem była min. poprawa parametrów technicznych oświetlenia, a także oszczędności związane z bieżącą eksploatacją.
13.10.2022

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim m.in. w kontekście budowy portu offshore przyjęta

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Znajduje się w nim także zapis dotyczący umożliwienia budowy portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
06.10.2022

Gaz-System otrzymał certyfikaty, m.in. dla Terminala LNG w Świnoujściu

3 października 2022 roku Prezes Urzędu Dozoru Technicznego przekazał na ręce wiceprezesa Gaz-System Artura Zawartko przyznany spółce Certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy na zgodność z Normą PN - ISO 45001.
04.10.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Vulcan Training: Rozszerzamy ofertę dla branży wiatrowej

W Polsce funkcjonuje jeden z unikatowych ośrodków szkoleniowych w skali europejskiej - Vulcan Training & Consultancy. Pracownicy branży oil&gas oraz morskiej energetyki wiatrowej mogą w centrum w Szczecinie zdobyć nowe umiejętności i podnieść kompetencje. Szkolenia pozwalają pracownikom działającym w branży morskiej wrócić bezpiecznie do domu.
04.09.2022

Stocznia Crist. Za nami ceremonia cięcia blach do budowy specjalistycznego pontonu [ZDJĘCIA]

22 sierpnia o godzinie 10:00 w stoczni Crist rozpoczęła się ceremonia cięcia blach na potrzeby nowego, drugiego już projektu dla armatora FLC. W ten sposób oficjalnie ruszyła budowa specjalistycznego pontonu o numerze roboczym NB100.
29.08.2022

ICTSI, właściciel BCT, z zyskiem netto o 50% w I półroczu 2022 roku

ICTSI, filipiński właściciel Bałtyckiego Terminala Kontenerowego podsumował I półrocze 2022 r. Wyniki ekonomiczne są imponujące. Podaż kontenerów w terminalach wzrosła o 5% do 5,8 mln TEU. To sprawiło, że ICTSI zapewniła sobie wzrost zysku netto o 50% do 294,5 mln USD.
18.08.2022

40-lecie Daru Młodzieży. Jaką rolę w historii fregaty pełnił PRS?

Dar Młodzieży do służby wszedł w 1982 roku. Dziś to znany na całym świecie szkolny żaglowiec Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Odegrał spektakularną rolę w rejsie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Warto również pamiętać, że ta trzymasztowa fregata została zbudowana pod nadzorem i ma klasę Polskiego Rejestru Statków (PRS).
10.07.2022

[WIDEO] Roboty i sztuczna inteligencja usprawniają wykrywanie usterek w turbinach aż o 14 proc.

Jak wynika z raportu projektu badawczo-rozwojowego Innovate UK, roboty i sztuczna inteligencja są o 14 proc. dokładniejsze w wykrywaniu usterek w turbinach wiatrowych
29.05.2022

Baltic Power zaprasza do prekwalifikacji w przetargach na usługi i sprzęt wykorzystywany przy budowie morskich farm wiatrowych

Spółka Baltic Power zamierza przeprowadzić prekwalifikacje, a następnie zaprosić zainteresowane współpracą podmioty do planowanych przetargów. Opisane zakresy dostaw sprzętu oraz usługi będą świadczone w okresie budowy morskiej farmy wiatrowej zaplanowanym na lata 2024 -2026.
20.05.2022

Kto jest kim w polskim offshore? MAG Offshore: Koncentrujemy się na budowie local content

Niedawno na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej pojawił się nowy podmiot – MAG Offshore. Jest to wyspecjalizowana spółka zależna Morskiej Agencji Gdyni, polskiego operatora logistycznego, działającego także energetyce wiatrowej (transport elementów turbin). Nowy podmiot powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie polskiego rynku i jak się okazuje, nie próżnował od pierwszego dnia swojej działalności. W cyklu tekstów „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Pawłem Weinerem, prezesem zarządu MAG Offshore.
07.04.2022

Eko-Konsult od początku wytyczał trendy. Firma z Gdańska przez 30 lat doradza w zakresie ochrony środowiska, klimatu oraz bezpieczeństwa technicznego w Polsce

