• <
mewo_2022

PGNiG zainteresowane wykorzystaniem FSRU w Gdańsku

gm

30.03.2022 11:54

Partnerzy portalu

PGNiG zainteresowane wykorzystaniem FSRU w Gdańsku - GospodarkaMorska.pl
FSRU Independence w Porcie Kłajpeda, fot. AB Klaipėdos Nafta

PGNiG podało, że spółka jest zainteresowana usługami regazyfikacyjnymi, jakie może oferować planowany przez Gaz-System FSRU (Floating Storage Regasification Unit).

FSRU, czyli statek specjalnie dostosowany do magazynowania i bieżącego przetwarzania surowców, w celu dalszego ich wprowadzenia do systemu, pełniący funkcję terminalu gazowego, ma rozpocząć działanie na Zatoce Gdańskiej. Nad projektem pracuje Gaz-System. Jednostka ma funkcjonować jako stanowisko do wyładunku LNG, składowania go i regazyfikacji.

Gaz-System w grudniu rozpoczął procedurę Open Season, której celem jest weryfikacja zainteresowania uczestników rynku potencjalną mocą regazyfikacji oferowaną przez FSRU poprzez pozyskanie wiążących zamówień na długoterminowe korzystanie z usług regazyfikacji. Zamówienie takie złożyło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, o czym poinformowano w przedstawionym dziś raporcie bieżącym z działalności spółki. Tym samym PGNiG potwierdziło swoje zainteresowanie wykorzystaniem terminalu.

– Dzięki podpisanym kontraktom PGNiG będzie dysponowało wolumenem LNG gwarantującym bezpieczeństwo energetyczne Polski. Same kontrakty amerykańskie stanowią około 9 mld metrów sześc. W polityce dywersyfikacji istotne jest jednak nie tylko pozyskanie gazu, ale także posiadanie odpowiednich możliwości infrastrukturalnych pozwalających na jego import – podkreśla Paweł Majewski, prezes PGNiG. – Mamy także ambicje zwiększenia swoich udziałów na międzynarodowym rynku gazu, zwłaszcza w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego też decydujemy się na dodatkową rezerwację mocy regazyfikacyjnych. Nie ukrywamy, że planowaną gdańską jednostkę FSRU traktujemy priorytetowo.

Projekt będący przedmiotem Open Season FSRU zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU zdolnej do wyładunku, składowania i regazyfikacji LNG oraz do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie do 6,1 mld m3 paliwa gazowego rocznie. Udostępnienie usług regazyfikacji, pod warunkiem podjęcia przez Gaz-System pozytywnej ostatecznej decyzji inwestycyjnej oraz zrealizowania inwestycji w zakładanym terminie, nastąpi 1 stycznia 2028 r.

Źródło: PAP, jm

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.