• <
gryfia_70lat

Niemcy zajęły superjacht należący do siostry oligarchy Usmanowa

AK

14.04.2022 05:34 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Niemcy zajęły superjacht należący do siostry oligarchy Usmanowa

Partnerzy portalu

Niemcy zajęły superjacht należący do siostry oligarchy Usmanowa - GospodarkaMorska.pl
Fot. Les Rickman/vesselfinder

Niemcy zajęły największy na świecie superjacht Dilbar należący do objętej sankcjami siostry rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa, o czym poinformował na Twitterze Federalny Urząd Śledczy (Bundeskriminalamt - BKA) - przekazał Bloomberg.

Pomimo wysiłków, które BKA określił "ukrywaniem spraw zagranicznych", ustalono że właścicielką jachtu jest siostra Usmanova, Gulbakhor Ismailova.

"Luksusowy jacht Dilbar podlega zatem sankcjom prawnym i mógł zostać zgodnie z prawem skonfiskowany w Hamburgu" - poinformowała BKA w tweecie. Bloomberg przytoczył opinię rzecznika BKA (zacytowanego uprzednio przez Deutsche Presse-Agentur - PAP), który podkreślił, że jacht ten nie może być "sprzedany, wynajęty lub zastawiony jako zabezpieczenie".

Usmanow jest właścicielem pakietu akcji USM, rosyjskiej grupy inwestycyjnej posiadającej udziały w Metalloinvest - jednego z największych na świecie producentów rudy żelaza. Posiada też udziały oraz w firmie telekomunikacyjnej MegaFon. Jest szóstym najbogatszym Rosjaninem z majątkiem 19 miliardów dolarów, według Bloomberg Billionaires Index. Jacht został nazwany na cześć jego matki.

Dilbar mierzy 156 metrów, co czyni go największym na świecie pod względem pojemności. Dilbar już na początku marca znajdował się w porcie w Hamburgu gdzie przechodził remont. Według amerykańskiego ministerstwa skarbu jego wartość oscyluje między 600 a 750 mln dolarów. Jednostka posiada 25-metrowy basen oraz dwa lądowiska dla helikopterów. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.