• <
siemens_gamesa_2022

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim m.in. w kontekście budowy portu offshore przyjęta

gm

06.10.2022 23:10
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim m.in. w kontekście budowy portu offshore przyjęta

Partnerzy portalu

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim m.in. w kontekście budowy portu offshore przyjęta - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Znajduje się w nim także zapis dotyczący umożliwienia budowy portu do obsługi morskich farm wiatrowych.

Według komunikatu, rząd chce poprawić bezpieczeństwo żeglugi, zwiększyć efektywność działań administracji morskiej i usprawnić funkcjonowanie systemu ochrony żeglugi i portów.

W projekcie znalazły się propozycje dookreślenia zadań i zakresu odpowiedzialności naczelnego i terenowych organów administracji morskiej, wprowadzenia obowiązkowych audytów i inspekcji po zatrzymaniu statku w obcym porcie ze względu na kwestie bezpieczeństwa, ochrony środowiska i standardów życia i pracy marynarzy, zmian mających umożliwić bardziej efektywny nadzór na statkami.

Ponadto, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR ma otrzymać możliwość zakupu wyposażenia o przeznaczeniu wojskowym produkcji krajowej, w które wyposażone zostały m.in. formacje wojskowe realizujące operacje poszukiwawcze i ratownicze na morzu. Nowelizacja uwzględnia także możliwość umożliwiania testów statków bezzałogowych. Dokument w końcu ma umożliwić wybudowanie przez administrację morską portu do obsługi morskich farm wiatrowych. W praktyce to minister właściwy do spraw gospodarki morskiej w drodze rozporządzenia będzie mógł wskazać port do obsługi MFW.

Przepisy mają obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, za wyjątkiem tych zapisów, które wejdą w życie po roku od ogłoszenia.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.