Okrągłe, 30. urodziny obchodzi Eko-Konsult, firma która specjalizuje się w doradztwie środowiskowym i technicznym. Jak powstała, jak definiuje przepis na sukces i jak przez lata kształtowała polskie wymogi?
01.04.2022

Warsztaty "3xP – Pomysł, Projekt, Produkt". Spotkaj się z producentami jachtów na Politechnice Gdańskiej

Instytut Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej organizuje warsztaty przemysłowe pod hasłem "3xP – Pomysł, Projekt, Produkt". Wydarzenie odbędzie się 23 marca odbędą się na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG.
18.03.2022

Studencki pojazd autonomiczny informatyków ETI. Projekt na czasie i na wodzie [GALERIA]

Na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (ETI) 23 lutego 2022 w Audytorium 1NE odbyła się inauguracja studiów II stopnia PG. Jednym z istotnych punktów uroczystości była prezentacja projektów wykonanych przez studentów ETI. Wśród wyróżnionych znalazł się również projekt pojazdu autonomicznego.
26.02.2022

Wymagania IACS dotyczące przepustów kablowych

Międzynarodowe Stowarzyszenie Towarzystw Kwalifikacyjnych zaktualizowało i zmieniło przepisy dotyczące kontroli, inspekcji i prowadzenia dokumentacji wodoszczelnych przejść kablowych na statkach i jednostkach pływających. Nowe wymagania IACS w zakresie UR Z28, Z23 oraz Z17 obowiązują na wszystkich jednostkach, których budowa została zakontraktowana po 01.07.2021 r.
09.02.2022

Kadra polskiej Marynarki Wojennej w okresie stalinowskim. MMW zaprasza na spotkania historyczne

Spotkania dla miłośników historii z cyklu "Nasze sygnały" będą organizowane w każdy ostatni poniedziałek miesiąca, od stycznia do czerwca. Pierwsze już 31 stycznia o godz. 17.00 w sali audytoryjnej Muzeum Marynarki Wojennej. Wstęp wolny.
15.01.2022

Markos spełnia wymogi ISO 9001:2015

System zarządzania funkcjonujący w firmie Markos został po raz kolejny pomyślnie zweryfikowany przez audytorów ISO 9001:2015. Firma tym samym utrzymała najwyższy standard w obszarze produkcji łodzi, statków, jednostek morskich, konstrukcji lądowych i innych elementów ze zbrojonego laminatu.
07.12.2021

Liebherr-MCCtec Gmbg z najwyższą oceną za zrównoważony rozwój

Liebherr-MCCtec poinformował, że otrzymał złoty metal za zrównoważony rozwój biznesowy od niezależnego audytora EcoVadis.
01.12.2021

Losowanie zdecyduje o tym, kto wybuduje duńską farmę wiatrową Thor

Morska farma Thor ma być największą instalacją wiatrową, jaka powstanie na wodach duńskich w ramach umowy energetycznej z czerwca 2018 roku, którą poparły wszystkie partie polityczne. Do jej budowy zgłosiło się kilka firm, które przedstawiły podobne oferty. Zwycięzca zostanie wybrany drogą losowania.
30.11.2021

Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb otrzymała certyfikat MSC na szprota

Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, jako jedna z czterech organizacji rybackich, otrzymała certyfikat MSC na szprota. To prestiżowe wyróżnienie jest potwierdzeniem, że certyfikowane połowy szprota na Morzu Bałtyckim są realizowane z poszanowaniem równowagi naturalnej oraz bez szkody dla środowiska i zasobów morskich. To drugi certyfikat MSC, który polscy rybacy bałtyccy otrzymali w ciągu zaledwie dwóch miesięcy.
23.11.2021

Marynarze, a wymiana informacji podatkowych

Aktualnie nadrzędnym celem zarówno na świecie, jak i w państwach Unii Europejskiej, stała się walka z nadużyciami podatkowymi oraz uchylaniem się od opodatkowania. Wzajemna pomoc pomiędzy państwami, stworzenie odpowiednich regulacji prawnych stało się kluczowe dla wymiany szeroko rozumianych informacji podatkowych.
22.11.2021

NIK: Nieprawidłowości w zadaniach Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie w latach 2018-2020

