• <
KONGSBERG_2023

Włosi zatrzymali jacht rosyjskiego oligarchy

gm

12.03.2022 09:19

Partnerzy portalu

Włosi zatrzymali jacht rosyjskiego oligarchy  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Feliz / Wikipedia

Włoska Gwardia Finansowa zatrzymała w piątek w porcie w Trieście wart 530 milionów euro jacht rosyjskiego miliardera Andrieja Melniczenko - podały włoskie media. To krok w ramach zamrażania majątku oligarchów z Rosji, objętych sankcjami UE.

Andriej Melniczenko jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie, a jego majątek szacuje się na kilkanaście miliardów euro. Jest właścicielem firm produkujących nawozy sztuczne, działa też w przemyśle energetycznym.

Jego jacht o charakterystycznej nazwie A jest z jedną z największych takich jednostek na świecie. Został zbudowany pięć lat temu w Niemczech. Ma 142 metry długości; wysokość masztu wynosi 90 metrów. Na pokładzie jest basen, podwodne obserwatorium z szybą o grubości 30 cm, a także lądowisko dla helikopterów. Właściciel nazwał jednostkę literą A po to, by w rejestrach zawsze była na pierwszym miejscu.

A powstał w 2017 roku w zakładach Nobiskrug w Kilonii. Za design odpowiadał ceniony francuski architekt Philippe Starck. Jednostka jest wyposażona w hybrydowy napęd z dwoma pędnikami liniowymi, wspomaganymi przez trójmasztowy takielunek. Maszty zrobione zostały z włókna węglowego. A jest największym prywatnym jachtem motorowym ze wspomaganiem żaglowym na świecie.

Źródło: PAP, jm

etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.