• <

Stocznia Crist. Za nami ceremonia cięcia blach do budowy specjalistycznego pontonu [ZDJĘCIA]

gm

29.08.2022 22:31
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Stocznia Crist. Za nami ceremonia cięcia blach do budowy specjalistycznego pontonu [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Stocznia Crist. Za nami ceremonia cięcia blach do budowy specjalistycznego pontonu  [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Crist

22 sierpnia o godzinie 10:00 w stoczni Crist rozpoczęła się ceremonia cięcia blach na potrzeby nowego, drugiego już projektu dla armatora FLC. W ten sposób oficjalnie ruszyła budowa specjalistycznego pontonu o numerze roboczym NB100.

Femern Ling Contractors (FLC) zamawiający ponton, odpowiada za budowę i montaż zatapialnego tunelu pod Bełtem Fehmarn między Niemcami a Danią. Tunel będzie miał około 17,6 km długości i składać się będzie z kilkudziesięciu prefabrykowanych elementów. Będą one transportowane i instalowane na miejscu za pomocą tzw. pontonów zanurzeniowych połączonych kratownicą dźwigową. Ich budowa ruszyła właśnie w stoczni Crist. Nadano im numer budowy NB100.

Pontony będą mogły być wykorzystywane w różnych konfiguracjach do instalowania zarówno dużych jak i mniejszych elementów tunelu. Zaprojektowano je do pracy w rejonie tunelu pod Bełtem Fehmarn wyłącznie w celu zainstalowania elementów tunelu. Pontony wraz z kratownicą otrzymały roboczy numer budowy NB100. Projekt będzie wyposażony w zespoły prądotwórcze, układ wciągarek i wind, system hydrauliczny oraz szereg innego specjalistycznego wyposażenia niezbędnego do realizacji tak dużego i nietypowego przedsięwzięcia.

Warto przypomnieć, iż w zeszłym roku rozpoczęto w Crist pierwszy projekt dla FLC, czyli budowę wielofunkcyjnego pontonu (MPP) wraz z zanurzalnym narzędziem zasypowym (SDT), który posłuży do układania fundamentu pod wspomniany wyżej tunel. Jednostka w budowie będzie miała kadłub o długości 130.2 m i długość całkowitą do 149 m wraz z przenośnikami taśmowymi, natomiast całkowita szerokość wyniesie 48 m. Ponton pomieści 19 osób pracujących na dwie zmiany.

To kolejny duży projekt infrastrukturalny wygrany przez Crist, po budowie m.in. jednostki specjalistycznej Zourite służącej do konstrukcji wiaduktu morskiego na wyspie La Reunion położonej na Oceanie Indyjskim, czy specjalistycznego doku Marco Polo wykorzystanego do budowy kesonów, dzięki którym powiększono obszar Księstwa Monako.

Ten wielomiliardowy projekt europejski jest dowodem na to, iż firma Crist prezentuje ogromne możliwości, znakomite przygotowanie, a także rzetelność, odpowiedzialność oraz wszechstronną wiedzę do wykonania tak odpowiedzialnych projektów. Stocznia Crist pozyskała kontrakt po przejściu wielu audytów finansowo-technicznych, a konsorcjum zlecające jej zadania postrzega Crist jako stabilnego i pewnego partnera w tak wymagających projektach. Realizacja tak skomplikowanego projektu potwierdza ugruntowaną pozycję Crist na rynku jednostek specjalistycznych.


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.