• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Brytyjskie media: dwa superjachty Abramowicza omijają brytyjskie sankcje

gm

18.03.2022 13:49
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Brytyjskie media: dwa superjachty Abramowicza omijają brytyjskie sankcje

Partnerzy portalu

Brytyjskie media: dwa superjachty Abramowicza omijają brytyjskie sankcje - GospodarkaMorska.pl
Fot. Jens W. / MarineTraffic.com

Dwa luksusowe jachty należące do rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza pływają pod banderą Bermudów, co pozwala im omijać sankcje nałożone na ich właściciela przez Wielką Brytanię, a nawet korzystać z pewnych przywilejów - informuje w piątek brytyjska gazeta "Daily Mail".

Dwa jachty Romana Abramowicza o łącznej wartości blisko 1,2 mld funtów brytyjskich (ok. 6,7 mld zł) zostały zarejestrowane na Bermudach - terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii. Umożliwia to im pływanie pod bermudzką wersją flagi znanej jako "Red Ensign", czyli flagą wywodzącą się z XVII-wiecznej flagi Wielkiej Brytanii, a obecnie stosowaną przez brytyjskie statki handlowe. Jak informuje "Daily Mail", dzięki takiemu rozwiązaniu jachty Abramowicza są uprawnione do opieki konsularnej Wielkiej Brytanii i ochrony marynarki wojennej tego państwa.

Stoi to w sprzeczności z decyzją rządu brytyjskiego z 10 marca ws. sankcji nałożonych na Abramowicza - rosyjskiego oligarchę, znanego z inwestycji w Wielkiej Brytanii (m.in. w klub piłkarski Chelsea Londyn). Rządowe ograniczenia objęły m.in. zakaz wjazdu na brytyjskie terytorium i zamrożenie aktywów finansowych miliardera.

Jak pisze "Daily Mail", luksusowy jacht Abramowicza o nazwie Solaris, pływający pod flagą "Red Ensign", został zauważony w porcie Tivat w Czarnogórze. Jacht został pospiesznie wycofany z hiszpańskiej stoczni tuż przed wejściem w życie sankcji, o czym informowaliśmy tutaj.

Z różnych wersji "Red Ensign" mogą korzystać jednostki zarejestrowane w brytyjskich terytoriach zamorskich - m.in. na Bermudach, Kajmanach, Falklandach i Gibraltarze.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.