Agata Staniewska-Bolesta została dyrektorką zarządzającą Offshore w Ørsted Polska. Stanowisko objęła 1 sierpnia, po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Nowe obowiązki połączy z dotychczasową funkcją członka zarządu Ørsted Polska OF Services - polskiej spółki zajmującej się rozwojem polskiego rynku, należącej do duńskiego Ørsted, globalnego lidera w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i najbardziej zrównoważonej firmy energetycznej na świecie.
- Polski rynek offshore szybko dojrzewa i staje się coraz bardziej konkurencyjny. Dla Ørsted jest on jednym z kluczowych rynków w Europie. Dlatego wracając do znacząco powiększonego zespołu w warszawskim biurze cieszę się na czekające nas wyzwania, służące budowaniu nowych projektów w Polsce, wspieraniu sprawiedliwej transformacji i wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego Polski - mówi Agata Staniewska-Bolesta, która nowe obowiązki przejęła od pełniącego tę funkcję czasowo, od grudnia 2021 r. Sørena Westergaarda Jensena.
Søren Westergaard Jensen skupi się nad rozwijaniem Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, który powstaje w ramach partnerstwa Ørsted z Polską Grupą Energetyczną. Jest to największy projekt w polskiej części Morza Bałtyckiego, realizowany w dwóch fazach - Baltica 3 i Baltica 2 o łącznej mocy do 2,5 GW. Oprócz partnerstwa z PGE, Ørsted wraz z kolejną polską spółką energetyczną - firmą ZE PAK ubiega się o przyznanie kolejnych lokalizacji na polskim morzu w toczącym się postępowaniu administracyjnym.
Agata Staniewska - Bolesta jest menedżerką z wieloletnim doświadczeniem i ekspertką w obszarach energii, środowiska i klimatu. Specjalizuje się w analizie otoczenia politycznego i legislacyjnego na poziomie krajowym i europejskim. Jest związana z Ørsted od czterech lat. Była pierwszą sobą zatrudnioną w obszarze offshore w polskiej spółce duńskiego koncernu. Uczestniczyła m.in. w rozmowach z PGE Baltica w zakresie partnerstwa przy budowie dwóch etapów MFW Baltica, które zakończyły się podpisaniem umowy 6 maja 2021 r. i utworzeniem spółek joint venture z 50 proc. udziałem każdej ze stron. Brała także udział w rozmowach z ZE PAK sfinalizowanych podpisaniem umowy partnerskiej 8 marca 2021 r.
Przed dołączaniem do Ørsted zajmowała kierownicze stanowiska m.in. w CEC Group oraz Konfederacji Lewiatan. Jest absolwentką Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła także kurs w zakresie zmian klimatycznych na Uniwersytecie Melbourne.
Pełzający po turbinach BladeBUG pomoże zaoszczędzić sektorowi offshore 250 milionów funtów rocznie
Orlen opublikował raport za 2021 rok
Działalność na Morzu Północnym przynosi dziennie wpływy do budżetu rzędu 22 mln funtów
Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind
Na terenie morskiej farmy wiatrowej SaintNazaire zainstalowano połowę turbin
Ørsted i Baltic Power stawiają na usługi duńskiej firmy Cadeler