• <
siemens_gamesa_2022

Lhyfe i Doris będą produkować zielony wodór na morzu. Pomoże technologia floating

09.12.2021 20:11 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Lhyfe i Doris będą produkować zielony wodór na morzu. Pomoże technologia floating

Partnerzy portalu

Lhyfe i Doris będą produkować zielony wodór na morzu. Pomoże technologia floating - GospodarkaMorska.pl
Fot. Doris

Projektanci ze spółek Lhyfe i Doris wspólnie uruchomią pływającą turbinę wiatrową, która będzie zintegrowana z systemem produkcji zielonego wodoru. Projekt NerehydTM ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na zeroemisyjny wodór.

DORIS, zintegrowana grupa inżynieryjna zarządzająca projektami OZE oraz lider w dziedzinie technologii offshore, a także Lhyfe, światowy pionier w dziedzinie produkcji zielonego wodoru, postanowiły zostać oficjalnymi partnerami w produkcji wodoru na morzu. Budowa turbiny wiatrowej w połączeniu z elektrolizerem jest efektem 12-miesięcznego programu badawczego, który miał na celu zbadanie ekonomicznych metod produkcji zielonego wodoru na morzu.  

Podpisanie porozumienia (MoU) przez obie firmy następuje zaledwie kilka tygodni po tym, jak zakład produkcyjny Lhyfe w Bouin w Wandei rozpoczął produkcję pierwszych kilkuset kilogramów dziennie bezemisyjnego zielonego wodoru. Wiedza operacyjna zdobyta dzięki temu projektowi zostanie wykorzystana do sfinalizowania rozwoju zastrzeżonego rozwiązania NerehydTM.

Budżet projektu - obejmujący badania i rozwój oraz produkcję pierwszego prototypu, która ma nastąpić w 2025 roku - wyniesie około 60 milionów euro.

– Podczas gdy nie mamy wątpliwości, że produkcja ekologicznego wodoru na lądzie będzie pierwszym krokiem w globalnym rozwoju na dużą skalę, głęboko wierzymy w potrzebę szybkiego przejścia do produkcji na morzu, aby sprostać silnemu popytowi, który nastąpi w przyszłości, co będzie wymagało ogromnej ilości energii elektrycznej. Wraz z Lhyfe wierzymy, że produkcja na morzu będzie najlepszym sposobem na skuteczne wytwarzanie dużych ilości zielonego wodoru bez wpływu na krajobrazy lądowe lub polegając na istniejącym podłączeniu do sieci – komentuje Xavier Grandiaud, zastępca dyrektora zarządzającego DORIS Engineering.

Z kolei Matthieu Guesné, dyrektor generalny i założyciel LHyfe powiedział, że morska energetyka wiatrowa jest kluczem do masowego rozwoju bezemisjnego wodoru. Dodał, że zaczynamy widzieć coraz więcej o morskich farmach wiatrowych, a tradycyjni gracze chętnie szukają sposobów na zwiększenie skali swojej infrastruktury i rozwiązań. 

Oprócz wspólnego rozwoju NerehydTM, który jest głównym celem partnerstwa, Lhyfe i DORIS będą również badać możliwość rozszerzenia współpracy na inne rodzaje rozwiązań w zakresie produkcji wodoru na morzu.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.