• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Konkurować jakością – rozmowa z Arkadiuszem Izdebskim, wiceprezesem spółki Baltic Control Poland

ew

19.02.2021 03:00 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Konkurować jakością – rozmowa z Arkadiuszem Izdebskim, wiceprezesem spółki Baltic Control Poland
Konkurować jakością – rozmowa z Arkadiuszem Izdebskim, wiceprezesem spółki Baltic Control Poland - GospodarkaMorska.pl

40 lat temu w porcie Aarhus w Danii rozpoczęła się podróż po świecie  Hugo Pedersena. Przez wiele lat odwiedził  wiele kluczowych dla handlu międzynarodowego miejsc, nawiązując przy tym niezliczone, cenne z biznesowego punktu widzenia, kontakty. Dziś, założone przez niego przedsiębiorstwo może poszczycić się obecnością niemal w każdym zakątku świata oraz wiodącą pozycją na rynku rzeczoznawczo-kontrolnym. O polskim oddziale firmy opowiedział nam wiceprezes spółki Baltic Control Poland, Arkadiusz Izdebski.  

Jaki jest profil działalności Baltic Control?

Jesteśmy firmą rzeczoznawczo-kontrolną bardzo mocno osadzoną na rynku międzynarodowym. Głównym obszarem naszej działalności są kontrole towarów oraz certyfikacja. Wachlarz towarów i usług jest naprawdę szeroki. W naszym portfolio mamy przeróżnych klientów i najróżniejsze grupy towarowe od rolno-spożywczych jak zboża, cukier, nawozy poprzez paliwa płynne, chemikalia, stal, złom,  po  pomoc humanitarną m. in. dla organizacji Narodów Zjednoczonych. Jesteśmy bardzo doświadczeni w kontrolach surowców wtórnych: złomu metalowego, papieru, plastiku. W tym obszarze pracujemy w oparciu o kontrakty rządowe  na kontrole importu do Indonezji, Indii, Malezji i Chin.

Nasze usługi obejmują praktycznie całość łańcucha dostaw: kontrole przedzaładunkowe, nadzór nad załadunkiem wyładunkiem, draft survey i można by tu jeszcze wiele wymieniać. Generalnie wszystko, czego zażyczy sobie klient. Oferujemy indywidualny i kompleksowy serwis inspekcyjny od miejsca produkcji do miejsca docelowego przekazania towaru.

Drugim największym obszarem naszej działalności jest certyfikacja. W tym zakresie nasze usługi wspierają branżę rolną, gdzie miedzy innymi certyfikujemy dobre  praktyki w produkcji owoców i warzyw wg Global GAP, łańcuchy dostaw i bezpieczeństwo pasz czyli GMP+ jak również oferujemy certyfikację ISCC oraz RedCert dla podmiotów działających w branży biopaliw.

Jak powstawała firma? Skąd wzięła się na polskim rynku?

Firma została założona 40 lat temu w porcie Aarhus w Danii. To właśnie wtedy rozpoczęła się podróż po świecie założyciela firmy - Hugo Pedersena. Przez wiele lat odwiedził on wiele kluczowych dla handlu międzynarodowego miejsc na świecie nawiązując przy tym niezliczone , cenne z biznesowego punktu widzenia, kontakty. Obecnie Baltic Control może poszczycić się obecnością niemal w każdym zakątku świata oraz wiodącą pozycją na rynku firm rzeczoznawczo-kontrolnych.

Spuściznę po Hugo Pedersenie, który przeszedł na emeryturę w 2017 roku, przejęły jego dzieci: Martin E. Pedersen jest CEO Baltic Control A/S Aarhus, a Karina E. Nielsen kieruje usługami certyfikacyjnymi poprzez firmę Baltic Control A/S Certification.

Oddział w Polsce został założony w 2006 roku, z myślą o stopniowym przejmowaniu czynności operacyjnych z biura w Danii. I tak z małego trzyosobowego biura, mamy dziś 50 osobowy zespół znakomitych koordynatorów, inspektorów i specjalistów. Ludzie to nasza największa wartość - mamy młody, dynamiczny zespół, z którego jestem bardzo dumny.  

Przez 40 lat, rynek inspekcji czy certyfikacji przeszedł duże zmiany. Proszę opowiedzieć jak wyglądały te transformacje z Państwa perspektywy.

Przez cały okres istnienia firmy branże inspekcji oraz certyfikacji przechodziły istotne przeobrażenia. Taka sytuacja wymagała również od nas pewnej elastyczności w dostosowaniu się do wymogów rynku.  Przede wszystkim było to podyktowane zasadniczymi zmianami w funkcjonowaniu transportu towarów. Wszyscy byliśmy świadkami zmiany trendów i wzrostu popularności konteneryzacji.

W każdym biznesie trzeba być wyczulonym na postępujące zmiany, a dostosowywanie się do nich należy do naturalnych procesów. Widząc nowe obszary rozwoju nie wahamy się iść ku innowacjom choćby takim jak nowoczesne systemy certyfikacji poszukiwane  na dzisiejszym rynku.

Ogromnym wyzwaniem, przed którym stanęli ostatnio przedsiębiorcy na całym świecie, jest pandemia koronawirusa. Jak wpłynęły na Baltic Control ograniczenia i restrykcje wprowadzone przez międzynarodowe rządy?

