• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Abramowicz chroni superjacht przed sankcjami

mj

11.03.2022 11:05

Partnerzy portalu

Abramowicz chroni superjacht przed sankcjami - GospodarkaMorska.pl
Fot. Jens W. / MarineTraffic.com

Superjacht Solaris należący do oligarchy Romana Abramowicza wypłynął ze stoczni w Barcelonie.

Solaris, wart 600 mln dolarów superjacht należący do rosyjskiego miliardera i właściciela klubu piłkarskiego Chelsea Londyn Romana Abramowicza, wypłynął ze stoczni w Barcelonie dosłownie na kilka godzin przed uruchomieniem brytyjskich sankcji wobec oligarchy.

Solaris obecnie przepływa przez Morze Jońskie, nie znany jest jego docelowy port.

Jacht Solaris został zbudowany w zeszłym roku w niemieckiej stoczni Lloyd Werft. Pływa pod flagą Bermudów. W stoczni MB92 przechodził jeszcze prace konserwacyjne. Ani stocznia, ani środowisko samego Abramowicza nie komentują sytuacji jachtu: „Nigdy nie komentujemy ruchów jachtu ani żadnych innych pojazdów czy statków” – przekazała Reutersowi rzeczniczka oligarchy.

Pomimo tego, że Roman Abramowicz zaprzeczał swoim powiązaniom z Władimirem Putinem, jest jedną z osób, na których skupia się uwaga publiczna w związku z wojną w Ukrainie. Wielka Brytania wpisała go na listę sankcjonowanych osób. Abramowicz w ostatnich dniach próbował już sprzedać klub piłkarski Chelsea Londyn, z którym jest związany od prawie dwóch dekad, do transakcji jednak nie doszło. Pieniądze ze sprzedaży miały być przekazane do utworzonej przez Abramowicza fundacji pomagającej ofiarom wojny w Ukrainie.

W związku z nałożonymi na biznesmena sankcjami, jego aktywa w Wielkiej Brytanii zostaną zamrożone. Z sankcji korzystają także inne kraje zachodniej Europy, które już zajęły kilka jachtów i jednostek należących do innych rosyjskich oligarchów.

Jak podaje TradeWinds, w stoczniach w Barcelonie znajdują się jeszcze przynajmniej trzy jachty łączone z rosyjskimi oligarchami. Reuters podaje, że jeden z nich należy do Siergieja Czemiezowa, CEO państwowej spółki Rostec, który znajduje się na amerykańskiej liście osób objętych sankcjami. Dwie pozostałe jednostki mają być własnością nieobjętych sankcjami biznesmenów, Andrey Molchanov, udziałowcy w spółce LSR, oraz Michaiła Prochorowa, jednego z najbogatszych Rosjan, właściciela koszykarskiego klubu Brooklyn Nets występującego w lidze NBA.

Solaris, jacht Romana Abramowicza, to luksusowa jednostka o długości 140 metrów i tonażu 11 247. Na pokładzie może mieszkać 36 pasażerów, przewidziano także miejsce dla 60-osobowej załogi. Solaris może rozwinąć prędkość 18 węzłów.

Jacht Abramowicza znajduje się w pierwszej dwudziestce największych jachtów na świecie, jest także największym zbudowanym przez Lloyd Werft.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.