• <

Ever Forward uwolniony [WIDEO, GALERIA]

17.04.2022 21:06
Strona główna Ever Forward uwolniony [WIDEO, GALERIA]
Ever Forward uwolniony [WIDEO, GALERIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter

Po tygodniach ciężkich prac ratowniczych w Zatoce Chesapeake masywny kontenerowiec Ever Forward jest już wolny i może płynąć dalej.

Mierzący 334 metry  kontenerowiec Ever Forward został załadowany w Baltimore i zmierzał na południe do Norfolk, kiedy 13 marca osiadł na mieliźnie. Podobno kontenerowiec nie zdążył skręcić z Baltimore, przez co znalazł się na płytkich wodach u wybrzeży Pasadeny.

Załogi pracowały tygodniami, aby uwolnić statek. Wykorzystano wszystkie możliwości sektora, m.in. w tym pogłębianie, holowniki, barki.

– Jeśli kiedykolwiek byłeś na bagnach i wdepnąłeś butem, a potem próbowałeś go wyciągnąć, stopa wyszła, ale but nie. W tym przypadku mamy do czynienia z podobną sytuacją na większą skalę – komentował w sobotę w wywiadzie dla CBS kapitan Straży Przybrzeżnej David O'Connell.

Po wyczerpaniu wszystkich możliwości ratunkowych, 9 kwietnia władze podjęły kosztowną ostateczną decyzję i rozpoczęły odciążanie jednostki poprzez usuwanie kolejnych kontenerów.

Tuż przed godziną 7 rano w Niedzielę Wielkanocną dwie barki i pięć dużych holowników wyciągnęły statek z mielizny. Ekipy ratunkowe skorzystały z pomocy księżyca i wiosennego przypływu.

– Wygląda na to, że Ever Forward nie używał silnika i zamiast tego jest holowany przez Atlantic Salvor i Atlantic Enterprise – powiedział ekspert morski Sal Mercogliano w porannym tweecie.

– Widzieliśmy czarny dym, kiedy statek cofał się z mielizny. Nie jesteśmy pewni, czy nie ma tam jakichś uszkodzeń – dodał ekspert.

Gubernator stanu Maryland Larry Hogan podziękował Departamentowi Środowiska stanu Maryland, Portowi Baltimore oraz Straży Przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych za pracę włożoną w ratowanie statku.

Eksperci nadal nie wiedzą, czy wejście na mieliznę było spowodowane błędem człowieka czy awarią mechaniczną, ale Straż Przybrzeżna USA przeprowadziła inspekcję statku i odzyskała rejestrator danych.

Historia statku Ever Forward przypomina losy statku Ever Given, który również należy do tajwańskiej firmy Evergreen Marine Corp. W marcu ubiegłego roku Ever Given zablokował Kanał Sueski, powodując poważne zakłócenia w żegludze.

Źródło: CNBC; wtop.com; gcaptain.com; Twitter

Dziękujemy za wysłane grafiki.