Jak wspomniałem wcześniej, nie boimy się wyzwań. Pandemia jest okropną rzeczą, która dotyka niemal wszystkie aspekty życia każdego z nas. Pomimo trudności, zwłaszcza w podróżowaniu, znaleźliśmy sposoby, aby w dalszym ciągu zapewniać naszym klientom usługi na najwyższym poziomie. Obecne czasy są też wyznacznikiem nowych trendów, gdzie wszyscy widzimy, że pewne rzeczy można zrobić równie dobrze przy użyciu nowoczesnych narzędzi do komunikacji. W naszej branży wyraźnie widać, że zdalne audyty przy pomocy specjalnych aplikacji są odpowiedzią na bieżące wyzwania. Digitalizacja niektórych procesów z pewnością zostanie wprowadzona na stałe w codzienną pracę naszego zespołu. Bezpieczeństwo naszych pracowników i klientów jest dla nas najwyższym priorytetem.

Kim są pracownicy Baltic Control? Jak wygląda praca w firmie?

Mamy rewelacyjny, młody i dynamiczny zespół. BC Poland jest oddziałem operacyjnym dla siedziby głównej i to przez nasze ręce przechodzi większość spraw koordynacyjnych na całym świecie. W kwaterze głównej w Aarhus oprócz zarządu i kierownictwa pozostał dział księgowości, dział sprzedaży i dział jakości. Na co dzień w pracy posługujemy się językiem angielskim, a kontakt z przedstawicielami wielu kultur jest niewątpliwe wartością dodaną. Sporo też podróżujemy, szczególnie nasi inspektorzy, którzy często mają okazję odwiedzać ciekawe miejsca w Europie i nie tylko. Sam niebawem wyjeżdżam z wizytą do naszego biura w Ugandzie, gdzie bezpośrednio pracujemy nad szeregiem projektów związanych z pomocą humanitarną oraz kontrolą towarów importowanych do Południowego Sudanu.  Stacjonarnie  mieścimy się w  Gdyni Chyloni, w odrestaurowanym dworku z początku XX wieku.  Wszystkich zainteresowanych naszymi usługami serdecznie zapraszam.

Czy są współprace/klienci, z których jesteście Państwo szczególnie dumni?

Baltic Control od kilkudziesięciu lat współpracuje z organizacjami charytatywnymi, jednym z naszych największych klientów jest ONZ i jej agendy: FAO, UNHCR, UNICEF, UNFPA oraz zeszłoroczny zdobywca pokojowej nagrody Nobla – World Food Programme. Jest to dla nas powód do dumy także dlatego, że gros  tych inspekcji ma miejsce w krajach najbardziej potrzebujących, gdzie infrastruktura komunikacyjna i transportowa znacznie odbiega od naszych europejskich standardów.

Jaki będzie następny krok?

Jednym z zadań jakie postawiliśmy sobie w zakresie dynamicznego rozwoju firmy było mocniejsze zaistnienie na  lokalnym rynku kontrolnym. Dzisiaj, z perspektywy ostatnich trzech lat możemy być dumni z naszych osiągnięć w tym zakresie . Wystarczy powiedzieć, że w okresie tym nasze obroty wzrosły ponad dziesięciokrotnie. Umocniliśmy nasza pozycję w kontrolach takich grup towarowych jak nawozy sztuczne, zboża, cukier, siarka czy gaz LPG.

Najciekawsze projekty, w których braliście udział?

Moim zdaniem najciekawsze projekty są dopiero przed nami. Rynek wymusza na nas ciągłą „ucieczkę do przodu”. Staramy się poszerzać obszar naszych działań. Aktualnie tworzymy w firmie nowy pion kontroli technicznych oraz nadzorów w branżach energetycznej oraz ogólnie pojętym gazownictwie. To nowe dla nas obszary działania, ale widzimy w nich duży potencjał i perspektywy rozwoju.

Czego życzyć Wam z okazji 40-lecia? Jakie perspektywy rozwojowe widzi pan przed firmą?

Myślę, że tego samego co nam wszystkim - zdrowia! I aby nasze codzienne życie wróciło w końcu do normy. Jestem przekonany, że nasza wytrwałość i konsekwencja w dążeniu do celu umocnią naszą pozycję na rynku polskim i globalnym. Otaczająca nas rzeczywistość ulega przeobrażeniu w związku z ograniczeniami, jakie nakłada na nas pandemia. Prowadzimy wytężone prace, aby dostosować usługi certyfikacji i weryfikacji do tej nowej rzeczywistości współpracując  z najważniejszymi organizacjami w naszej branży. Nowe technologie są niewątpliwie przyszłością, jak również poszukiwania nowych gałęzi gospodarki, gdzie certyfikacja lub inspekcja stanowić będą wartość dodaną i tu widzę szansę dla naszej firmy. Pozwoli nam to dalej uczestniczyć w niezwykłej podróży, którą rozpoczął Hugo Pedersen, gdy 40 lat temu założył Baltic Control.


Baltic Control Poland Ltd Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni należy do międzynarodowej grupy Baltic Control®

Oferujemy pełen zakres usług inspekcyjnych, rzeczoznawczo-kontrolnych i doradczych w szerokim zakresie obszarów dla klientów na całym świecie. Od początku istnienia firmy rozszerzyliśmy nasze usługi, zaczynając od produktów rolnych, na wiele sektorów i obecnie mamy do czynienia z praktycznie wszystkimi rodzajami towarów, sprzętów i urządzeń. Nasze certyfikaty kontroli są uznawane przez organizacje rządowe, organizacje międzynarodowe i organizacje pozarządowe na całym świecie. Korzystając z naszej zaawansowanej technologii i zasobów, kładziemy nacisk na to, aby nasi klienci byli dobrze poinformowani podczas całej operacji, a po jej zakończeniu bezzwłocznie otrzymali szczegółowy certyfikat kontroli.

Jesteśmy członkiem TIC Council od 2002 roku.

Baltic Control® wdrożył i utrzymuje system zarządzania jakością zgodny z normą DIN EN ISO 9001:2015
Baltic Control® jest akredytowany do przeprowadzania kontroli zgodnie z ISO IEC 17020: 2012

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.