• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ekspert: Kluczowa przy doborze frachtu jest terminowość dostaw w przeszłości [RAPORT]

gm

16.05.2022 11:04 Źródło: Project44, Transport Intelligence
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Ekspert: Kluczowa przy doborze frachtu jest terminowość dostaw w przeszłości [RAPORT]

Partnerzy portalu

Ekspert: Kluczowa przy doborze frachtu jest terminowość dostaw w przeszłości [RAPORT] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Jak wynika z najnowszego raportu Project44 i Transport Intelligence (Ti), dla co czwartego załadowcy najważniejszym czynnikiem podczas wyboru przewoźnika jest obniżenie kosztów operacyjnych. Ponad 20 proc. firm wskazuje, że kluczowa przy doborze frachtu jest terminowość dostaw w przeszłości. Trzecim najistotniejszym kryterium wyboru okazała się widoczność w czasie rzeczywistym, czyli oprogramowanie typu Real-Time Visibility (RTV).

Dla aż 15 proc. respondentów możliwość monitoringu załadunku może przesądzić o wyborze przewoźnika. Raport Zabezpieczanie łańcucha dostaw na przyszłość poprzez widoczność w czasie rzeczywistym* pokazuje, że oprogramowanie visibility jest uważane za czynnik ważniejszy niż obsługa klienta, bezpieczeństwo, zasięg geograficzny i zasady zrównoważonego rozwoju.

Zmienny popyt, niepewna podaż, problemy z przepustowością i opóźnienia w transporcie, które wystąpiły podczas pandemii Covid-19, spowodowały znaczne trudności w łańcuchach dostaw. Mimo to, jak wskazuje raport Project44, tylko 20 proc. załadowców deklaruje, że posiada w pełni przejrzysty wgląd w sieć dostaw, we wszystkich obsługiwanych przez siebie regionach. Większość firm ma udostępnioną zaledwie częściową widoczność swoich ładunków. Tymczasem, pełen dostęp do monitoringu w czasie rzeczywistym niesie za sobą szereg korzyści.

 – Widoczność w czasie rzeczywistym jest środkiem do celu, a nie celem samym w sobie. Jest też kluczowym elementem optymalizacji łańcucha dostaw w wielu wymiarach. Oprogramowanie typu visibility pomaga załadowcom ograniczyć koszty, poprawić wydajność operacji i uzyskać przepustowość na wyższych poziomach usług. Jednocześnie pozwala otrzymać oparte na danych analizy dotyczące łańcucha dostaw, które przyczyniają się do osiągnięcia lepszej wydajności czasowej i przewidywalności dostaw. W konsekwencji visibility wspiera też jakość obsługi klienta i wspomaga obniżanie szkodliwych emisji w transporcie – podkreśla Piotr Michoński Regional Account Director CEE w Project44. 

Wyniki badania wskazują też, że przewoźnicy, którzy nie są w stanie zapewnić załadowcom oprogramowania Real-Time Visibility (RTV) przez cały cykl życia przesyłki, mogą znaleźć się w przyszłości w trudnej sytuacji na tle konkurencji. Ponad połowa załadowców (57,4 proc.) uważa visibility za wstępny wymóg dla przewoźnika do zakwalifikowania się do przetargu. W przypadku blisko 41 proc. załadowców widoczność w czasie rzeczywistym jest atrakcyjną opcją. Największą wagę do Real-Time Visibility (RTV) przywiązują przewoźnicy korzystający z transportu lotniczego, a w następnej kolejności oceanicznego i drogowego. 


 – Pandemia Covid-19 odkryła słabe punkty w globalnych łańcuchach dostaw. W rezultacie wzrosło znaczenie monitorowania ładunków w branży logistycznej. Większość załadowców zdaje sobie sprawę, że oprogramowanie visibility jest narzędziem, które pozwala zminimalizować skutki obecnych trudności i uzyskać przewagę nad konkurencją. Wobec rosnącego zapotrzebowania na Real-Time Visibility (RTV) ze strony załadowców przewoźnicy, którzy mają możliwości obsługi w pełni przejrzystej globalnej sieci dostaw, mogą łatwo wyróżnić się na tle konkurencji – dodaje Piotr Michoński z Project44.

*W badaniu udział wzięło 234 załadowców, w tym sprzedawcy detaliczni i producenci.

Project44

Project44 jest dostawcą zaawansowanej platformy widoczności dla załadowców i dostawców usług logistycznych. Project44 łączy, automatyzuje i zapewnia wgląd w kluczowe procesy transportowe w celu przyspieszenia analizy i skrócenia czasu potrzebnego na przekształcenie tych informacji w działania. Połączony z tysiącami przewoźników na całym świecie i mający kompleksowy zasięg dla wszystkich urządzeń GPS i telematycznych dostępnych na rynku, project44 obsługuje wszystkie typy transportu i wysyłki, w tym przesyłki lotnicze, paczki, transport na ostatnim etapie dostawy, ładunki FTL i LTL, ciężarówki, kolej, transporty intermodalne i oceaniczne. W 2021 r. Project44 został uznany za lidera wśród dostawców usług zapewniających widoczność transportu w czasie rzeczywistym w raporcie Magic Quadrant firmy Gartner. Firma jest też nr 1 na liście FreightTech 25.

Pełna treść raportu jest dostępna TUTAJ.

Instytut Badawczy Ti

Transport Intelligence jest jednym z głównych światowych dostawców eksperckich badań i analiz dedykowanych globalnej branży logistycznej. Wykorzystując fachową wiedzę profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem w branży transportu drogowego towarów oraz logistyki, firma Transport Intelligence opracowała szereg przodujących na rynku produktów, raportów, profili i usług internetowych, z których korzysta wielu światowych dostawców usług logistycznych, firmy doradcze, banki i użytkownicy usług logistycznych.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.