• <
mewo_2022

Ørsted zakontraktował realizację największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

07.07.2022 19:51
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Ørsted zakontraktował realizację największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Partnerzy portalu

Ørsted zakontraktował realizację największej na świecie morskiej farmy wiatrowej - GospodarkaMorska.pl
Źródło: Ørsted

Brytyjski Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) przyznał firmie Ørsted kontrakt różnicowy dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3. Projekt został przyznany po cenie wykonania indeksowanej inflacją w wysokości 37,35 GBP za MWh w cenach z 2012 roku.

Przy mocy 2,852 MW, Hornsea 3 będzie produkować wystarczającą ilość taniej, czystej, odnawialnej energii elektrycznej do zasilenia 3,2 miliona brytyjskich domów, wnosząc znaczący wkład w realizację ambicji rządu, który w ramach Brytyjskiej Strategii Bezpieczeństwa Energetycznego (British Energy Security Strategy) zakłada uruchomienie 50 GW morskiej energii wiatrowej do 2030 roku.

Hornsea 3 odegra kluczową rolę w ciągłym rozwoju większego i trwale konkurencyjnego brytyjskiego łańcucha dostaw, który wesprze kolejną fazę sukcesu brytyjskiej morskiej energetyki wiatrowej. Firma ogłosiła już zawarcie wielomilionowej umowy, na mocy której Hornsea 3 będzie pierwszym i głównym klientem fabryki monopali SeAH Wind w Teesside, co stanowi podstawę decyzji inwestycyjnej SeAH o utworzeniu nowej, konkurencyjnej na całym świecie fabryki monopali w Wielkiej Brytanii.

Hornsea 3 przyczyni się znacząco do realizacji ambicji Ørsted, aby do 2030 roku zainstalować na świecie 30 GW morskiej energii wiatrowej. Deweloper posiada obecnie ok. 7,5 GW morskiej energii wiatrowej w eksploatacji, ok. 3,5 GW w budowie i kolejne prawie 11 GW przyznanych mocy w budowie, w tym Hornsea 3.

– Morska energetyka po raz kolejny udowadnia, że jest rodzimym źródłem czystej energii na dużą skalę, które pomoże Wielkiej Brytanii osiągnąć cele klimatyczne i zwiększyć niezależność energetyczną, tworząc jednocześnie lokalne miejsca pracy i rozwój przemysłu – mówił Martin Neubert, zastępca dyrektora generalnego grupy i dyrektor handlowy w Ørsted.

– Pozostajemy w pełni zaangażowani w dyscyplinę finansową. Cena wykonania jest indeksowana inflacją, a umowa zawiera pewien poziom elastyczności handlowej. Mamy już zabezpieczone zdolności produkcyjne u kluczowych dostawców na około dwie trzecie CAPEX Hornsea 3. Ponadto możemy uwolnić znaczące synergie poprzez przyjęcie globalnej perspektywy portfelowej w zamówieniach oraz poprzez wykorzystanie wielkości i lokalizacji Hornsea 3 w sąsiedztwie naszych istniejących farm wiatrowych na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii o mocy blisko 4 GW – dodał Neubert.

Farma będzie zlokalizowana 160 km od wybrzeża Yorkshire, a Ørsted przewiduje oddanie farmy wiatrowej do użytku w 2027 roku. Po uruchomieniu Hornsea 3, strefa Hornsea firmy Ørsted – obejmująca Hornsea 1, 2 i 3 – będzie miała łączną moc przekraczającą 5 GW, co czyni ją największą na świecie morską strefą wiatrową pokrywającą zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 5 milionów brytyjskich domów.

– To przełomowy moment dla morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii. Hornsea 3 nie tylko dostarczy tanią, czystą energię dla milionów domów w Wielkiej Brytanii, ale także zapewni tysiące wysokiej jakości miejsc pracy i miliardy funtów inwestycji w brytyjski łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej – komentował Duncan Clark, szef regionu UK w Ørsted.

– Kolejne rządy zasługują na uznanie za zapewnienie pewności regulacyjnej i politycznej dla ciągłych inwestycji w morską energetykę wiatrową –   Ørsted spodziewa się dalszych inwestycji w Wielkiej Brytanii o wartości około 14 mld funtów do końca tej dekady. Pozwoliło to na szybki spadek kosztów morskiej energetyki wiatrowej i przekształcenie jej w prężnie rozwijającą się branżę, w której do 2030 roku prywatne firmy mają zainwestować 155 mld funtów, a w sektorze zatrudnionych ma być prawie 100 000 osób – dodał Clark.

– Obecnie bardziej niż kiedykolwiek istnieje potrzeba dalszego rozwoju energii odnawialnej, nie tylko w celu przeciwdziałania rosnącym zagrożeniom wynikającym ze zmian klimatycznych, ale także w celu zwiększenia stabilności i odporności dostaw energii. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z kolegami z rządu i branży, aby przyspieszyć wdrażanie morskiej energii wiatrowej – podsumował dyrektor.

Hornsea 3 wesprze do 5 000 miejsc pracy w fazie budowy, a w długiej fazie operacyjnej powstanie do 1 200 stałych miejsc pracy zarówno bezpośrednio, jak i w łańcuchu dostaw. Hornsea 3 będzie obsługiwana z centrum operacyjnego i konserwacyjnego Ørsted w Grimsby.

Strefa Hornsea obejmie również projekt Hornsea 4 Ørsted, który może mieć moc ok. 2,6 GW. Hornsea 4 przechodzi obecnie przez proces planowania, a decyzja spodziewana jest na początku 2023 roku.

Ørsted wybuduje Hornsea 3 wraz z aktywami przesyłowymi (morskie i lądowe podstacje oraz kable eksportowe). Po pełnym oddaniu farmy wiatrowej do użytku, Ørsted, zgodnie z brytyjskimi przepisami zbywa aktywa przesyłowe nowemu właścicielowi. Ørsted spodziewa się podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie Hornsea 3 w ciągu 18 miesięcy, a potencjalnie już do końca 2022 roku.

Dwustronny kontrakt (CfD) dla Hornsea 3 obowiązuje przez okres do 15 lat od momentu uruchomienia farmy wiatrowej, które planowane jest na 2027 rok. Cena wykonania jest indeksowana inflacją do i przez cały okres obowiązywania CfD. Nominalna cena początkowa za MWh zostanie określona na podstawie ceny wykonania plus skumulowana inflacja od 2012 roku do momentu rozpoczęcia CfD. Po zakończeniu CfD Hornsea 3 będzie otrzymywać rynkową cenę energii elektrycznej lub zawierać nowe umowy na zakup energii.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.