• <
escort_980x120_gif_2020

Kolejny jacht oligarchy zajęty w Hiszpanii

Partnerzy portalu

Kolejny jacht oligarchy zajęty w Hiszpanii - GospodarkaMorska.pl
Fot. Foras De Ruga / VesselFinder.com

Luksusowy jacht Crescent o długości 135 metrów zarejestrowany na Kajmanach, należący do bliskiego Putinowi oligarchy Igora Sieczina został tymczasowo unieruchomiony w hiszpańskim porcie Tarragona - poinformowało w komunikacie ministerstwo transportu w Madrycie.

Jak przypomina Europa Press, Igor Sieczin należy do najbardziej wpływowych rosyjskich elit politycznych, był wiceszefem gabinetu Władimira Putina i wicepremierem w jego rządzie, a od 2012 r. pełni funkcję dyrektora generalnego rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft. To obok Gazpromu najważniejsze państwowe przedsiębiorstwo Rosji. Oligarcha znajduje się na liście osób objętych amerykańskimi i unijnymi sankcjami w odpowiedzi na rosyjską inwazję Ukrainy; jest także podejrzany o bycie łącznikiem między Kremlem i mafiami rosyjskimi - poinformował dziennik „ABC”, powołując się na źródła wywiadu hiszpańskiego.

To trzeci luksusowy statek należący do rosyjskich oligarchów, który został tymczasowo zarekwirowany w Hiszpanii. W bieżącym tygodniu rząd w Madrycie unieruchomił w porcie w Barcelonie jacht Valerie będący własnością stojącego na czele rosyjskiej korporacji zbrojeniowej Rostec Siergieja Czemiezowa oraz jacht Lady Anastasia w porcie Adriano na Majorce, należący do rosyjskiego eksportera broni Aleksandra Mikheeva.

Według „ABC” policja bada przynależność co najmniej trzech innych jachtów oraz wielu luksusowych rezydencji w Hiszpanii, których właścicielami mogą być rosyjscy oligarchowie.

Crescent został zbudowany w 2018 w niemieckiej stoczni Lürssen. Posiada stalowy kadłub i superstrukturę z aluminium. Całkowity tonaż jednostki to 9194 tony. W dziewięciu kabinach może pomieścić 18 gości, na jachcie jest też 20 kabin przeznaczonych dla 40 członków załogi. Wnętrza zaprojektował Espen Oeino.

Portal Superyacht Fan wycenia jednostkę na około 600 mln dolarów.

Źródło: PAP, jm

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.