• <
bulk_cargo_port_szczecin

Ministerstwo Infrastruktury: porty i przewoźnicy zainteresowani współpracą z Ukrainą

gm

11.05.2022 09:05 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Ministerstwo Infrastruktury: porty i przewoźnicy zainteresowani współpracą z Ukrainą

Partnerzy portalu

Ministerstwo Infrastruktury: porty i przewoźnicy zainteresowani współpracą z Ukrainą - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Współpraca kolejowa, transport drogowy, korytarze logistyczne oraz bieżąca sytuacja geopolityczna były tematami rozmów ministrów infrastruktury Polski i Ukrainy, które odbyły się we wtorek w Medyce - poinformowało w środę Ministerstwo Infrastruktury.

Jak podało w środowym komunikacie Ministerstwo Infrastruktury, we wtorkowym spotkaniu w Medyce z inicjatywy strony polskiej udział wzięli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow, oraz wiceministrowie: Andrzej Bittel, Rafał Weber, Mustafa Najem i Jurij Waśkow.

Resort podał, że rozmowy były kontynuacją wspólnych działań wynikających m.in. z polsko-ukraińskiego memorandum o zacieśnieniu współpracy kolejowej, podpisanego przez premierów Polski i Ukrainy w kwietniu 2022 r. Ministrowie omówili propozycje zacieśniania współpracy w zakresie transportu kolejowego i drogowego pomiędzy naszymi krajami.

"Jesteśmy otwarci na współpracę i będziemy wszechstronnie wspierać stronę ukraińską w tej trudnej sytuacji. Polskie porty morskie oraz podmioty kolejowe, jak i przewoźnicy drogowi są zainteresowane współpracą z ukraińskimi partnerami zarówno w zakresie eksportu zboża, jak i importu paliw, a także handlu dowolnymi innymi produktami" - powiedział cytowany w komunikacie minister Adamczyk.

Resort podkreślił, że zarówno Polska, jak i Ukraina "odczuwają skutki drastycznego utrudnienia wykonywania przewozów drogowych w Europie, które jest konsekwencją działań wojennych rozpoczętych przez Rosję". Zaznaczono, że od początku rosyjskiej agresji militarnej Ministerstwo Infrastruktury działa na rzecz jak najszerszego udzielania pomocy Ukrainie.

"Uznaję za ważne prace na forum Unii Europejskiej zmierzające do czasowego wprowadzenia liberalizacji w realizacji międzynarodowych przewozów drogowych przez przewoźników ukraińskich, szczególnie w kontekście planów akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej" - wskazał Adamczyk.

Zdaniem ministra "w kontekście planowanych zmian kluczową kwestią pozostaje zapewnienie płynnego ruchu na przejściach granicznych z Ukrainą dla pojazdów ciężarowych oraz zbudowanie systemu odpowiedniej infrastruktury, obejmującej w szczególności punkty przeładunkowe – huby logistyczne usytuowane w niewielkiej odległości od granicy". Jak dodano, w tym kontekście poruszono kwestie zwiększenia przepustowości i usprawnienia działania drogowych przejść granicznych.

"Podczas poprzedniej rozmowy wiceministrów Rafała Webera i Mustafy Najema, strona ukraińska zadeklarowała m.in. oddzielenie ruchu ciężarowego od ruchu osobowego na drogowym przejściu granicznym Korczowa – Krakowiec. Uzgodniono, że w ciągu tygodnia zostanie przestawiony przez stronę ukraińską harmonogram możliwych do podjęcia w obecnych warunkach działań" - podano.

Rosyjska agresja na Ukrainę trwa od 24 lutego.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.