• <
nauta_2024

Statki Baleària bezpieczne od Covid-19

ac

10.05.2021 14:09 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Statki Baleària bezpieczne od Covid-19  - GospodarkaMorska.pl
Fot. flickr

Baleària stara się być pierwszą linią żeglugową na świecie, która otrzyma odznakę Global Safe Site Covid-19 na najwyższym poziomie (Excellence) od międzynarodowej jednostki certyfikującej i kontrolnej Bureau Veritas.

Odznaka poświadcza, że statki i terminale promowe firmy wdrożą określone procedury, plany sanitarne i organizacyjne, aby zapobiec Covid-19. Przewoźnik będzie również okresowo przeprowadzał testy pod kątem możliwej obecności wirusa na powierzchniach.

Certyfikat ten informuje, że Baleària wykracza poza wytyczne Ministerstwa Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia, przeprowadzając dokładniejsze procedury w zakresie bezpieczeństwa i higieny. Certyfikacja obejmie 16 statków spółki (12 obecnie eksploatowanych i dodatkowe 4, które mają wejść do służby po zniesieniu obecnych ograniczeń w podróżowaniu), a także dwa terminale promowe (Denia i Walencja). Certyfikat ma zostać wydany na początku czerwca i będzie odnawiany co 6 miesięcy wraz z okresowymi przeglądami.

Przed uzyskaniem certyfikatu na poziomie Excellence, Bureau Veritas zbada panujące warunki, poziom dezynfekcji powierzchni, a laboratorium przeprowadzi okresowe kontrole. Do wstępnej analizy zostaną pobrane próbki z 12 statków i 2 terminali promowych, przy czym będzie wykonywanych 19 analiz, które będą powtarzane co miesiąc na pokładzie dwóch statków i w jednym terminalu promowym. Jeśli na którymkolwiek ze statków lub obiektów zostanie wykryty wynik pozytywny, zostanie przeprowadzona bardziej szczegółowa analiza.

Prezes Baleària, Adolfo Utor, zaznaczył, że "podróżowanie drogą morską jest w stanie, lepiej niż jakiekolwiek inne, zagwarantować bezpieczeństwo, ponieważ duże przestrzenie dostępne na pokładzie pozwalają na zachowanie odległości między pasażerami".

– W Baleària pracujemy nad podniesieniem wewnętrznego poziomu bezpieczeństwa tego środka transportu, a certyfikacja Bureau Veritas da gwarancję, że nasze statki są godne zaufania – stwierdził.

Audyt będzie systematycznie sprawdzał, między innymi: przepisy dotyczące higieny osobistej i zachowania dystansu społecznego, obchodzenie się ze środkami ochrony indywidualnej oraz identyfikację pracowników. Jeśli chodzi o środki organizacyjne, analizowane aspekty obejmują czyszczenie i okresową dezynfekcję oraz środki zaradcze w przypadku infekcji lub podejrzanych przypadków. Ostatecznie inspekcja obejmie czyszczenie i dezynfekcję obiektów, adaptację pomieszczeń i plany wymiany powietrza.

Baleària obsługuje obecnie 12 statków przeznaczonych wyłącznie do transportu towarów i pasażerów. Od początku pandemii podjęto różne inicjatywy w zakresie ochrony załogi i pasażerów. W tej chwili wszystkie procedury mają zostać rozszerzone.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.