• <
siemens_gamesa_2022

Termoplastyczne rury kompozytowe mogą posłużyć do transportu wodoru z farm morskich

08.12.2021 16:44 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Termoplastyczne rury kompozytowe mogą posłużyć do transportu wodoru z farm morskich

Partnerzy portalu

Termoplastyczne rury kompozytowe mogą posłużyć do transportu wodoru z farm morskich - GospodarkaMorska.pl
Fot. Strohm

Firma Strohm, pierwszy na świecie i wiodący producent w pełni zespolonych termoplastycznych rur kompozytowych (TCP), podpisał porozumienie (MoU) z Siemens Gamesa Renewable Energy, światowym liderem na rynku morskiej energetyki wiatrowej. Współpraca będzie koncentrować się na opracowaniu rozwiązań w zakresie transportu wodoru z morskich farm wiatrowych w stronę lądu. 

Współpraca ma ulepszyć zdecentralizowaną koncepcję produkcji zielonego wodoru, zgodnie z którą bezemisyjny wodór jest wytwarzany w każdym generatorze turbiny wiatrowej i transportowany do brzegu za pomocą podmorskiej infrastruktury rurociągowej. W tej koncepcji kable energetyczne są zastąpione infrastrukturą rurową, przechowującą i przesyłającą wodór. Siemens Gamesa pełni rolę doradcy technicznego.

Strohm jest liderem na rynku w projektowaniu i produkcji TCP, które jest szczególnie odpowiednie do transportu wodoru na morzu i pod wodą. Ta odporna na korozję technologia, produkowana w fabryce w Holandii, nie ulega zmęczeniu ani problemom związanym ze stosowaniem rur stalowych do przesyłu wodoru, takim jak kruchość. Produkowana w długich odcinkach i elastyczna, rura może być wciągnięta bezpośrednio do generatora turbiny wiatrowej, szybko i efektywnie kosztowo budując infrastrukturę morskiej farmy wiatrowej. 

Technologia TCP nie wymagają żadnej konserwacji i może być eksploatowana przez ponad 30 lat, obniżając poziom kosztów energii elektrycznej (LCOE) do minimum i umożliwiając zdecentralizowane rozwiązanie koncepcyjne.

Siemens Gamesa podjął już znaczące kroki w tworzeniu podstaw rozwiązania integrującego elektrolizer z turbiną wiatrową, z wyraźnymi korzyściami i potencjałem wartości dodanej, takimi jak redukcja nakładów inwestycyjnych, zwiększenie wydajności systemu i wydłużenie czasu pracy farmy wiatrowej. Produkcja wodoru na terenie farm morskich jest rozważaną koncepcją m.in. w Niemczech. 


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.