• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdański Tydzień Zawodowca. Wszystko o szkołach zawodowych

Strona główna Edukacja, praca Gdański Tydzień Zawodowca. Wszystko o szkołach zawodowych
Gdański Tydzień Zawodowca. Wszystko o szkołach zawodowych - GospodarkaMorska.pl

W czwartek, 5 marca 2020 roku rusza Gdański Tydzień Zawodowca, podczas którego uczniowie zapoznają się z ofertą szkół zawodowych w Gdańsku. W programie dni otwarte szkół, porady specjalistów w Centrum Rozwoju Talentów i gala konkursu Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej.

Gdański Tydzień Zawodowca w gdańskim Conradinum przy ulicy Piramowicza w 2017 roku. Konferencja dla gimnazjalistów "Przemysł okrętowy - fascynujące miejsce pracy

Jaką ofertę mają gdańskie technika i szkoły branżowe? Jakie kwalifikacje można zdobyć w ramach nauki zawodu? Z którymi pracodawcami współpracują szkoły zawodowe? Już 5 marca przez kilka dni zainteresowani będą mogli zapoznać się z ofertą szkół zawodowych.

- Kształcenie zawodowe to ważny element gdańskiej edukacji. To nie tylko nauka teorii, ale przede wszystkim praktyczna nauka zawodu - podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca ds. edukacji i usług społecznych. -  Dzięki temu absolwenci naszych szkół zawodowych, techników i szkół branżowych są przygotowani do wejścia na rynek pracy. Organizując tydzień zawodowca chcemy odczarować mit szkoły zawodowej. Pokazać jak szeroka i atrakcyjna jest oferta naszych zawodówek. To również okazja, aby poznać pracodawców, którzy ściśle współpracują ze szkołami. Często wręcz szkolą swoich przyszłych pracowników.

Dni otwarte, konsultacje ze specjalistami, gala   


W ramach Gdańskiego Tygodnia Zawodowca zaplanowano wiele wydarzeń: targi gdańskich szkół zawodowych, dni otwarte poszczególnych szkół, konsultacje ze specjalistami Centrum Rozwoju Talentów i galę, podczas której specjalną nagrodę „Pracodawca przyjazny gdańskiej szkole  zawodowej” otrzymają te firmy, które w ramach swojej działalności szczególny nacisk kładą na współpracę ze szkołami zawodowymi.

Tegoroczna inauguracja tygodnia zawodowca odbędzie się w czwartek, 5 marca podczas Dnia techniki, który odbędzie się w Szkołach Okrętowych i Technicznych ”Conradinum”. Tego dnia będzie można tu spotkać pracodawców, przedstawicieli uczelni wyższych współpracujących ze szkołą. Zaplanowano też naukowe i popularnonaukowe pokazy urządzeń i sprzętu oferowanego przez firmy, prelekcje i wystawy.

W sobotę, 7 marca o godz. 10.00 odbędzie się wręczenie nagród dla firm przyjaznych szkołom zawodowym. Gala odbędzie się po raz szósty. Konkurs jest formą promocji kształcenia zawodowego, wzmocnieniem współpracy pomiędzy pracodawcami i szkołami zawodowymi. Tego dnia po gali na AmberExpo odbędą się targi szkół zawodowych, na których będzie można poznać tegoroczną ofertę gdańskich zawodówek.

Jaki zawód wybrać? Podpowiedzą specjaliści


W poniedziałek, 9 marca Centrum Rozwoju Talentów zaprasza rodziców z młodzieżą na indywidualne konsultacje, podczas których będzie można porozmawiać ze specjalistami, którzy doradzą m.in. w wyborze szkoły, określeniu kompetencji dziecka. Konsultacje odbywać się będą w godz. 10.00 - 15.00 i nie trzeba się na nie wcześniej zapisywać.

Także tego dnia o godz. 16.00 odbędzie się seminarium dla rodziców pt. “Jestem ważny - dokonuję wyboru” dotyczące wsparcia młodzieży w przyszłych wyborach szkolno-zawodowych. Podczas spotkania mowa będzie o emocjach ośmioklasisty i jego rodziny w okresie przygotowań do egzaminu i rekrutacji. Omówione zostaną harmonogramy czynności w postępowaniu rekrutacyjnym, kryteria i regulaminy rekrutacji do szkół, a także przedstawione zostaną ścieżki kształcenia. Rodzice dostaną garść praktycznych informacji, dzięki którym, będą w stanie realnie pomóc swoim dzieciom w wyborze szkoły i procesie formalnym mu towarzyszącym. Aby wziąć udział w seminarium, należy wcześniej zapisać się. Wszelkie informacje dotyczące zapisów znajdują się na stronie www.centrumtalentow.pl.

Zapisy obowiązywać będą również na zajęcia, które odbywać się będą od godz. 16.00 tego samego dnia, a adresowane do młodzieży “Talentowe stacje – zawodowe inspiracje – pracownia talentów” dla ósmoklasistów. Będzie to osiem stacji, na których każdy uczeń będzie mógł poeksperymentować i poznać swój osobisty profil zdolności. Te predyspozycje skierują uczestników do konkretnych zawodów, w których można je wykorzystywać. Całość pracowni zakończy zaplanowanie wybranej ścieżki w oparciu o ofertę szkół.

Od wtorku, 10 marca do piątku, 13 marca 2020 roku odbywać się będą dni otwarte szkół zawodowych. Będzie można poznać nie tylko ofertę kształcenia ale również zajrzeć do pracowni i warsztatów. Porozmawiać z nauczycielami i pracownikami szkoły.

