• <

Fidżi. Sąd aresztował superjacht jednego z rosyjskich oligarchów; USA chcą go skonfiskować

gm

21.04.2022 14:18 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Fidżi. Sąd aresztował superjacht jednego z rosyjskich oligarchów; USA chcą go skonfiskować

Partnerzy portalu

Fidżi. Sąd aresztował superjacht jednego z rosyjskich oligarchów; USA chcą go skonfiskować - GospodarkaMorska.pl
Fot. Claus Schaefe / MarineTraffic.com

Sąd na Fidżi aresztował superjacht Amadea, który może należeć do objętego zachodnimi sankcjami rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa. Władze Fidżi współpracują z USA, by formalnie skonfiskować luksusową jednostkę wartą 325 mln dolarów - informuje w czwartek Bloomberg.

Superjacht, który wszedł do portu w Lautoka 12 kwietnia, został najpierw zatrzymany przez policję, we wtorek sąd aresztował Amadeę i zakazał jej opuszczania Fidżi. Decyzja została podjęta po złożeniu przez rząd USA wniosku o pomoc prawną. Na poniedziałek zaplanowano posiedzenie sądu, podczas którego zostanie rozpatrzony wydany w USA nakaz zajęcia łodzi - przekazała fidżyjska prokuratura.

Amadea ma ponad 100 metrów długości, jest wyposażona m.in. w lądowisko dla helikopterów, dekorowany mozaikami basen oraz pojemnik na żywe homary; jednostka jest warta 325 mln dolarów - opisuje Bloomberg. Dodaje, że jacht przez kilka ostatnich miesięcy był zakotwiczony w jednym z portów na Karaibach. Później przez Kanał Panamski przepłynął na Pacyfik, spekulowano, że łódź miała dopłynąć do Władywostoku.

Rzeczywistym właścicielem luksusowej jednostki jest Kerimow - potentat na rynku złota, będący również członkiem wyższej izby rosyjskiego parlamentu - informuje agencja. Oligarcha jest blisko związany z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W 2018 r. USA nałożyły na niego sankcje, po rosyjskiej napaści na Ukrainę zrobiła to także Wielka Brytania i Unia Europejska.

"Wciąż zwiększamy presję na oligarchów Putina i współpracujemy z sojusznikami i partnerami, by ścigać korupcyjne zdobycze osób z najbliższego otoczenia Putina, bez względu na to, w którym miejscu świata są trzymane" - zaznaczono w komunikacie ambasady USA na Fidżi.

Jeśli Amadea zostanie skonfiskowana, będzie to kolejny superjacht zajęty na wniosek zachodnich rządów, które poprzez sankcje starają się ukarać związanych z Putinem oligarchów oskarżanych o umożliwianie Moskwie finansowania inwazji na Ukrainę - komentuje Bloomberg. Przypomina, że luksusowe łodzie zajęto m.in. w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.