• <

Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind

07.08.2022 10:25
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind

Partnerzy portalu

Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind  - GospodarkaMorska.pl

Rząd Francji po przeprowadzeniu konsultacji społecznych wybrał obszary pod realizację dwóch projektów morskich elektrowni wiatrowych u wybrzeży Atlantyku. Pierwszy przetarg zostanie zorganizowany jeszcze w tym roku.

Jak donoszą media branżowe, morskie elektrownie wiatrowe będą zlokalizowane u wybrzeży wyspy Oléron, w odległości ponad 35 km od brzegu, poza granicami morskiego parku przyrody ujścia rzeki Gironde i morza Pertuis. Pierwotnie wytyczone miejsca obejmowały obszary ochrony przyrody, co doprowadziło do konfliktu. Ostatecznie wyznaczono nowy obszar obok rezerwatu.

Francja zamierza rozpocząć dialog konkurencyjny dla pierwszego projektu o mocy 1 GW w celu wyłonienia zwycięzcy projektu (dewelopera) na początku 2024 roku. Oddanie do użytku farmy wiatrowej planowane jest na początku 2030 roku. Turbiny zostaną zainstalowane na obszarze o powierzchni 250 km2.

Przewidziano opcje rozszerzenia projektu o instalację także o mocy 1 GW. Instalacja może mieć wówczas stałe fundamenty lub pływające platformy. Głębokość wody na drugim obszarze jest na tyle duża, że może wystąpić konieczność zastosowania technologii floating. Obie strefy znajdują się we francuskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

Francuski operator RTE otrzymał zadanie znalezienia najlepszego rozwiązania w zakresie podłączenia farm do lądowego systemu elektroenergetycznego.

W czerwcu 2022 roku po raz pierwszy w kraju podłączono do sieci morski projekt wiatrowy, elektrownię mocy 480 MW zlokalizowaną w pobliżu Saint Nazaire. Spółka EDF Renouvelables poinformowała w lipcu, że na terenie farmy morskiej zainstalowano ponad połowę turbin wiatrowych w planowanych 80. Prace na farmie mają być zakończone w tym roku.

Francja stawia sobie za cel osiągnięcie 5 GW mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej do 2028 roku.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.