• <
PZT_980x120_gif_2020

Stena Line Propeller Prize dla bezzałogowej łódki z Gdyni

Strona główna Porty, logistyka Stena Line Propeller Prize dla bezzałogowej łódki z Gdyni
Stena Line Propeller Prize dla bezzałogowej łódki z Gdyni - GospodarkaMorska.pl

Gdyńska firma Searis Technologies została wyróżniona na międzynarodowej konferencji Innovation Day w Karlskronie. Twórcy bezzałogowej łódki badawczej MUSE wracają ze Szwecji z nagrodą Stena Line Propeller Prize przyznawaną najbardziej innowacyjnym firmom z regionu Morza Bałtyckiego.

W ostatnim sezonie MUSE realizowała zadania badawcze na Spitsbergenie, operując z Polskiej Stacji Polarnej. Łódź zbierała próbki i badała wodę u czoła lodowca w fiordzie Hornsund.

​ Użycie bezzałogowego, zdalnie sterowanego pojazdu było warunkiem koniecznym badań ze względu na niebezpieczeństwa związane z częstym cieleniem się lodowca. Mimo arktycznych warunków MUSE w pełni zrealizowała program badawczy, dostarczając dziesiątek próbek i pomiarów z różnych głębokości.

Stena Line Propeller Prize jest nagrodą dla przedsiębiorców przyznawaną corocznie innowacyjnym i wyróżniającym się firmom w obszarach ICT oraz technologii morskich.

- Stena Propeller Prize jest dla nas ukoronowaniem i docenieniem trzech lat intensywnej, systematycznej pracy nad rozwojem naszych produktów. Jest ona dla nas sporym zaskoczeniem, szczególnie, że jesteśmy pierwszą polską firmą, która w ogóle dostała się do finału szwedzkiego konkursu w całej jego 5 letniej historii - mówi Konrad Klepacki, współwłaściciel Searis Technologies - Jak w każdej organizacji, a szczególnie w startupach, czasem pojawiają się u nas pytania czy to co robimy ma sens, czy zdążamy we właściwym kierunku. Takie spojrzenie z zewnątrz i docenienie naszej pracy przez osoby, które niejeden biznes widziały, utwierdza nas w tym, że obrana przez nas droga jest właściwa.

Oprócz tytułu, do nagrodzonych firm w każdej z kategorii trafia po 100 tysięcy szwedzkich koron, czyli po ok. 40 tysięcy złotych.

- Nagroda zbiega się z momentem kiedy kilka rozwijanych przez nas technologii osiągnęło moment, w którym warto myśleć o bardziej seryjnej produkcji. Wiąże się to z pozyskiwaniem nowych rynków zbytu. Szwedzka nagroda to przepustka na cenne dla nas, skandynawskie rynki. Razem ze moim wspólnikiem, Jakubem Zdroikiem, planujemy więc pójść za ciosem i skorzystać z licznych kontaktów, już pozyskaliśmy i które zapewne pojawią się najbliższej przyszłości - tłumaczy Konrad Klepacki.

Ideą nagrody Stena Line jest wzmacnianie pozycji krajów basenu Morza Bałtyckiego na arenie międzynarodowej. Jest to możliwe tylko poprzez ścisłą współpracę miast nadmorskich i inwestowanie w funkcjonujące tam przedsiębiorstwa. Rozmawiano o tym podczas jesiennego seminarium, jakie odbyło się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, pod hasłem „Baltic Region vs The World”. Jesienne spotkanie odbyło się z udziałem władz Gdyni i Karlskrony, Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej, a także przedsiębiorców z obu krajów.

- Historia gdyńskiej przedsiębiorczości jest nierozerwalnie związana z morzem. Fakt, że nagrodę za osiągnięcia w kategorii technologii morskich otrzymuje firma z Gdyni, jedynie to potwierdza – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki – Nasi przedsiębiorcy z tej branży po raz kolejny mocnym akcentem zaznaczają swoją obecność na międzynarodowym rynku. To dla nas wszystkich bardzo dobra wiadomość – dodaje.

Na konferencję w Karlskronie zaproszone zostały również trzy firmy działające w gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym Gdynia: Speednet, WiRan i ITFS, które miały okazję przedstawić swoje produkty i usługi na specjalnie przygotowanych, indywidualnych stoiskach oraz nawiązać nowe kontakty biznesowe na szwedzkim rynku. W Innovation Day uczestniczyli przedstawiciele takich światowych gigantów jak: SAAB, Sony, Ericsson, Volvo, Stena Line czy Google. Wyjazd został zrealizowany w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy.

Innovation Day to międzynarodowe wydarzenie organizowane przez szwedzki Blue Science Park. Podczas konferencji prezentowane są najnowsze osiągnięcia z obszaru technologii morskich, ICT oraz e-zdrowia, powstających w regionie Morza Bałtyckiego.

Źródło:
gdynia.pl
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.