• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Polsko-koreańskie rozmowy o współpracy transportowej i wzroście potencjału polskich portów

AK

08.12.2021 21:07 Źródło: GOV
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Polsko-koreańskie rozmowy o współpracy transportowej i wzroście potencjału polskich portów

Partnerzy portalu

Polsko-koreańskie rozmowy o współpracy transportowej i wzroście potencjału polskich portów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ministerstwo Infrastruktury

8 grudnia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem gruntów, infrastruktury i transportu Republiki Korei, Hyeong Ouk NOH. Tematem rozmowy był rozwój współpracy infrastrukturalnej między oboma państwami.

Relacje polsko-koreańskie w obszarze transportu i infrastruktury stoją na wysokim poziomie – przykładem jest współpraca związana z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Koreański Port Lotniczy Incheon został wybrany partnerem strategicznym CPK.

 W trakcie spotkania omawiano sprawy związane z szeroko pojętą współpracą infrastrukturalną, m.in. w dziedzinie kolejnictwa – koreańskie koleje uważane są za jedne z najlepszych na świecie ze względu na punktualność oraz wysoką jakość usług.

– Potwierdzeniem znaczenia i korzystnej geopolitycznej pozycji Polski na mapie transportowej Europy jest rozwój transportu kolejowego. Istotny jest fakt, że w ramach współpracy naszych państw jesteśmy w stanie zapewnić obsługę zwiększonych ilości towarów drogą kolejową, w ramach szlaków transportowych łączących Europę z Azją – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister Adamczyk potwierdził także gotowość do szerszego zapoznania się z koreańską ofertą w zakresie potencjalnej współpracy w obszarze kolei dużych prędkości w Polsce oraz w regionie.

Minister Hyeong Ouk NOH zauważył, że 32 lata temu nasze kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne. Od tego czasu stale rozwija się współpraca gospodarcza, w tym transportowa. Obecnie Polska jest jednym z kluczowych partnerów gospodarczych Korei w Europie. Fakt ten potwierdzenia obecność wielu koreańskich firm wprowadzających na polski rynek nowoczesne rozwiązania. Korea proponuje Polsce współpracę w dziedzinie lotnictwa i kolejnictwa przy wykorzystaniu własnych bogatych doświadczeń i osiągnięć.

W dalszej części rozmowy minister Andrzej Adamczyk wspomniał o rosnącym potencjale polskich portów morskich oraz całego sektora morskiego. Zwrócił się także do strony koreańskiej o poparcie polskiej kandydatury w zbliżających się wyborach do Rady Międzynarodowej Organizacji Morskiej w kadencji 2022-2023.

Rozmowa z ministrem Adamczykiem otworzyła serię zaplanowanych spotkań delegacji koreańskiej z przedstawicielami polskiej administracji odpowiedzialnych za infrastrukturę oraz transport.

 

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.