• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Czy wrócą rejsy statków pasażerskich pomimo COVID-19?

zk

06.04.2021 09:54 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Czy wrócą rejsy statków pasażerskich pomimo COVID-19?

Partnerzy portalu

Czy wrócą rejsy statków pasażerskich pomimo COVID-19? - GospodarkaMorska.pl
Pixabay

Norweski Cruise Line Holdings Ltd podał, że w poniedziałek przekazał list intencyjny do amerykańskich władz z prośbą o możliwość wznowienia rejsów pasażerskich  od 4 lipca, poprzedzonych  obowiązkowymi szczepieniami COVID-19. Jest to szansa na podniesienie się sektora po prawie rocznej przerwie.

Komunikat wydany przez firmę jest zgodny z najnowszymi wytycznymi  wydanymi dla statków pasażerskich, związanymi z potrzebą szczepień przeciwko COVID-19, opublikowanym w ubiegłym tygodniu przez U.S. Centers for Disease Control and Prevention’s (CDC).

Akcje Carnival Corp, Norwegian Cruise i Royal Caribbean wzrosły po 4%. W związku z trwającą pandemią wszystkie trzy firmy straciły około połowy swojej wartości.

W liście Norwegian Cruise poinformował, że planuje rozpoczęcie rejsów od 4 lipca br. oraz stopniowe zwiększanie floty wypływającej z amerykańskich portów. W perspektywie planowane jest również zwiększenie zdolności przewozowej o 20%, co 30 dni.

„Wierzymy, że dzięki połączeniu w 100% obowiązkowych szczepień… możemy stworzyć bezpieczne środowisko dla gości i załogi” – oznajmił dyrektor generalny Norwegian Cruise Frank Del Rio.

Z kolei Royal Caribbean „przegląda i analizuje” nowe wytyczne i wierzy, że opierając się na swoich doświadczeniach, może odpowiedzialnie wznowić działalność w Stanach Zjednoczonych.

Restrykcje wprowadzone przez CDC w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, skutkują dużymi rocznymi stratami, spadkiem przychodów i miliardami długów.

Firmy wnioskowały o wydanie nowych wytycznych na początku tego roku, ponieważ, „brak jakichkolwiek działań ze strony CDC, skutecznie wstrzymał ruch na największym rynku wycieczkowym na świecie”.

Nawet w swoich najnowszych wytycznych CDC nie określiło daty wznowienia operacji z portów amerykańskich.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Cruise Lines, które reprezentuje te trzy firmy, stwierdziło, że wydane nowe wytyczne są „uciążliwe i niejednoznaczne” i wezwały administrację, aby zezwoliła sektorowi na zaplanowanie kontrolowanego wznowienia działalności tego lata.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.