Na 21 przeanalizowanych przez NIK obszarów funkcjonowania Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie 12 (60 proc.) było realizowanych częściowo, 6 - w ogóle, a jedynie 3 były wykonywane w całości – wynika z przedstawionej we wtorek informacji Najwyższej Izby Kontroli.
16.11.2021

Najważniejsze postanowienia 104 sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego MSC

W dniach od 4 do 8 października 2021 r. odbyła się w formie zdalnej 104 sesja Komitetu MSC, na której podjęto szereg zagadnień przedstawionych poniżej. Na 102 i 103 sesji Komitetu odroczył on rozpatrzenie wielu zgłoszonych dokumentach dotyczących: decyzji innych organów IMO (punkt 2 porządku obrad), zwiększenia możliwości wdrożenia nowych środków (punkt 4 porządku obrad), niebezpiecznej migracji drogą morską (punkt 9 porządku obrad), formalnej oceny bezpieczeństwa (punkt 10 porządku obrad), organizacji Komitetu i metod pracy (pun
08.11.2021

Najlepsze mariny Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego z certyfikatami

W środę 3 listopada w Dziwnowie odbyła się finałowa uroczystość przyznania certyfikatów Bursztynowych Kotwic dla marin i przystani jachtowych. Wyróżniono osiem lokalizacji na mapie Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.
04.11.2021

Mołdawia. Umowa z Gazpromem przewiduje dostawy 3 mld m3 gazu rocznie, cena w listopadzie to 450 dol.

Wicepremier oświadczył, że podpisując nowy kontrakt z Gazpromem nie zrezygnuje z realizacji Trzeciego Pakietu Energetycznego UE, zwróciła uwagę rosyjska agencja TASS. Wcześniej pojawiły się komentarze, że może to być jeden z warunków stawianych przez stronę rosyjską.
01.11.2021

Była prezes Baltic Power i wiceminister gospodarki morskiej ma objąć resort klimatu

Była wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa została zaproponowana na objęcie stanowiska ministra klimatu i środowiska. Anna Moskwa ostatnio kierowała firmą Baltic Power, spółką PKN Orlen i Northland Power.
27.10.2021

DCT Gdańsk. „Morskim kolosom nie opłaca się zanieczyszczać morza”

Specjaliści z DCT Gdańsk i Urzędu Morskiego w Gdyni obalają mit mówiący o tym, że statki stanowią wielkie zagrożenie dla czystości wody. Nasi rozmówcy wyjaśniają, kto i w jaki sposób czuwa nad odbiorem nieczystości z morskich kolosów, dlaczego monitoruje się wody balastowe oraz ile trzeba zapłacić za nieprzestrzeganie zasad.
08.10.2021

1100 nowych studentów w Akademii Marynarki Wojennej. Nowy rok akademicki rozpoczęty [ZDJĘCIA, WIDEO]

W piątek, 1 października odbyła się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 w Akademii Marynarki Wojennej. Od dziś w uczelni rozpocznie naukę ponad 1100 nowych studentów. Dokładnie o godz. 11 w Audytorium Biblioteki Głównej AMW uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku dowódcy Centrum Operacji Morskich – dowódcy komponentu morskiego wiceadmirałowi Krzysztofowi Jaworskiemu przez dowódcę uroczystości, kmdr. por. Sławomira Dorotyna.
01.10.2021

Francja nie powinna być zaskoczona anulowaniem kontraktu na okręty, ale Australia może mieć problem

Australijskie radio ABC donosi, że anulowanie kontraktu na francuskie okręty podwodne może utrudnić Australii zawarcie umowy o wolnym handlu z UE, rząd liczy jednak na to, że irytacja Francji nie wpłynie na negocjacje w tej sprawie. Tymczasem Agencja Reutera informuje, że francuscy politycy nie powinni być zaskoczeni sytuacją, bo na anulowanie umowy zanosiło się od dłuższego czasu.
21.09.2021

Rybołówstwo wymaga transformacji, aby chronić niebieski węgiel

Raport sporządzony przez WWF, Marine Conservation Society i RSPB: Switching Gears: Achieving Climate Smart Fisheries, pokazuje, że należy niezwłocznie zająć się wpływem rybołówstwa na środowisko i zmiany klimatyczne.
19.08.2021

Farmy wiatrowe i infrastruktura krytyczna

29 czerwca 2021 roku w Szczecinie, odbędzie się konferencja Security Forum Szczecin, której temat przewodni brzmi: "Działania hybrydowe wobec Polski. Audyt bezpieczeństwa dla instytucji państwowych, firm paliwowo – energetycznych, morskiej infrastruktury krytycznej i farm wiatrowych".
15.06.2021

Ekolodzy: światowe spożycie ryb wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat o ponad 120 proc.

