• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ten eksponat pobudza wyobraźnię. Historia żeglarstwa pod sufitem MCN [ZDJĘCIA]

jb

15.12.2022 23:35 Źródło: HanseYachts
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Ten eksponat pobudza wyobraźnię. Historia żeglarstwa pod sufitem MCN [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Ten eksponat pobudza wyobraźnię. Historia żeglarstwa pod sufitem MCN [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. HanseYachts

Połowa jachtu Hanse 311 zawisła pod sufitem Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Jednostka ma nawiązywać do historii żeglarstwa i jednocześnie do współczesnego szkutnictwa, z którymi Pomorze Zachodnie jest ściśle związane.

Balastowe jachty grupy HanseYachts to jednostki stworzone z myślą o żegludze morskiej i na wodach przylądowych. Prowadzenie jachtu jest mało skomplikowane, funkcjonalność jest tak duża, że świetnie na tym jachcie czują się nawet mniej doświadczeni żeglarze.

- W swojej klasie to jeden z najlepszych jachtów na świecie – mówi Maciej Twardowski, Dyrektor Zarządzający w HanseYachts. – Budzi zainteresowanie miłośników żeglarstwa i bez wątpienia to jednostka niezwykle atrakcyjna, jeśli mowa o designie, odpowiada współczesnym trendom na rynku – dodaje.

Okazuje się, że jeden z modeli produkowanych przez HanseYachts a konkretnie Hanse 311 będzie jednym z największych eksponatów w Morskim Centrum Nauki (MCN) w Szczecinie, którego otwarcie dla zwiedzających zaplanowane jest na wiosnę 2023 roku. Jacht, a właściwie jego połowa, już zawisł pod sufitem MCN, w pobliżu planetarium.

- Gdy tylko zrodziła się myśl, by nasza jednostka pojawiła się jako eksponat w MCN, od razu byliśmy na tak – mówi Maciej Twardowski. HanseYachts to największy w Polsce producent luksusowych jachtów, swój zakład ma w Goleniowskim Parku Przemysłowym. – Od ponad dwóch dekad budujemy na Pomorzu Zachodnim jachty i łodzie motorowe, jesteśmy mocno związani z regionem. Idea powstania Morskiego Centrum Nauki wpisuje się w naszą działalność, wpisuje się w żeglarstwo, na którym się znamy – tłumaczy.

Dlaczego w MCN będzie tylko połowa jachtu? Powody są dwa. Po pierwsze gabaryty jednostki powodują pewne ograniczenia jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzenią w MCN. Po drugie:

- Przepołowiony eksponat pokazuje, jak wygląda wnętrze prawdziwej pełnomorskiej jednostki balastowej – wyjaśnia Maciej Twardowski. – Dzięki temu każdy może zobaczyć wnętrze jednostki i wyobrazić sobie żeglarską codzienność osób, którzy z niej korzystają. Można również zobaczyć, jak zbudowany jest kadłub jachtu, jak jest wyposażony i jak montuje się grodzie, by jednostka była funkcjonalna i bezpieczna – dodaje.

Jacht zawisł nad holem wejściowym, będzie widoczny dla każdego zwiedzającego MCN. Łódź ma długość 9,45 metra, powierzchnia ożaglowania może sięgać ponad 60 metrów kwadratowych, jednocześnie jachtem może płynąć 6 osób.

Jak tłumaczy Maciej Twardowski, możliwość pokazywania jachtu to dla HanseYachts wyróżnienie i uhonorowanie wieloletniej działalności. Jednostki budowane w podszczecińskim Goleniowie uważane są za jedne z najlepszych na świecie, HanseYachts praktycznie co roku zdobywa nagrody i wyróżnienia za budowane przez siebie jachty oraz łodzie motorowe.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.