• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Ruszyły Kolosy!

Ruszyły Kolosy! - GospodarkaMorska.pl

Gdynia do końca weekendu będzie niekwestionowaną podróżniczą stolicą Polski. W piątek wystartowała kolejna, już 21. edycja Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, znanych też jako „Kolosy”. Kilkudziesięciu historii osób, które przełamują wszelkie bariery będzie można wysłuchać do niedzieli w Gdynia Arenie i Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Dokładnie o godzinie 11:00 w piątek zainaugurowaliśmy tegoroczną odsłonę jednego z najważniejszych podróżniczych wydarzeń w Polsce - Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni. Kilkutysięczny tłum wysłuchał już pierwszych opowieści o podróżniczych wyczynach.

Uczestników i prelegentów na otwarciu powitali w imieniu organizatorów imprezy wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Michał Guć oraz jej pomysłodawca, Janusz Janowski.

- Gdynia inspiruje. Tutaj, w Gdynia Arenie i Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym będziemy wielokrotnie okrążali świat, będziemy zdobywali szczyty, przepływali morza, oceany i rzeki, eksplorowali jaskinie. To cudowna inspiracja i niesamowici ludzie, którzy pokażą jak można spełniać swoje marzenia i będą zachęcali do tego innych. Gdynia to miasto z morza i marzeń, a właśnie podróżowanie to spełnianie marzeń, przekraczanie kolejnych granic i wspaniałe przygody – mówił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Warto zapoznać się z bogatym, trzydniowym programem i zaplanować udział np. według własnych zainteresowań. Praktycznie przez cały dzień, aż do niedzieli, można wybierać w bardzo szerokim przedziale tematów. Oprócz dużej sali w Gdynia Arenie zaplanowano także wydarzenia w sali seminaryjnej oraz w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Do tego poznamy też zdobywców nagród Kolosy za zeszły rok. Wśród prelegentów nie brakuje zarówno nazwisk już znanych i cenionych w środowisku, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoje przygody życia.

- Jeżeli musiałbym wymienić, to na pewno gwiazdą będzie Janusz Gołąb, który wystąpi po finale w niedzielę. Zapraszamy wszystkich na ten pokaz, Janusz jest dwukrotnym laureatem Kolosa, jest też uczestnikiem ubiegłorocznej wyprawy na K2, także warto go posłuchać – zapowiada Janusz Janowski, organizator Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. - Przez pozostałe dni mamy nieco inny układ niż w poprzednich latach, w piątek są prelekcje żeglarskie i górskie, za to cała sobota skupia się na wyczynach i podróżach. Mamy też dwa finały, to taka nowość, które pozwolą nam bardziej uporządkować organizacyjnie całą imprezę, dlatego że wszystkie decyzje zapadają na miejscu, w Gdyni. Pierwszy finał, w sobotę, dotyczy pokazów alpinizmu, eksploracji jaskiń i żeglarstwa. Drugi finał, w niedzielę, dotyczy tego, co było pokazywane w sobotę, czyli wyczynu i podróży – wyjaśnia Janusz Janowski.

Wypełniona sala na sam początek wysłuchała prelekcji Tomasza Kozłowskiego, któremu udało się połączyć skoki na spadochronie z niesieniem pomocy dla potrzebujących. W ciągu jednego dnia wykonał 100 skoków, dzięki czemu udało się pozyskać 100 specjalistycznych wózków dla niepełnosprawnych dzieci. Po tym, gdy opowiedział o swoim projekcie ustawiła się długa kolejka chętnych po autografy.

- Najlepsze uczucie, jakie mi towarzyszyło jest związane z tym, że było bardzo dużo młodzieży. Ci ludzie są na samym początku swojej drogi i mogą ukierunkować swoje pomysły, dążenia i ogromne plany właśnie na to, aby przy okazji sportowych osiągnięć pomóc ludziom – zaznaczył po swojej prelekcji Tomasz Kozłowski. - Uważam, że jeśli ktoś pływa, wspina się, skacze, chodzi po jaskiniach, to zawsze można tego typu projekt komuś zadedykować i w ten sposób pomóc. To ogromne wyróżnienie, opowiadać tutaj swoją historię, właśnie do takiego audytorium – dodał Kozłowski.

Kolejne historie jeszcze dziś, aż do godziny 21:40. Z kolei w sobotę prelekcje w głównej sali Gdynia Areny będzie można też śledzić za pośrednictwem transmisji online. Sygnał będzie dostępny od godziny 10:00 do 22:00, transmisja pojawi się w osobnym artykule na www.gdynia.pl.

Źródło:
gdynia.pl
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.