• <
escort_980x120_gif_2020

Fidżi. Policja bada sprawę superjachtu, który może należeć do rosyjskiego oligarchy Kerimowa

gm

14.04.2022 13:08 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Fidżi. Policja bada sprawę superjachtu, który może należeć do rosyjskiego oligarchy Kerimowa

Partnerzy portalu

Fidżi. Policja bada sprawę superjachtu, który może należeć do rosyjskiego oligarchy Kerimowa - GospodarkaMorska.pl
Superjacht Amadea, fot.: Bruno Buisson / SuperYacht Times

Policja Fidżi bada sprawę przybycia tam luksusowej łodzi, która może należeć do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa – podał w czwartek Reuters. Według fidżyjskich gazet superjacht Amadea został skonfiskowany, a jego załogę zatrzymano.

Dziennik "Fiji Times" podał, że policja zatrzymała jacht należący do Kerimowa, który objęty jest sankcjami w związku z inwazją Rosji na Ukrianę. Na oligarsze ciążą sankcje USA, UE i Wielkiej Brytanii.

Agent działający w branży superjachtów na Fidżi, Chase Smith z firmy Baobab Marine, twierdził jednak w rozmowie z agencją Reutera, że doniesienia mediów „nie są w pełni prawdziwe, także jeśli chodzi o właściciela jednostki”.

„Nie wiem, kim jest właściciel. Dowody są przekazywane policji na Fidżi” – powiedział agent w rozmowie telefonicznej.

Urzędnik dowództwa fidżyjskiej policji przekazał, że kapitan łodzi, która przybyła na Fidżi we wtorek, jest przesłuchiwany, by ustalić, w jaki sposób jednostka wpłynęła do kraju bez przejścia kontroli celnej.

Według źródeł z branży jachtowej w regionie wysp Pacyfiku tylko Fidżi i Nowa Kaledonia pozostają otwarte dla superjachtów, ponieważ wiele mniejszych wysp zamknęło granice z powodu pandemii Covid-19. Z danych platformy Marine Traffic wynika, że Amadea wypłynęła z Meksyku 18 dni temu – podał Reuters.

Kerimow jest potentatem na rynku złota, a fortunę zbił po upadku Związku Radzieckiego, kupując aktywa energetyczne i duże udziały w rosyjskich bankach. Jest również członkiem wyższej izby rosyjskiego parlamentu i znalazł się w grupie oligarchów, wezwanych przez prezydenta Władimira Putina do Moskwy w dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W 2018 r. sankcje na niego nałożyły USA, a po rosyjskiej napaści na Ukrainę także Wielka Brytania i Unia Europejska.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.