• <
siemens_gamesa_2022

Pierwszy na świecie projekt Engie do magazynowania wodoru z MFW w podmorskich kawernach

27.12.2021 09:11 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Pierwszy na świecie projekt Engie do magazynowania wodoru z MFW w podmorskich kawernach

Partnerzy portalu

Pierwszy na świecie projekt Engie do magazynowania wodoru z MFW w podmorskich kawernach - GospodarkaMorska.pl
Fot. tractebel-engie.com

Tractebel twierdzi, że formacje solne mogłyby przechowywać zielony H2 przetwarzany na morzu, aby pomóc w wyrównaniu podaży i popytu na ten surowiec.  

Ta, jednostka inżynieryjna globalnego giganta energetycznego Engie, przedstawiła pierwszy na świecie plan wykorzystania podziemnych kawern solnych do przetwarzania i magazynowania wodoru na dużą skalę na morzu.

Firma oznajmiła w oświadczeniu, że koncepcja magazynowania H2 produkowanego z morskiej energii wiatrowej wykorzystuje kawerny do przechowywania tego zielonego gazu, zanim zostanie on przepompowany z powrotem na ląd, pomagając w dostosowaniu dostaw do szczytów produkcji i popytu oraz tworząc "węzły wodorowe" na morzu.

Zespół projektowy skomentował, że jego projekt – który obejmuje platformy magazynowe i sprężarkowe przetwarzające wodór, który ma być zlokalizowany w formacjach solnych pod ciśnieniem do 180 barów – zakłada 2 GW morskiej energii wiatrowej, ale jest skalowalny, aby sprostać wymaganiom poszczególnych projektów.

– Scentralizowane morskie węzły wodorowe ułatwiają również integrację produkcji wodoru na mniejszą skalę, czego należy się spodziewać w ramach rozbudowy mocy podczas ponownego zasilania morskich farm wiatrowych w przyszłości – powiedział Klaas Oltmann, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Tractebel Overdick.

Według inżynierów kawerny na Morzu Północnym są "dobrze dopasowane" do tej koncepcji dzięki warunkom geologicznym.

Spółka zależna Engie jest już zaangażowana w kilka pionierskich projektów dotyczących zielonego wodoru, w tym w projekt Dolphyn floating wind-to-hydrogen u wybrzeży Szkocji i zintegrowaną inicjatywę paliw ekologicznych na morzu z deweloperem Enterprize Energy.

– Jednocześnie stanowią one ekonomicznie opłacalną opcję, ponieważ eksport i sprężanie wodoru produkowanego na morzu mogą być połączone. To znacznie obniża ogólne koszty przyszłych projektów – dodał dyrektor.

Firma nie jest jedyna w poszukiwaniu rozwiązań podpowierzchniowego magazynowania wodoru. M.in. irlandzkie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej ESB bada możliwości magazynowania zielonego wodoru na skalę przemysłową w rozległych, opróżnionych strukturach naftowo-gazowych we współpracy ze specjalistą w dziedzinie podpowierzchniowych aktywów energetycznych, firmą dCarbonX.

Inne inicjatywy przechowywania zielonego wodoru na morzu obejmują koncepcję "Deep Purple" opracowaną przez grupę inżynieryjną TechnipFMC i norweski start-up Magnora, która wykorzystywałaby zbiorniki na dnie morza do przechowywania gazu.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.