• <

Hexicon - zielone światło dla 1 GW floating offshore we Włoszech

bk

14.08.2022 09:29
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Hexicon - zielone światło dla 1 GW floating offshore we Włoszech

Partnerzy portalu

Hexicon - zielone światło dla 1 GW floating offshore we Włoszech - GospodarkaMorska.pl

Hexicon prowadzi działalność we Włoszech za pośrednictwem spółki joint venture AvenHexicon Srl z partnerem Avapa Energy Srl. AvenHexicon jest obecnie w trakcie realizacji pięciu projektów zlokalizowanych u wybrzeży Sardynii, Sycylii i Apulii.

Dla wszystkich pięciu lokalizacji złożono wnioski o przyłączenie sieci, złożono wnioski o przyznanie państwowych koncesji morskich, a pierwszy z nich dotyczący obszaru w Cieśninie Sycylijskiej, morskiej farmy wiatrowej o mocy 1200 MW.

Dzięki dużej linii brzegowej i dobrym zasobom wiatrowym, zwłaszcza na głębokich wodach Morza Śródziemnego, Włochy mają duży potencjał dla gałęzi floating.

Ostatnio GWEC wyróżnił ten kraj jako jeden z pięciu najlepszych wschodzących rynków dla morskiej energetyki wiatrowej.

Celem kraju jest generowanie 55 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2030 roku.

Spółka joint venture 50/50 Hexicon, AvenHexicon, uzyskała właśnie odpowiedź na pierwszy z kilku złożonych wniosków od władz włoskich o udzielenie państwowej koncesji morskiej na budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy 1200 MW poza Porto Empedocle na południu Sycylii.

Morska farma wiatrowa w Cieśninie Sycylijskiej ma przyczynić się do realizacji celów rządu włoskiego w zakresie rozmieszczenia 6-7 GW nowych mocy odnawialnych rocznie do 2030 roku.

Pięć potencjalnych rozwojowych obszarów znajduje się wokół wybrzeży Sardynii, Sycylii i Apulii. Wnioski o przyłączenie do sieci zostały złożone na początku tego roku, a w związku z tym, że rząd włoski zasygnalizował ambicję podjęcia działań mających na celu przyspieszenie procesu realizacji projektów związanych z energią odnawialną, aby szybciej zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu, rynek jest gotowy do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania.

- Jest to z pewnością pierwszy krok w pozytywnym i konstruktywnym procesie, który jesteśmy gotowi śledzić, aby zakończyć proces wydawania pozwoleń przy pełnym zaangażowaniu wszystkich zainteresowanych stron - od lokalnych społeczności po grupy przemysłowe, grupy środowiskowe i operatora sieci przesyłowej - powiedział Alberto Dalla Rosa, dyrektor generalny w AvenHexicon.


Źródło: hexicon.com

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.