Jedną z kluczowych firm specjalistycznych zaangażowanych w rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest DNV. Jest to ośrodek doradczy, który świadczy również niezależne, akredytowane usługi certyfikacyjne dla branży OZE. W tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Marka Roszaka, Market Area Managera na Polskę i kraje bałtyckie w DNV, o rolę firmy w rozwoju sektora oraz zaangażowanie na rynku energetyki wiatrowej w Polsce.
Eksperci DNV wykorzystują wiodącą w branży wiedzę doradczą, aby pomóc deweloperom projektów morskiej energetyki wiatrowej zwiększyć efektywność instalacji. Jak sama firma podkreśla, sukces zależy od zrozumienia zależności pomiędzy różnymi elementami łańcucha wartości morskiej energetyki wiatrowej - dlatego też do zarządzania ryzykiem i redukcji kosztów DNV przyjmuje podejście oparte na pełnym cyklu życia.
Marek Roszak w komentarzu dla portalu GospodarkaMorska.pl wyjaśnia, że jako wiodący na świecie firma zatrudniających niezależnych ekspertów energetycznych i doradców technicznych, DNV aktywnie wspiera sektor morskiej energetyki wiatrowej świadcząc usługi doradcze, monitorujące, weryfikacyjne i certyfikacyjne.
– W związku z tym DNV jest zaangażowany w najważniejsze projekty dotyczące morskiej energetyki wiatrowej jako jednostka certyfikująca lub doradca deweloperów, inwestorów i operatorów, np. Baltic Power Offshore Wind, Arkona i Wikinger, a to tylko kilka z nich – komentuje Roszak.
Jak DNV postrzega rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce? Roszak wskazuje, że morska energetyka wiatrowa w Polsce jest rynkiem wschodzącym z szansami i wyzwaniami, a jej rozwój będzie kluczowy dla przyspieszenia transformacji energetycznej w Polsce.
– Do budowy nowego rynku niezbędna jest wiedza z zakresu ochrony środowiska, technologii i prawa, a niektóre regulacje dla polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej są wciąż w fazie rozwoju. DNV obsługuje polski rynek offshore od wielu lat, głównie w projektach związanych z ropą i gazem na Morzu Północnym, jest to więc dla nas ogromna szansa na wsparcie rozwijającego się rynku morskiej energetyki wiatrowej poprzez wykorzystanie naszych kompetencji, doświadczenia i wiedzy oraz, co ważne, wniosków wyciągniętych z innych rynków, jak również lokalnej wiedzy specjalistycznej – wskazuje nasz rozmówca.
Czy DNV planuje zwiększyć swoją aktywność w Polsce? Roszak podkreśla, że firma jest już zaangażowana w szereg projektów, np. jako jednostka certyfikująca w projekcie Baltic Power Offshore Wind (projekt realizowany wspólnie przez PKN Orlen i Northland Power, przyp. red.), jednej z pierwszych morskich farm wiatrowych w Polsce, ale także jako doradca techniczny inwestorów i finansistów w procesach due diligences i monitoringu procesowym.
– Posiadamy dedykowany zespół lokalnych ekspertów, którzy już teraz wspierają rozwój polskiego rynku offshore na każdym kroku, w dowolnym zakresie – podkreśla Roszak.
Z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” przeczytaj także:
Baltic Power: "Weszliśmy w finalny etap przygotowań"
PGE: Prowadzimy intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych
Ørsted: "Polska jest dla nas rynkiem strategicznym"
Equinor: "Jesteśmy zainteresowani dalszą obecnością w Polsce"
Ocean Winds: "Przygotowujemy się do aplikacji o nowe lokalizacje offshore wind"
Northland Power: "Śledzimy rozwój sektora offshore w Polsce... i nie tylko"
Litwa. Nieznany wrak odkryty podczas badań dna na potrzeby MEW
Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej
Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej
Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych. Konkurs Politechniki Morskiej w Szczecinie
PGE i Ørsted wybrały wykonawcę certyfikacji dla Baltica 2
Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker