• <
gryfia_70lat

Ukraina otrzyma brytyjskie okręty przeciwminowe, trwa szkolenie marynarzy

01.08.2022 12:04 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Ukraina otrzyma brytyjskie okręty przeciwminowe, trwa szkolenie marynarzy

Partnerzy portalu

Ukraina otrzyma brytyjskie okręty przeciwminowe, trwa szkolenie marynarzy - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania przekaże wkrótce Ukrainie okręty przeciwminowe; duża grupa marynarzy ukraińskich przechodzi teraz w Wielkiej Brytanii odpowiednie szkolenie - poinformował w poniedziałek w telewizji ukraińskiej Wadym Prystajko, ambasador Ukrainy w Londynie.

"Wielka Brytania nadal wspiera Ukrainę w konfrontacji z rosyjskimi najeźdźcą i m.in. przygotowuje się do przekazania naszemu krajowi kilku okrętów wojennych. Na jednym z nich niedawno byłem" - powiedział Prystajko. Wyjaśnił następnie, że dla Ukrainy priorytetem są okręty przeciwminowe i że "wyjściową liczbą" są dwie takie jednostki.

Jak dodał, okręty, które otrzyma Ukraina, będą zmodernizowane i wyposażone w specjalny sprzęt, niezbędny stronie ukraińskiej.

Prystajko przypomniał, że na realizację wsparcia dla Ukrainy władze brytyjskie przeznaczyły dotąd ponad 2,3 mld funtów. Środki te zostały wydane na pomoc wojskową, m.in. na ponad 5 tys. ręcznych wyrzutni przeciwpancernych (NLAW) oraz wyrzutni wieloprowadnicowych M270 MLRS.

Okręty, o których mówił Prystajko, to najpewniej HMS Blyth i HMS Ramsey - oba wycofane ze służby jeszcze w 2021 roku z myślą o sprzedaży ich Ukrainie. Od tego czasu były remontowane w stoczniach koncernu Babcock, uzupełniano ich wyposażenie, trwały także szkolenia. Jednostki należą do typu Sandown. Porozumienie o transakcji zostało podpisane 21 czerwca 2021 roku w ramach realizacji projektów partnerstwa morskiego. 

Ukraina rozważała również zakup polskich niszczycieli min Kormoran II, ale wycofała się z tego pomysłu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.