• <

Tokyu Land i SolarDuck zakończyły budowę pierwszej w Japonii morskiej elektrowni słonecznej

rk

09.05.2024 16:10 Źródło: SolarDuck
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Tokyu Land i SolarDuck zakończyły budowę pierwszej w Japonii morskiej elektrowni słonecznej

Partnerzy portalu

Fot. SolarDuck

 Tokyu Land i SolarDuck we współpracy z Kyocera Communication Systems zakończyły instalację pierwszej w Japonii pływającej elektrowni fotowoltaicznej (Offshore Floating Solar Photovoltaic, OFPV) w ramach projektu Tokyo Bay eSG, inicjatywy Biura Planowania Polityki Obszaru Metropolitarnego Tokio.

Projekt pływającej farmy słonecznej jest demonstracyjnym przedsięwzięciem władz metropolitalnych Tokio, który ma na celu realizację najbardziej zaawansowanego na świecie sposobu wytwarzania i przesyłu zielonej energii z obszaru Zatoki Tokijskiej. Energia odnawialna wytwarzana przez morską elektrownię słoneczną (o wymiarach 30 m x 26 m x 6 m) zostanie zainstalowana w centralnej części falochronu i będzie magazynowana w akumulatorach zainstalowanych na lądzie. Wytworzony w ten sposób prąd będzie przekazywany do akumulatorów mobilnych i w razie potrzeby będzie zasilać lokalny system energetyczny oraz pojazdy elektryczne.

Jeszcze w listopadzie 2022 roku SolarDuck wraz z Everblue Technologies zostały wybrane do realizacji projektu w ramach dostarczania „najnowocześniejszej energii odnawialnej” i pracują nad swoistą wersją demonstracyjną tego rozwiązania. Jeszcze w tym roku obie firmy przeprowadzą pokaz wytwarzania energii przy użyciu OFPV, magazynowania wytworzonej w ten sposób energii elektrycznej w akumulatorach znajdujących się na lądzie oraz ich transportu.

Wytworzona energia odnawialna zostanie wykorzystana m.in. do zasilania najnowocześniejszych pojazdów elektrycznych Open Street Corporation oraz do zasilania i nawigacji łodzią elektryczną. Ponadto firma planuje rozważyć wykorzystanie energii odnawialnej z pływającej farmy słonecznej na obszarze Takeshiba w rejonie Zatoki Tokijskiej. Oprócz dążenia do praktycznego zastosowania pierwszej w Japonii elektrowni OFPV, zrealizowany demonstracyjny test lokalnej produkcji energii ma pokazać, że jest możliwe stworzenie systemu energetycznego do zasilania jednego z najgęściej zaludnionych obszarów świata, jakim jest Zatoka Tokijska. Przyczynić się to ma do badania modeli miejskich zasilanych w zieloną energię, które będzie można wdrożyć w innych częściach Japonii oraz za granicą. Szczegóły tego projektu mogą ulec zmianie, ponieważ zostaną sfinalizowane po konsultacji z władzami metropolitalnym Tokio.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.