Światowe spożycie ryb wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat o ponad 120 proc. powodując rosnącą presję, by zwiększać połowy - zwraca uwagę dyrektor programu MSC w Polsce i Europie Centralnej Anna Dębicka. Wskazuje, że powoduje to, iż ponad 34 proc. stad ryb jest przeławianych.
08.06.2021

Wyjątkowa uroczystość na ORP Błyskawica

W niedzielę 27 czerwca, w dniu Święta Marynarki Wojennej, na pokładzie okrętu, córki Cecylii i Edwarda Raczyńskich, Viridianna Rey i Katarzyna Raczyńska, obejmą honorowym mecenatem ORP Błyskawica - słynnego chrześniaka Cecylii.
27.05.2021

Statki Baleària bezpieczne od Covid-19

Baleària stara się być pierwszą linią żeglugową na świecie, która otrzyma odznakę Global Safe Site Covid-19 na najwyższym poziomie (Excellence) od międzynarodowej jednostki certyfikującej i kontrolnej Bureau Veritas.
10.05.2021

Największe europejskie porty morskie obniżają emisję CO2

Czołowe europejskie porty obniżają emisję CO2. Wprowadzone w ostatnich latach ograniczenia, rozwój odnawialnych źródeł energii oraz coraz bardziej ekologiczne napędy w transporcie przynoszą efekty w Porcie Rotterdam i Porcie Walencja
14.04.2021

Energa Obrót z Grupy Energa rozpoczyna integrację wizualną z Grupą Orlen

Energa Obrót, podmiot Grupy Energa, rozpoczyna integrację wizualną z Grupą Orlen. Niebawem w logo spółki pojawi się nazwa Grupa Orlen, a barwy zostaną uzupełnione o kolor czerwony. Poszczególne obszary Energi Obrotu będą zmieniać wygląd w kolejnych miesiącach.
01.04.2021

Trafiające do Bałtyku zanieczyszczenia zostają w nim nawet 30 lat

Morze Bałtyckie jest wyjątkowe w skali całego świata, ponieważ jest dość słodkie, a wymiana wody trwa w nim nawet 30 lat. To oznacza, że zanieczyszczenia, które trafiają do niego z niemal całego obszaru Polski, pozostają w nim na długo i wpływają na populację ryb bałtyckich. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacje ekologiczne i rybacy apelują do konsumentów o pomoc w ochronie zasobów.
22.03.2021

Port Gdańsk jako pierwszy port w Polsce, otrzymał certyfikat PRS

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. dołączył do grona organizacji certyfikowanych w ramach Standardu PRS (Protection-Reliability-Safety). Uzyskany certyfikat stanowi dla firmy, jej klientów i innych stron zainteresowanych, obiektywny dowód na podejmowanie skutecznych działań dla minimalizowania ryzyka wystąpienia zakażeń, w tym ich zapobiegania, a także potwierdza gotowość firmy do reagowania w przypadku stwierdzenia zakażeń lub wystąpienia stanu epidemii.
08.03.2021

Zakończenie studiów I stopnia w Akademii Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej wzbogaciła się o kolejnych absolwentów studiów I stopnia. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się dziś (19 lutego) w Audytorium AMW. Swoje prace dyplomowe obroniło 75 podchorążych, w tym po raz pierwszy w historii na kierunkach systemy informacyjne w bezpieczeństwie specjalność cyberbezpieczeństwo oraz mechatronika w specjalności prace podwodne.
19.02.2021

Konkurować jakością – rozmowa z Arkadiuszem Izdebskim, wiceprezesem spółki Baltic Control Poland

40 lat temu w porcie Aarhus w Danii rozpoczęła się podróż po świecie Hugo Pedersena. Przez wiele lat odwiedził wiele kluczowych dla handlu międzynarodowego miejsc, nawiązując przy tym niezliczone, cenne z biznesowego punktu widzenia, kontakty. Dziś, założone przez niego przedsiębiorstwo może poszczycić się obecnością niemal w każdym zakątku świata oraz wiodącą pozycją na rynku rzeczoznawczo-kontrolnym. O polskim oddziale firmy opowiedział nam wiceprezes spółki Baltic Control Poland, Arkadiusz Izdebski.
19.02.2021

Po co sprawdzać certyfikat przed zakupem ryby?

