• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Cykl spotkań z historią w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

rk

13.01.2023 16:24 Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Cykl spotkań z historią w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Partnerzy portalu

Cykl spotkań z historią w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni - GospodarkaMorska.pl
Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na nowy cykl spotkań z morską historią. Zaprezentuje w nim obrazy z repertuaru światowej kinematografii poświęcone epizodom walk na morzach.

Podczas seansów zostaną zaprezentowane zarówno klasyki kina, jak i najnowsze produkcje zrealizowane w XXI wieku. Projekcję wzbogacą historyczne wprowadzenia opisujące kulisy realizacji i historyczne tło wydarzeń stanowiących treść prezentowanych filmów.

Jako pierwszy zostanie zaprezentowany niemiecki film z 2008 roku pt. Gustloff – rejs ku śmierci, w 78. rocznicę zatonięcia statku z niemieckimi uciekinierami i rannymi żołnierzami (łącznie blisko 10 tys. osób) ewakuującymi się z Gdyni i uciekającymi przed zbliżającą się sowiecką ofensywą. W trakcie rejsu do Niemiec jednostka (pełniąca wtedy funkcję okrętu szpitalnego) została storpedowana przez radziecki okręt podwodny. Pod względem liczby ofiar to jedna z największych katastrof morskich w historii. Zginęło ok. 9 tys. osób, w zdecydowanej mierze cywili.

Kolejne seanse są planowane w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 17.00. Przed każdym z nich komentarz do filmu wygłosi zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej dr Aleksander Gosk. Wydarzenie będzie odbywać się w sali audytoryjnej placówki.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.