• <
ambermarine_2023_1100x200

Kto jest kim w polskim offshore? DNV: "Aktywnie wspieramy sektor morskiej energetyki wiatrowej"

22.02.2022 22:27
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Kto jest kim w polskim offshore? DNV: "Aktywnie wspieramy sektor morskiej energetyki wiatrowej"

Partnerzy portalu

Kto jest kim w polskim offshore? DNV: "Aktywnie wspieramy sektor morskiej energetyki wiatrowej" - GospodarkaMorska.pl
Fot. DNV

Jedną z kluczowych firm specjalistycznych zaangażowanych w rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest DNV. Jest to ośrodek doradczy, który świadczy również niezależne, akredytowane usługi certyfikacyjne dla branży OZE. W tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Marka Roszaka, Market Area Managera na Polskę i kraje bałtyckie w DNV, o rolę firmy w rozwoju sektora oraz zaangażowanie na rynku energetyki wiatrowej w Polsce.

Eksperci DNV wykorzystują wiodącą w branży wiedzę doradczą, aby pomóc deweloperom projektów morskiej energetyki wiatrowej zwiększyć efektywność instalacji. Jak sama firma podkreśla, sukces zależy od zrozumienia zależności pomiędzy różnymi elementami łańcucha wartości morskiej energetyki wiatrowej - dlatego też do zarządzania ryzykiem i redukcji kosztów DNV przyjmuje podejście oparte na pełnym cyklu życia. 

Marek Roszak w komentarzu dla portalu GospodarkaMorska.pl wyjaśnia, że jako wiodący na świecie firma zatrudniających niezależnych ekspertów energetycznych i doradców technicznych, DNV aktywnie wspiera sektor morskiej energetyki wiatrowej świadcząc usługi doradcze, monitorujące, weryfikacyjne i certyfikacyjne. 

– W związku z tym DNV jest zaangażowany w najważniejsze projekty dotyczące morskiej energetyki wiatrowej jako jednostka certyfikująca lub doradca deweloperów, inwestorów i operatorów, np. Baltic Power Offshore Wind, Arkona i Wikinger, a to tylko kilka z nich – komentuje Roszak.

Jak DNV postrzega rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce? Roszak wskazuje, że morska energetyka wiatrowa w Polsce jest rynkiem wschodzącym z szansami i wyzwaniami, a jej rozwój będzie kluczowy dla przyspieszenia transformacji energetycznej w Polsce.

– Do budowy nowego rynku niezbędna jest wiedza z zakresu ochrony środowiska, technologii i prawa, a niektóre regulacje dla polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej są wciąż w fazie rozwoju. DNV obsługuje polski rynek offshore od wielu lat, głównie w projektach związanych z ropą i gazem na Morzu Północnym, jest to więc dla nas ogromna szansa na wsparcie rozwijającego się rynku morskiej energetyki wiatrowej poprzez wykorzystanie naszych kompetencji, doświadczenia i wiedzy oraz, co ważne, wniosków wyciągniętych z innych rynków, jak również lokalnej wiedzy specjalistycznej – wskazuje nasz rozmówca.

Czy DNV planuje zwiększyć swoją aktywność w Polsce? Roszak podkreśla, że firma jest już zaangażowana w szereg projektów, np. jako jednostka certyfikująca w projekcie Baltic Power Offshore Wind (projekt realizowany wspólnie przez PKN Orlen i Northland Power, przyp. red.), jednej z pierwszych morskich farm wiatrowych w Polsce, ale także jako doradca techniczny inwestorów i finansistów w procesach due diligences i monitoringu procesowym. 

– Posiadamy dedykowany zespół lokalnych ekspertów, którzy już teraz wspierają rozwój polskiego rynku offshore na każdym kroku, w dowolnym zakresie – podkreśla Roszak. 

Z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” przeczytaj także:

Baltic Power: "Weszliśmy w finalny etap przygotowań"

PGE: Prowadzimy intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych

Ørsted: "Polska jest dla nas rynkiem strategicznym"

Equinor: "Jesteśmy zainteresowani dalszą obecnością w Polsce"

Ocean Winds: "Przygotowujemy się do aplikacji o nowe lokalizacje offshore wind"

Northland Power: "Śledzimy rozwój sektora offshore w Polsce... i nie tylko"

seaway7
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.