Białe ryby to jedne z najpopularniejszych ryb wśród polskich konsumentów. Wybierając dorsza, mintaja, mirunę, morszczuka czy halibuta warto sprawdzić także czy posiadają one niebieski certyfikat MSC, dzięki czemu nasz wybór przysłuży się zachowaniu zdrowych ekosystemów morskich.
12.02.2021

Studenci z Arabii Saudyjskiej otrzymają dyplomy ukończenia AMW

Po raz pierwszy w historii Akademii Marynarki Wojennej, 15 studentów z Arabii Saudyjskiej zostanie absolwentami uczelni. W piątek, w Audytorium AMW odbędzie się uroczystość z okazji ukończenia studiów pierwszego stopnia przez podchorążych z tego kraju.
02.02.2021

Pierwsza po brexicie dostawa ryb z Wielkiej Brytanii do Portu Gdańsk (foto, wideo)

Przetwórstwo rybne w Polsce to jeden z najbardziej rozwiniętych, a zarazem szybko rosnących sektorów branży spożywczej. Nasz kraj jest coraz częściej obieranym punktem przez zagranicznych przewoźników, ze względu na dynamicznie rosnące lokalne rynki konsumenckie i produkcyjne. Do portu w Gdańsku zawinął właśnie pierwszy po brexicie chłodnicowiec z rybami z Wielkiej Brytanii.
28.01.2021

Veramaris pierwszym producentem oleju z mikroalg z certyfikatem ASC-MSC

Veramaris, jako pierwszy producent oleju z mikroalg, uzyskało certyfikat zgodności ze Standardem ASC-MSC dotyczącym alg morskich. Przedsiębiorstwo wytwarza olej z alg zawierający kwasy Omega-3[1] w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Olej ten jest wykorzystywany jako niezbędny składnik paszy dla zwierząt w akwakulturach oraz przy produkcji karmy dla zwierząt domowych. Veramaris jest pierwszym zakładem produkcyjnym w Stanach Zjednoczonych z certyfikatem ASC-MSC.
27.01.2021

Laboratorium Chemiczne PGZ Stoczni Wojennej z akredytacją Polskiego Centrum Akredytacji

8 stycznia 2021 r. Laboratorium Chemiczne PGZ Stoczni Wojennej uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji o nr AB 1772. Przygotowania do uzyskania certyfikatu trwały od maja 2019 roku i obejmowały zaprojektowanie oraz wdrożenie Systemu Zarządzania wg normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018 Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących, a także ocenę przeprowadzoną przez audytorów i ekspertów Polskiego Centrum
21.01.2021

PRS na konferencji naukowej Politechniki Gdańskiej ,,Ciągłe doskonalenie w teorii i praktyce''

W ubiegłym tygodniu, w dniach 14-15 stycznia, na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Konferencja naukowa „Ciągłe doskonalenie w teorii i praktyce”. Tym razem, z uwagi na pandemię, wydarzenie zorganizowano w formule zdalnej.
19.01.2021

Ośrodek żeglarski w Gdańsku z najwyższym certyfikatem World Sailing

Narodowe Centrum Żeglarstwa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Górkach Zachodnich w Gdańsku otrzymało najwyższy szkoleniowy certyfikat światowej federacji żeglarskiej (World Sailing). Kategorię C posiadają jeszcze tylko dwa ośrodki - w Singapurze i na Malcie.
18.01.2021

Narodowe Centrum Żeglarstwa w światowej elicie

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk oficjalnym certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowym światowej federacji żeglarskiej. Certyfikat World Sailing Aproved Training Centre ma najwyższą w światowym żeglarstwie kategorię C. Na świecie, oprócz NCŻ są tylko dwa takie ośrodki – w Singapurze i na Malcie.
13.01.2021

