• <
mewo_2022

Projekt Nautical Sunrise ma wspierać rozwój największej na świecie morskiej elektrowni słonecznej

rk

04.03.2024 10:06 Źródło: Nautical Sunrise
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Projekt Nautical Sunrise ma wspierać rozwój największej na świecie morskiej elektrowni słonecznej

Partnerzy portalu

Fot. Nautical Sunrise

Projekt Nautical Sunrise ma wspierać największą na świecie morską pływającą instalację fotowoltaiczną. Projekt o wartości 8,4 mln EUR, wspierany kwotą 6,8 mln EUR z programu „Horyzont Europa”, rozpoczął się w grudniu 2023 roku i ma na celu przeprowadzenie badań i rozwoju w zakresie morskich pływających systemów fotowoltaicznych (Offshore Floating Solar, OFS) i ich komponentów.

Celem tego projektu jest zaprojektowanie, zbudowanie i zaprezentowanie morskiego pływającego układu słonecznego o mocy 5 MW przy użyciu modułowego rozwiązania holenderskiej firmy SolarDuck zajmującej się pływającą energią słoneczną. Planuje się, że RWE zapewni inwestycję w instalację i wdrożenie, a system zostanie zintegrowany elektrycznie, certyfikowany i zlokalizowany na terenie farmy wiatrowej OranjeWind (Hollandse Kust West VII) należącej do RWE u zachodniego wybrzeża Holandii. Wyniki projektu umożliwią w przyszłości wdrożenie na dużą skalę i komercjalizację systemów OFS, zarówno jako samodzielnych, jak i zintegrowanych z morskimi farmami wiatrowymi.

Przed wdrożeniem na morzu konsorcjum Nautical Sunrise przeprowadzi szeroko zakrojone badania i testy, aby zapewnić niezawodność, trwałość, stabilność elektryczną i wydajność morskich pływających systemów słonecznych. Kompleksowy plan zwiększenia skali pozwoli sprostać wyzwaniom i stworzyć możliwości przyspieszenia komercjalizacji pływających systemów fotowoltaicznych na morzu. Ma to również "utorować drogę dla nowej ery morskiej energii odnawialnej", przyczyniając się do bardziej zrównoważonej przyszłości dla przyszłych pokoleń.

- Jesteśmy podekscytowani możliwością koordynowania projektu Nautical Sunrise jako jednej z flagowych inicjatyw w zakresie morskiej energii słonecznej w Europie. Mamy nie tylko szansę wypełnić ważne luki w wiedzy na temat projektowania i wpływu morskiej energii słonecznej na środowisko. Razem z RWE i konsorcjum OranjeWind możemy tego dokonać w pełnym dostosowaniu i integracji z komercyjną morską farmą wiatrową - zaznaczył kierownik ds. technologii DMEC Simon Stark.

- Dzięki tej dotacji firma SolarDuck wraz z partnerami może przekroczyć granice środowiskowe projektu, a jednocześnie uzyskać dogłębne zrozumienie ekologiczności i niezawodności przedsięwzięcia - podkreślił Don Hoogendoorn, dyrektor ds. technologii SolarDuck.

Mając na uwadze zrównoważony rozwój, Nautical Sunrise angażuje się w uwzględnianie wpływu OFS na środowisko i zrównoważony rozwój. W ramach projektu oceniony zostanie ślad środowiskowy, obieg zamknięty i zrównoważony cykl życia morskich pływających systemów fotowoltaicznych. Ocena ta obejmie nie tylko projekt demonstracyjny, ale także wiele projektów komercyjnych, co ma zapewnić kompleksowe zrozumienie konsekwencji ekologicznych tej technologii.




Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.