Nowe pracownie i warsztaty. Atrakcje gdańskich zawodówek

Tydzień zawodowca to również okazja, by zaprezentować rozwijającą się infrastrukturę szkół zawodowych. Nauka zawodu realizowana jest w nowoczesnych, przystosowanych do realiów rynku pracy warsztatach i pracowniach. Wiele inwestycji możliwych było dzięki realizowanemu przez miasto projektowi „Gdańsk miastem zawodowców  - podniesienie jakości edukacji zawodowej”, który dofinansowany jest ze środków unijnych.

W środę, 11 marca w dwóch gdańskich szkołach zaprezentowane zostaną nowe pracownie. W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich oddana będzie pracownia hotelarska, której projekt powstał dzięki współpracy ze studentką V roku architektury Politechniki Gdańskiej inż. Agnieszką Lindą. Jest to sala lekcyjna, z punktem recepcyjnym i lobby hotelowym, w której mogą odbywać się zajęcia z hotelarstwa, np.  z realizacji usług w recepcji. Tego dnia podpisana zostanie również umowa patronacka pomiędzy szkołą a Grupą Dobry Hotel.

Tego samego dnia w Zespole Szkół Samochodowych otwarte zostaną zmodernizowane pracownie szkolne. Modernizacja dotyczyła piętnastu pracowni, w tym: hali diagnostyki i napraw, pracowni elektrotechniki i elektroniki zawodowej połączonej z hamownią z silnikiem wysokoprężnym i benzynowym, pracowni silnikowej, transportu drogowego, diagnostyki i naprawy podwozi samochodowych, diagnostyki i naprawy motocykli oraz pracowni zespołów napędowych. Łączna wartość projektu to ok. 13 mln zł. Dzięki projektowi uczniowie mogą zdobywać wiedzę w nowoczesnych i świetnie wyposażonych pracowniach.

A w piątek, 13 marca na terenie Zespołu Szkół Energetycznych oddany zostanie nowy budynek dydaktyczny. Pawilon został zbudowany pod kątem montażu urządzeń energetyki odnawialnej na potrzeby kształcenia w  zawodach technik energetyk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik elektryk, elektryk w branży budownictwo. W ramach tej inwestycji, poza tradycyjnym wykończeniem budynku w sieci sanitarne czy ciepłownicze, na dachu zainstalowana została też instalacja solarna i fotowoltaiczna – te źródła energii odnawialnej będą częściowo lub w całości zaopatrywały budynek w energię elektroenergetyczną oraz cieplną. Tego samego dnia szkoła wzbogaci się o cenny sprzęt wykorzystywany w nauce zawodu, a przekazany przez absolwentów szkoły. Sprzęt o wartości ok. 40 tysięcy złotych, został ofiarowany szkole przez firmy Nava i JonyBros. Prezesami firm są: Michał Migalski i Julian Pawlukiewicz, którzy ukończyli Zespół Szkół Energetycznych.

Szkoły zawodowe wybrało ponad 8 tysięcy młodych ludzi

W obecnym roku szkolnym 2019/2020 w technikach i branżowych szkołach I stopnia kształci się ponad 8 tysięcy uczniów. W roku szkolnym 2020/2021 planowane jest utworzenie około 2900 miejsc w klasach pierwszych. W nowym roku szkolnym możliwa będzie nauka w ponad 70 zawodach, wśród których pojawią się również nowe specjalizacje takie jak: technik spawalnictwa, technik stylista (dotychczas realizowany w ramach eksperymentu pedagogicznego), lakiernik samochodowy, pomoc opiekuna osoby starszej - eksperyment pedagogiczny.  W ramach dotychczasowych zawodów wprowadzono innowacje pedagogiczne: technik grafiki i poligrafii cyfrowej z elementami reklamy, technik mechatronik – programowanie robotów, technik mechanik – projektowanie 3D, technik elektryk – instalacje przemysłowe i na jednostkach pływających. Gdańskie szkoły zawodowe współpracują z ponad 400 pracodawcami w zakresie kształcenia zawodowego praktycznego i praktyk zawodowych, umów o współpracy i klas patronackich.

Tydzień zawodowca, 5-13 marca, w Gdańsku:

     5 marca 9.00 - 14.00 -  ”Dzień Techniki” Szkoły Okrętowe i Techniczne ”Conradinum”
     7 marca 10.00 -11.00 - Gala Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej,  godz. 12.00 -15.00 - Targi Szkół, dzień prezentacji wszystkich szkół zawodowych w   Międzynarodowych Targach Gdańskich AMBEREXPO ul. Żaglowa 11, pierwsze piętro
     9 marca 9.00 -13.00 - wizyty w Centrum Rozwoju Talentów w Olivia Business Centre, Budynek Olivia Six
    10 marca -13 marca  - dni otwarte szkół zawodowych:
    10 marca - Zespół Szkół Kreowania Wizerunku, Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych, Zespół Szkół Energetycznych;
    11 marca - Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Szkoły Ekonomiczno-Handlowe, Zespół Szkół Łączności, Centrum Kształcenia   Zawodowego i Ustawicznego nr 2, Zespół Szkół Specjalnych Nr 2;
    12 marca - Państwowe Szkoły Budownictwa, Szkoły Okrętowe i Techniczne CONRADINUM, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1,  Zespół Szkół   Specjalnych Nr 1;
    13 marca - Zespół Szkół Morskich, Zespół Szkół Energetycznych

Źródło:
gdansk.pl
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.