• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

88 lat temu otwarto Dworzec Morski w Gdyni

AK

08.12.2021 17:04
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska 88 lat temu otwarto Dworzec Morski w Gdyni

Partnerzy portalu

88 lat temu otwarto Dworzec Morski w Gdyni - GospodarkaMorska.pl
Fot. Henryk Poddębski - Adam Szelągowski/Wikimedia

Za projekt otwartego 8 grudnia 1933 roku Dworca Morskiego w Gdyni odpowiadał katowicki oddział berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann. Dworzec był macierzystą bazą pasażerskiej floty transatlantyckiej „Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe SA”. Dziś to siedziba Muzeum Emigracji, które leży w sercu gdyńskiego portu. 

W Dworcu Morskim znajdowało się centralne miejsce przedwojennego ruchu pasażerskiego. Tutaj cumowały legendarne polskie transatlantyki z MS „Batorym” na czele. Jak można przeczytać na stronie Muzeum Emigracji, gmach stanowił główną część rozległej infrastruktury emigracyjnej, którą tworzyły także m.in. Obóz Emigracyjny w dzielnicy Grabówek oraz szpital kwarantannowy w Babich Dołach.

Kiedy w 1933 roku dworzec został oddawany do użytku, był to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.  Budynek pełnił także bardzo ważną funkcję reprezentacyjną – był ostatnim obrazem Polski, który pamiętali emigranci, a także pierwszym dla przyjeżdżających zza granicy.

Jego architektura była połączeniem elegancji, awangardy i funkcjonalności. To wszystko wpisywało się w wizerunek nowoczesnego i młodego miasta, jakim była Gdynia.

W latach powojennych oceaniczny ruch pasażerski funkcjonował z zmniejszonym zakresie, a w 1988 roku ostatni polski transatlantyk został wycofany ze służby.

Z kolei portal Gdynia.pl przypomina, że główna hala dworca służyła także m.in. przy wyprawianiu bali sylwestrowych dla gdyńskich elit. Od 1987 roku obiekt przestał pełnić swoją pierwotną rolę i przekształcił się w przestrzeń biurową oraz magazynową.

Architektura modernistycznej budowli zachowała się w stanie niemal nienaruszonym, jedynie podczas II wojny światowej zniszczeniu uległ jeden z narożników. Bryłę obiektu odtworzono w 2013 roku, w momencie, gdy rozpoczęto prace adaptacyjne i remontowe po utworzeniu Muzeum Emigracji. Ze szczególną dbałością przywrócono wówczas także wszystkie detale.

Urodziny Dworca Morskiego. Jakie atrakcje?

Dworzec Morski, siedziba Muzeum Emigracji znajdująca się w samym sercu gdyńskiego portu, obchodzi w tym roku 88. urodziny. Z tej okazji przygotowano dwa wydarzenia: spotkanie o architekturze dworca oraz wyjątkowy audiospacer po budynku, którego premiera będzie miała miejsce właśnie 8 grudnia.

> „O architekturze Dworca Morskiego” – spotkanie

Poznajcie fascynującą historię Dworca Morskiego, która trwa już 88 lat! Jak funkcje pełnił budynek w przeszłości? Jakim modernizacjom i przebudowom ulegał na przestrzeni lat? Jak zmieniał się jego obraz w oczach mieszkańców Gdyni i Trójmiasta? O tych i wielu innych tematach porozmawiają Anna Orchowska-Smolińska oraz Grzegorz Piątek. Rozmowę poprowadzi Szymon Jocek.

Spotkanie będzie również transmitowane na muzealnym kanale YouTube, a rozmowa tłumaczona na Polski Język Migowy.

> Audiospacer po siedzibie Muzeum Emigracji w Gdyni to nie tylko kompendium wiedzy o modernistycznej architekturze Dworca Morskiego, ale również niezwykła opowieść, przekazywana z perspektywy bohaterki, której głosu udzieliła Magdalena Cielecka. To spacer po budynku, wciągająca historia z elementami storytellingu i wyjątkowe doznania słuchowe. Audiospacer zaprojektowaliśmy jako immersyjne doświadczenie, pozwalające zanurzyć się słuchaczom i słuchaczkom w historię przewodniczki – zdolnej architektki, która z Dworca Morskiego wyrusza do „wielkiego świata” na pokładzie transatlantyku.

Audiospacer będzie dostępny bezpłatnie na stronie muzeum. Najlepiej odsłuchać go na miejscu, w budynku Dworca Morskiego. Ze względu na udźwiękowienie organizatorzy sugerują użycie słuchawek. Czas trwania wynosi około godziny.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.