• <
gryfia_70lat

Brytyjska marynarka ma okręt do eksperymentowania

jm

03.08.2022 10:32
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Brytyjska marynarka ma okręt do eksperymentowania

Partnerzy portalu

Brytyjska marynarka ma okręt do eksperymentowania - GospodarkaMorska.pl
Fot. Royal Navy

NavyX, oddział brytyjskiej marynarki wojennej zajmujący się innowacjami i eksperymentami, otrzymał nowoczesny okręt, który pomoże wdrażać nowe rozwiązania.

Okręt o nazwie XV Patrick Blackett został oddany Royal Navy przez holenderski koncern Damen Shipyards Group. Jest to 270-tonowa jednostka przeznaczona do testowania i wdrażania nowych technologii na użytej wojska, w szczególności systemów autonomicznych, w których kierownictwo brytyjskiej marynarki wojennej widzi przyszłość operacji. Okręt jest już w Wielkiej Brytanii – dotarł do bazy wojskowej w Portsmouth.

XV Patrick Blackett to specjalnie zmodyfikowana wersja projektu Damen FCS 4008. Nie jest to duży okręt – mierzy 48 metrów. Jego załogę będzie stanowiło pięciu marynarzy. Głównym zadaniem jednostki w NavyX będzie prowadzenie i nadzorowanie prób na morzu. Okręt posiada pokład o powierzchni 140 metrów kwadratowych.

Jednostka została nazwana na cześć Patricka Blacketta – fizyka i noblisty, który służył w Royal Navy w trakcie I wojny światowej.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.