• <

Kto jest kim w polskim offshore? MAG Offshore: Koncentrujemy się na budowie local content

07.04.2022 12:22
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Kto jest kim w polskim offshore? MAG Offshore: Koncentrujemy się na budowie local content

Partnerzy portalu

Kto jest kim w polskim offshore? MAG Offshore: Koncentrujemy się na budowie local content - GospodarkaMorska.pl

Niedawno na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej pojawił się nowy podmiot – MAG Offshore. Jest to wyspecjalizowana spółka zależna Morskiej Agencji Gdyni, polskiego operatora logistycznego, działającego także energetyce wiatrowej (transport elementów turbin). Nowy podmiot powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie polskiego rynku i jak się okazuje, nie próżnował od pierwszego dnia swojej działalności. W cyklu tekstów „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Pawłem Weinerem, prezesem zarządu MAG Offshore. 

Morska Agencja Gdynia to polski lider energetyki wiatrowej w zakresie logistyki. Jako jedna z niewielu podmiotów na polskim rynku działa w zakresie przeładunków elementów turbin wiatrowych w portach. Jak spółka wskazuje, od 2007 roku współpracuje z największymi producentami turbin wiatrowych w Polsce i Europie, co zaowocowało powstaniem dwóch nowoczesnych hubów portowych w Gdyni oraz Świnoujściu.

Jak wiadomo, logistyka w energetyce wiatrowej jest wymagająca i skomplikowana, dlatego nic dziwnego, że Agencja posiadając takie doświadczenie zaangażowała się w rozwój projektów offshore wind w Polsce. Na stronie MAG Offshore, czytam, że usługi spółki koncentrują się w całości „na budowaniu local content - aby móc szkolić i rozwijać profesjonalistów, budować niezbędną infrastrukturę i stwarzać możliwości dalszego rozwoju''. Co to oznacza? Pytamy Pawła Weinera.

– Świadczymy usługi specjalistycznego doradztwa i zarządzania projektami w branży energetyki odnawialnej, w szczególności dla projektów związanych z powstawaniem morskich farm wiatrowych w Polsce oraz innych krajach bałtyckich – wyjaśnia w komentarzu dla GospodarkaMorska.pl  Pawła Weinera, przedstawiciel MAG Offshore 

Misją MAG Offshore jest zostanie największą, prywatną polską firmą świadczącą usługi doradztwa i zarządzania projektami w branży offshore, posiadającą pierwsze w Polsce centrum Operation & Maintenance dla obsługi Morskich Farm Wiatrowych oraz pozostałych działań offshore. Zamierzamy wprowadzać do codziennej działalności operacyjnej najnowocześniejsze technologie i najwyższe standardy – dodaje. 

Rok temu na łamach naszego portalu Weiner informował, że MAG Offshore nawiązała też kontakty z przedsiębiorstwami m.in. z Anglii, Hiszpanii, Portugalii, Dani, Holandii, Niemiec, Litwy, Norwegii, Szwecji i Belgii, które mają już doświadczenie w pracy na morskich farmach wiatrowych. Dzięki wymianie informacji i cennego know-how, MAG Offshore będzie w stanie wspierać lokalne firmy działające w branży offshore jeszcze bardziej kompleksowo. Na czym obecnie skupiona jest spółka?

– Świadczymy usługi związane z doradztwem strategicznym dla naszych klientów, wykonujemy audyty techniczne i przygotowujemy raporty dotyczące planowanych inwestycji. Aktywnie uczestniczyliśmy w powstawaniu Polskiej Umowy Sektorowej Offshore Wind – wskazuje nasz rozmówca. 

Weiner jest członkiem Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej powołanym przez minister klimatu i środowiska, Annę Moskwę. 

– Przygotowujemy również bazę serwisową na polskim wybrzeżu dla przyszłych morskich farm wiatrowych oraz zakupiliśmy naszą pierwszą jednostkę pomiarową, którą zaczniemy świadczyć usługi od kwietnia – dodaje. 

Podstawowym obszarem działania jest Morze Bałtyckie i tutaj MAG Offshore chce budować swoją markę. 

– Jesteśmy świadomi dynamicznego rozwoju rynku, jeżeli będziemy mieli okazję zaangażować się w projekty na innych rynkach chętnie podejmiemy wyzwanie – powiedział Weiner. 

Życzeniowy local content. Potrzebne są działania

Pytamy także MAG Offshore o ocenę dotychczasowych regulacji dla sektora offshore wind, oraz elementy, które umożliwiłyby przyspieszenie rozwoju tego sektora, w tym rozwój polski podmiotów.

– Dostrzegamy próby tworzenia i usprawniania regulacji dla rynku offshore. Chcielibyśmy, żeby działania regulacyjne przybrały postać faktycznych aktów wykonawczych, a nie pozostawały w sferze domniemywań i zaleceń, żeby nie komplikować i tak nie zawsze jasnych przepisów – komentuje Weiner.

Dodaje, że niezwykle dużo mówi się o zapewnieniu „local content" w kontekście życzeniowym.

– Chcielibyśmy widzieć pewne faktyczne ułatwienia dla lokalnych przedsiębiorców, przygotowujących się do zapewnienia usług na tym rosnącym rynku – dodaje.  

Warto dodać, że MAG Offshore dba także o współpracę z polskimi naukowcami. 25 maja 2021 roku rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, prezes zarządu Morskiej Agencji Gdynia Michał Śmigielski oraz prezes zarządu MAG Offshore Paweł Weiner podpisali list intencyjny o współpracy w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

Wówczas informowano, że celem porozumienia jest realizacja wspólnych projektów B+R w obszarze offshore wind, wymiana doświadczeń ekspertów w zakresie planowania i przygotowania programów badań oraz projektów B+R. Wspólne działania obejmują również wymianę doświadczeń ekspertów w obszarze kształcenia personelu dla operatorów morskich far wiatrowych i innych specjalności - logistyki i obsługi statków niezbędnych do instalowania i obsługi wiatraków. 

W 2022 rok pomiary morskie i rozwój baz serwisowych

MAG Offshore planuje w tym roku uruchomić świadczenie usług w zakresie pomiarów morskich.

– Posiadamy już jednostkę, która w kwietniu będzie przygotowana do pierwszego projektu. Zakończymy w tym roku fazę planowania uruchomienia centrów serwisowych dla przyszłych morskich farm wiatrowych i przejdziemy do fazy realizacji ich uruchamiania – informuje Weiner.

Dodaje, że w kolejnych latach MAG Offshore chciałby kontynuować działalność związaną z przygotowaniem morskich farm na Morzu Bałtyckim.

– Chcielibyśmy móc w niedługim czasie pracować na farmach, które zostaną wybudowane i uruchomione. Trzymamy kciuki za powodzenie wszystkich rozpoczętych projektów morskich farm wiatrowych w Polsce – dodaje prezes MAG Offshore. 

CZYTAJ więcej tekstów z naszego cyklu "Kto jest kim w polskim offshore"

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.