• <
smartre_2023

Aker zainwestuje miliony funtów w łańcuch wartości dla pływających farm wiatrowych w Szkocji

21.12.2021 20:46
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Aker zainwestuje miliony funtów w łańcuch wartości dla pływających farm wiatrowych w Szkocji

Partnerzy portalu

Aker zainwestuje miliony funtów w łańcuch wartości dla pływających farm wiatrowych w Szkocji  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Aker Offshore Wind

Aker Offshore Wind poinformował o uruchomieniu pakietu inwestycyjnego o wartości 235 mln funtów w ramach współpracy z Ocean Winds - spółką joint venture Engie i EDP Renewables, aby wzmocnić łańcuch dostaw na potrzeby nowej fali rozwoju pływających morskich farm wiatrowych u wybrzeży Szkocji.

Dzięki inwestycjom mają powstać tysiące nowych miejsc pracy. Mają one również pozwolić na obniżenie kosztów technologii poprzez wykorzystanie jej na skalę przemysłową. 

- Jeśli skupimy się na tym, czego potrzebuje nasz łańcuch dostaw i zapewnimy to już teraz, to możemy uzyskać ,,przewagę pierwszego gracza” w wielu różnych technologiach i rozwiązaniach - powiedziała Sian Lloyd-Rees, dyrektor zarządzający Aker Offshore Wind UK. - Dlatego też zobowiązaliśmy się do utworzenia funduszu inwestycyjnego o wartości 235 mln funtów. Sprawiedliwa transformacja  wymaga, abyśmy na wczesnym etapie podjęli wysiłki w celu zbadania, czego potrzebuje zdrowy i rozwijający się łańcuch dostaw. Jest to fundament dla ambicji sprawiedliwej transformacji w Szkocji, która zapewni nam dostawy czystej energii po akceptowalnych cenach – dodał. 

W Szkocji może powstać 6 GW w technologii floating

Aker Offshore Wind złożył propozycję realizacji trzech projektów morskich elektrowni wiatrowych w Zatoce Moray Firth, o łącznej mocy 6 GW. Inwestycje miałyby powstać w ramach ostatniej rundy leasingu obejmującej tego rodzaju przedsięwzięcia (ScotWind), za którą jest odpowiedzialny Estate Scotland (agencja publiczna, która zarządza gruntami, w tym na dnie morskim, i nieruchomościami – przyp. red.).

Aker poinformował o podpisaniu ponad 30  listów intencyjnych w całym łańcuchu dostaw w celu wsparcia inwestycji. Spółka zobowiązała się również do zapewnienia, że 60 proc. łańcucha dostaw pochodziłoby z Wielkiej Brytanii, z czego co najmniej 40 proc. ze Szkocji.

Według szacunków przedstawionych przez spółkę, każdy z projektów mógłby przyczynić się do powstania ponad 5 000 miejsc pracy i odbycia praktyk zawodowych dla 200 osób w Szkocji, na wszystkich etapach projektowania i w ramach łańcucha dostaw. Jeśli projekty te zostaną zatwierdzone, Aker Offshore Wind zainwestuje również w porty i przystanie.

Plan inwestycyjny obejmuje również studia wykonalności, analizy porównawcze i wdrożeniowe oraz projekt stoczni produkcyjnej wykonany w wirtualnej rzeczywistości, który został już opracowany we współpracy z National Manufacturing Institute Scotland na Uniwersytecie Strathclyde.

Źródło: Aker Offshore Wind 


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.