• <
attis_konferecnja_2024

Zespół Subsea 7 ułożył pierwsze kable na terenie farmy morskiej Hywind Tapen

28.07.2022 15:11
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Zespół Subsea 7 ułożył pierwsze kable na terenie farmy morskiej Hywind Tapen

Partnerzy portalu

Zespół Subsea 7 ułożył pierwsze kable na terenie farmy morskiej Hywind Tapen - GospodarkaMorska.pl
Fot. Equinor

Spółka Subsea 7, światowym lider w realizacji projektów i usług offshore w sektorze energetycznym, poinformował o postępach w pracach przy projekcie farmy morskiej Hywind Tampen (88 MW). Jest to pływająca elektrownia wiatrowa rozwijana przez norweskiego giganta Equinor. 

Hywind Tampen jest to jak dotąd największa na świecie pływająca morska farma wiatrowa. Instalacja będzie zlokalizowana około 140 km od wybrzeża Norwegii. Firma Subsea 7 poinformowała na Linkedinie, że z powodzeniem zainstalowała pierwsze kable łączące pływające turbiny, które będą zasilać bezemisyjną energią platformy Snorre i Gullfaks na Morzu Północnym. Turbiny wiatrowe zostaną połączone w sieć kabli inter-array o łącznej długości 2,5 km i napięciu 66 kV.

Na Morzu Północnym powstanie 11 pływających turbin wiatrowych 

Pływająca farma wiatrowa Hywind Tampen będzie składać się z 11 turbin wiatrowych Siemens Gamesa SG 8.0-167 DD opartych na jednej z technologii pływających farm na morzu - Hywind. Farma wiatrowa będzie miała łączną moc 88 MW i szacuje się, że pokryje około 35 proc. rocznego zapotrzebowania na moc pięciu platform Snorre A i B oraz Gullfaks A, B i C. W okresach większej wietrzności odsetek ten będzie znacznie wyższy. 

Rozwiązanie w zakresie energii wiatrowej pomoże zmniejszyć wykorzystanie energii z turbin gazowych na polach morskich Snorre i Gullfaks, a jednocześnie zrównoważy emisję 200 000 ton CO2 i 1 000 ton NOx rocznie.

Przewidziany czas uruchomienia farmy to trzeci kwartał 2022 roku.

W kwietniu firma Aker Solutions poinformowała, że zakończyła pierwszą część budowy fundamentów betonowych w stoczni Stord w Norwegii.


Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.