• <
BOTA_FILM_2021

Koniec sezonu w Narodowym Centrum Żeglarstwa

ew

14.10.2019 12:15 Źródło: własne
Koniec sezonu w Narodowym Centrum Żeglarstwa - GospodarkaMorska.pl

Mimo jesiennej aury to był gorący weekend w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS w Górkach Zachodnich w Gdańsku. W jednym czasie zbiegły się tu regaty kończące sezon oraz międzynarodowe szkolenie mierniczych World Sailing.

World Sailing International Measurers Seminar to jedyne międzynarodowe szkolenie sędziów mierniczych, które obywa się na świecie w bieżącym roku. Tym bardziej cieszy, że ma miejsce w Polsce, w Gdańsku, w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS. Organizacja seminarium wynika z owocnej, trójstronnej współpracy PZŻ i AWFiS wraz z World Sailing. Instruktorem był Grek Dimitris Dimou, a asystował mu Aiji Diaz z Indii.

Mierniczy spełnia bardzo ważną rolę w żeglarstwie, w szczególności tym sportowym. To on sprawdza, czy jacht spełnia wymogi przepisów klasowych, dokonuje precyzyjnych pomiarów jachtu, sprzętu i żagli, sprawdza certyfikaty, itp. Wobec tego, sędziowie mierniczy odgrywają̨ ważną̨ rolę w organizacji regat żeglarskich i istotna jest ich umiejętność́ poprawnego i dokładnego stosowania przepisów klasowych. Sprzęt przed użyciem do regat musi być́ zmierzony do certyfikacji, ale zwykle podlega także inspekcji na regatach. Instrukcje i regulaminy określające procedury pomiarowe, regulujące działalność́ mierniczych i prowadzoną przez nich dokumentację są dokładnie określone przez World Sailing.

- Grupa uczestników szkolenia była tu bardzo dobra, złożona z osób absolutnie zainteresowanych tematem szkolenia. Miejsce, w którym jesteśmy jest świetne do prowadzenia tego typu seminarium i jestem zadowolony z przebiegu i organizacji szkolenia. Myślę, że w najbliższych dwóch latach możemy się spodziewać zauważalnych zmian w zakresie polityki przeprowadzania pomiarów nowego sprzętu, który finalnie zostanie wprowadzony do programu Igrzysk Olimpijskich. Oczywiście wciąż pracujemy nad ulepszaniem metod pomiarowych, aby zawsze wykonywać nasze zadania w najlepszy sposób. Pragnę podkreślić, że mierniczy jest po to, by pomagać w rozwiązywaniu ewentualnych problemów, szczególnie młodym zawodnikom, a nie po to by karać – mówił po szkoleniu Dimitris Dimou.
Gdy w sali konferencyjnej debatowano nad metodami pomiarowymi, na wodzie w V Memoriale Krzysztofa Zawalskiego ścigali się żeglarze klas L'Equipe i Optimist. W tej ostatniej klasie rywalizowano oficjalnie o tytuł mistrzów województwa pomorskiego. Regaty te były też oficjalnym zakończeniem sezonu żeglarskiego w NCŻ AWFiS.
- Jak zawsze to wydarzenie przywołuje pamięć o założycielu NCŻ, doktorze Zawalskim. Przyjeżdżając tu, zawsze spoglądaliśmy czy na parkingu stoi jego czerwona „renówka” i czy on sam nie spogląda na to co się dzieje ze swojego balkonu. Krzysztof Zawalski zawsze z wielkim sercem dbał o rozwój tego miejsca i tak go zapamiętaliśmy – powiedział na zakończeniu sezonu Cezariusz Piórczyk, kierownik sekcji żeglarskiej AZS AWFiS.

- To był kolejny dobry rok kooperacji AWFiS w Gdańsku i PZŻ, zarówno w zakresie współpracy międzynarodowej, jak i organizacji zgrupowań i konsultacji szkoleniowych, w zakresie szkolenia kadr instruktorskich i trenerskich, czy też żeglarzy z niepełnosprawnością. Współpracujemy również w obszarze działań zewnętrznych, realizowanych przy wykorzystaniu sprzętu NCŻ, zarówno podczas regat o charakterze sportowym, ale także charytatywnym oraz upowszechniania i rozwoju. Rozegraliśmy tutaj po raz kolejny Mistrzostwa Polski w konkurencjach olimpijskich i młodzieżowych. To był rok dobrego rozwoju, cieszę się że współpraca Narodowego Centrum Żeglarstwa, Polskiego Związku Żeglarskiego i Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu rozwija się we właściwym kierunku – podsumował Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Narodowe Centrum Żeglarstwa pełni bardzo ważną rolę. To tutaj kształci się kadra trenersko – instruktorska w żeglarstwie sportowym, a także w zakresie rekreacji żeglarskiej, tutaj prowadzone są badania eksperymentalne z zakresu testowania sprzętu, techniki, taktyki, itp., a swoje zgrupowania odbywa kadra olimpijska i narodowa PZŻ. NCŻ jest też gospodarzem wielu regat żeglarskich, tutaj szkoli się żeglarska młodzież, a także żeglarze niepełnosprawni.

- To był sezon bardzo jakościowy, szczególnie jeśli chodzi o działania międzynarodowe. Bardzo owocna współpraca PZŻ, AWFiS z World Sailing zaowocowała trzema szkoleniami. Dwa adresowane były do sędziów, a w niedzielę zakończyliśmy szkolenie mierniczych. W środku sezonu, w lipcu zorganizowaliśmy wydarzenie Emerging Nations Program adresowane do młodzieży, która przygotowywała się do Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Gdyni. Nabyte doświadczenie sprawia, że zaaplikowaliśmy do World Sailing o certyfikat Approved Sailing Center. Mam nadzieję, że właśnie pod znakiem rozpoznawanego, uznanego międzynarodowo centrum żeglarskiego otworzymy nowy sezon w przyszłym roku, na czym zależało naszemu założycielowi, doktorowi Zawalskiemu – mówi Maciej Szafran, manager NCŻ AWFiS w Gdańsku.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 36475,00 $ tona 0,10% 4 sie
 Cynk 2975,00 $ tona 0,17% 4 sie
 Aluminium 2575,00 $ tona -0,77% 4 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.