• <

Marszałkowie Senatów Polski, Francji i Niemiec: 20 czerwca konferencja nt. cyberbezpieczeństwa

Strona główna Prawo, polityka Marszałkowie Senatów Polski, Francji i Niemiec: 20 czerwca konferencja nt. cyberbezpieczeństwa
Marszałkowie Senatów Polski, Francji i Niemiec: 20 czerwca konferencja nt. cyberbezpieczeństwa - GospodarkaMorska.pl

pc

15.06.2019 Źródło: PAP

20 czerwca w Paryżu odbędzie się konferencja międzyparlamentarna w ramach Trójkąta Weimarskiego ws. cyberbezpieczeństwa, ochrony danych i sztucznej inteligencji - zadeklarowali podczas spotkania w Paryżu szefowie Senatów Polski Stanisław Karczewski, Francji Gerard Larcher i Niemiec Daniel Guenther.

13 czerwca w Paryżu marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się z przewodniczącym Senatu Republiki Francuskiej Gerardem Larcherem i przewodniczącym Bundesratu Republiki Federalnej Niemiec Danielem Guentherem. Rozmowy w formacie Trójkąta Weimarskiego dotyczyły współpracy międzyparlamentarnej - poinformowała w piątkowym komunikacie przekazanym PAP Kancelaria Senatu.

Po spotkaniu przewodniczący Senatów przyjęli wspólną deklarację. Przypomniano w niej, że podczas spotkania w Rzymie w 2016 r. z okazji 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich szefowie Senatów Polski, Francji i Niemiec postanowili wspólnie, że zorganizują cykl trzech konferencji międzyparlamentarnych w ramach Trójkąta Weimarskiego z udziałem parlamentarzystów, ekspertów, "aby wypracować rozwiązania legislacyjne problemu mowy nienawiści w internecie i mediach społecznościowych".

Jak zaznaczono, pierwsze seminarium odbyło się w 2017 r. w Warszawie i było poświęcone walce z mową nienawiści i cyberatakami; rok później debatę kontynuowano w Berlinie koncentrując się na problemie dezinformacji i sztucznej inteligencji.

W deklaracji podkreślono, że kolejne spotkanie, którego tematem będzie „Cyberbezpieczeństwo, ochrona danych i sztuczna inteligencja: przed jakimi wyzwaniami stoi Europa?”, odbędzie się 20 czerwca w Paryżu. "Wszystkie te spotkania są otwarte dla przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i dostępne w internecie w językach narodowych" - czytamy.

Przewodniczący Senatów uzgodnili też, że będą w dalszym ciągu prowadzić wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, przede wszystkim w ramach seminariów parlamentarnych. Zapowiedzieli, że będą prowadzić dialog w ramach Trójkąta Weimarskiego z udziałem parlamentarzystów, ekspertów, przedstawicieli sektorów i społeczeństwa obywatelskiego oraz będą "analizować narzędzia prawne, które mogą podnieść społeczną świadomość zagrożeń, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży związanych z aktywnością w cyberprzestrzeni".

Stanisław Karczewski powiedział w piątek PAP, że na spotkaniu przewodniczący Senatów podsumowali trwającą od kilku lat akcję dotyczącą zagrożeń pojawiających się w cyberprzestrzeni. "Odbyły się już sympozja i spotkania senatorów; byli także użytkownicy internetu, blogerzy, ludzie, którzy również działają w obszarze bezpieczeństwa cyberprzestrzeni" - podkreślił.

"Stwierdziliśmy, że te spotkania w dalszym ciągu należy prowadzić, bo są one niezwykle potrzebne" - dodał. "Bo to obszar wyjątkowej wagi i pojawiają się nowe próby zakłócenia bezpieczeństwa tego obszaru. Ataki, również polityczne, dotyczące nie tylko Polski, bo to samo dotyczy Niemiec, to samo dotyczy Francji" - podkreślił Karczewski.

Jak relacjonował, podczas czwartkowego spotkania w Paryżu rozmawiano także o tym, żeby kontynuować spotkania dotyczące migracji. "Będziemy się spotykać i rozmawiać na temat migracji, ale też będziemy spotykać się z przewodniczącymi komisji do spraw Unii Europejskiej i reagować na potrzeby ingerencji parlamentów krajowych w ustawodawstwo Unii Europejskiej" - zapowiedział marszałek.

Dodał, że w piątek Senat reprezentuje na spotkaniu w Paryżu wicemarszałek Senatu Michał Seweryński (PiS). "Jest spotkanie przewodniczących Senatu z przewodniczącymi Senatów z Afryki" - powiedział Karczewski.

Źródło:
PAP
 Ropa brent 43,27 $ baryłka  0,00% 22:59
 Cyna 17455,00 $ tona 1,92% 9 lip
 Cynk 2132,00 $ tona 1,81% 9 lip
 Aluminium 1659,00 $ tona 2,47% 9 lip
 Pallad 1997,00 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 841,50 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 19,08 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1801,55 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.