Trzy lata Wód Polskich. „Nie zwalniamy tempa” – mówi w wywiadzie Prezes Przemysław Daca

O początkach działania, zrealizowanych inwestycjach oraz wyzwaniach, jakie stoją przed Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, rozmawiamy z Prezesem Wód Polskich Przemysławem Dacą.
03.01.2021

Piotr Rudyszyn: polskie zacofanie może być atutem w transformacji energetycznej [wywiad]

Rozmowa z Piotrem Rudyszynem, ekspertem rynku energii odnawialnych.
29.12.2020

Ekolodzy: ponad 1/3 dziko żyjących stad ryb jest nadmiernie poławiana

Pod wodą nie widać katastrofy, jaką wyrządzamy środowisku, a ta może się zbliżać, bo ponad 1/3 dziko żyjących stad ryb jest nadmiernie poławiana - podkreśliła w rozmowie z PAP dyrektor programu MSC w Polsce i Europie Centralnej Anna Dębicka.
24.12.2020

Czy wystarczy śledzi na kolejne święta?

Nikt z nas nie wyobraża sobie świąt bez pysznego śledzia czy tradycyjnej ryby po grecku. Tymczasem problem nadmiernych połowów i nieodpowiedniego zarządzania rybołówstwem może na zawsze wykreślić z naszego menu wiele gatunków ryb. To czy dzikie ryby pozostaną obecne na świątecznym stole także w przyszłości zależy od odpowiedzialnych decyzji producentów, sieci handlowych, rządów, ale także nas wszystkich! Organizacja pozarządowa MSC kolejny rok z rzędu organizuje świąteczną kampanię edukacyjną przypominając, aby na święta, tak sam
23.12.2020

Nowatorski „system dronowy” w Porcie Gdynia (wideo)

11 grudnia w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. podpisana została umowa z firmą Terra Hexen Sp. z o.o. dotycząca wdrożenia standardu bezpieczeństwa dronowego. Celem opracowanego Standardu Bezpieczeństwa Dronowego dla Infrastruktury kluczowej w funkcjonowaniu Państwa jest ułatwienie wdrożenia skutecznego systemu zapobiegania zagrożeniom stwarzanym przez rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych.
11.12.2020

Hapag-Lloyd podnosi prognozę zysków na 2020 rok

Niemiecki armator kontenerowy, Hapag-Lloyd, zwiększył swoją prognozę zysków, dzięki lepszemu niż się spodziewano czwartemu kwartałowi.
09.12.2020

Odpowiedź na ryzyko zagrożeń epidemicznych - Standard PRS

Z ogromną przyjemnością informujemy, że w wyniku prac zespołu auditorów i ekspertów Pionu Certyfikacji opracowany został nowy, własny standard naszej jednostki certyfikującej pod nazwą: Protection-Reliability-Safety (PRS), czyli Ochrona-Niezawodność-Bezpieczeństwo.
07.12.2020

Zawieszenie certyfikatu MSC dla połowów śledzia atlantycko-skandynawskiego oraz błękitka

Certyfikaty MSC dla wszystkich rybołówstw poławiających śledzia atlantycko-skandynawskiego i błękitka zostaną zawieszone 30 grudnia 2020 r. Informacja ta została ogłoszona 30 listopada br. przez niezależne jednostki certyfikujące. Śledzie atlantycko-skandynawskie i błękitki złowione po 29 grudnia 2020 r. nie mogą być sprzedawane z certyfikatem MSC ani opatrzone niebieskim znakiem MSC. Zawieszenie dotyczy ośmiu certyfikatów obejmujących rybołówstwa z Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Rosji, Wysp Owczych, Grenlandii i Wielkiej
03.12.2020

Najważniejsze postanowienia ze 102. sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego MSC

W dniach 4-11 listopada br. w formie zdalnej odbyła się 102 sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego, w której udział wzięła również delegacja polska.
26.11.2020

Europejski Bank Inwestycyjny – przyszły bank klimatyczny Unii Europejskiej

Instytucje unijne wskazują, że EBI odegra znaczącą rolę w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i wynikającej z niego potrzeby sprawiedliwej transformacji. W najbliższych latach Europejski Bank Inwestycyjny będzie się zmieniał w bank klimatyczny UE.
28.10.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.