Jacht Luna, należący kiedyś do Romana Abramowicza, a obecnie do innego oligarchy Farchada Achmedowa pozostanie w porcie w Hamburgu do odwołania. Według informacji gazety "Sueddeutsche Zeitung", w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję, władze niemieckie "zamroziły" wart ok. 400 mln euro jacht.
Wcześniej federalny Urząd Policji Kryminalnej (BKA) musiał wyjaśnić, czy rosyjski oligarcha Farchad Achmedow rzeczywiście stoi za funduszem powierniczym z Liechtensteinu, który jest właścicielem luksusowego statku. Prokremlowski miliarder z Azerbejdżanu znajduje się na liście sankcji UE od początku kwietnia.
Urząd był w stanie ujawnić strukturę własnościową, co potwierdził rzecznik BKA - poinformowała w poniedziałek SZ. Jacht, który nie może opuścić portu do odwołania, jest wart około 400 milionów euro. Ma dziewięć pokładów, ogromny basen i małą łódź podwodną. Kiedyś należał do rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza.
Właściciel Luny, Farchad Achmedow, dorobił się fortuny na gazownictwie. Magazyn biznesowy "Forbes" oszacował ją ostatnio na około 1,4 mld dolarów. Achmedow trafił ostatnio na pierwsze strony gazet głównie z powodu kosztownego rozwodu. Brytyjski sąd nakazał miliarderowi wypłacić byłej żonie Tatianie Achmedowej około 450 milionów funtów, a także zezwolił na zajęcie jachtu. Statek pozostał w Dubaju przez dwa lata, aż tamtejszy sąd uchylił decyzję Londynu i jacht został zwolniony.
Ostatnio statek znajdował się w stoczni Blohm + Voss w Hamburgu, która teraz prawdopodobnie będzie musiała ponosić koszty jego utrzymania. Rzecznik prasowy stoczni nie chciał komentować tej sprawy.
00:01:27
Zobacz Eclipse – pływającą fortecę Romana Abramowicza
Po raz pierwszy zwodowana na Pomorzu Zachodnim. Ta luksusowa łódź od razu stała się hitem
00:02:33
23
Stena Estelle – najnowszy i największy statek we flocie Stena Line na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]
Z Gdyni na Hel drogą morską
Anonymous kontra Rosja. Celem aktywistów luksusowy jacht Putina: Jego położenie to "piekło"
W Łebie powstała oficjalna plaża dla naturystów
Premier Turyngii: skonfiskujmy oligarchom luksusowe jachty i przekażmy je Sea-Watch
00:00:37
Wieloryb „pożarł” kajakarki [wideo]
Najbardziej luksusowe katamarany, które powstały w Gdańsku. Francis Lapp: My po prostu szyjemy jachty na miarę
[WIDEO] Żuławy. Przejechała przez most zwodzony w trakcie podnoszenia
00:00:31
Agresywne orki atakują i niszczą statki [wideo]
Właściciel szczecińskiego jachtu, który zatonął w Niemczech, musi wydobyć wrak
Dziewczynka na dmuchanym jednorożcu wypłynęła na pełne morze [wideo]
Jachty pięciu rosyjskich oligarchów zakotwiczyły na Malediwach
Kapitan statku MV Hondius przebywa na kwarantannie w ośrodku w Gdyni - jest zdrowy
Branża offshore wind ponownie spotyka się w Sopocie. Trwa VI edycja regat PIMEW
Olimpijskie Centrum Żeglarskie w Gdyni z dofinansowaniem od Ministerstwa Sportu i Turystyki
Kambodża buduje pierwsze w Azji „żywe” muzeum podwodne. Sztuka z ochroną oceanu
Lürssen przekazał 134-metrowy superjacht Deep Blue. Jednostka zmierza do Wielkiej Brytanii
Rumia walczy o poprawną odmianę swoje nazwy. Rozpoczyna walkę z drugim "i"