• <
mewo_2022

Pierwsza aukcja dla offshore wind w Portugalii pod koniec roku. Celem 10 GW do 2030 roku

26.01.2023 14:23 Źródło: Reuters
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Pierwsza aukcja dla offshore wind w Portugalii pod koniec roku. Celem 10 GW do 2030 roku

Partnerzy portalu

Pierwsza aukcja dla offshore wind w Portugalii pod koniec roku. Celem 10 GW do 2030 roku  - GospodarkaMorska.pl

W czwartym kwartale 2023 roku Portugalia ogłosi pierwszą aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej.

W tym tygodniu Portugalia rozpoczyna konsultacje dotyczące granic obszarów wyznaczonych pod rozwój offshore wind.  Portugalia liczy w szczególności na rozwój pływających farm wiatrowych ze względu na uwarunkowania wód Oceanu Atlantyckiego. Technologia floating jest w szczególnie korzystna do instalacji na głębszych wodach, gdzie nie ma możliwości instalowania fundamentów stałych.
W marcu rok temu informowaliśmy, że ministerstwo środowiska i transformacji energetycznej liczy na to, że dzięki systemowi wsparcia powstaną pływające farmy o łącznej mocy 3-4 GW.  Minister środowiska i transformacji energetycznej Joao Matos Fernandes w rozmowie z agencją Reuters poinformował, że rząd liczy na rozpoczęcie produkcji energii z pływających farm już w 2026 roku. Wyraził nadzieję, że w dłuższej perspektywie przyczyni się do obniżenia cen energii elektrycznej, a także pomoże krajowi w osiągnięciu celu, jakim jest stanie się eksporterem energii netto.

Do rozwoju offshore wind przygotowują się już regiony i miasta. W 2021 roku informowaliśmy, że region Alto Minho chce przede wszystkim wykorzystać potencjał produkcyjny wybrzeża Atlantyku. Według doniesień medialnych do lokalnych władz zgłosiło się już kilka firm, które zobowiązały się do zainwestowania łącznie około 1 mld euro w nowe projekty związane z produkcją energii na wodach morskich. W ten sposób powstaną nowe miejsca pracy w przemyśle stoczniowym, metalurgicznym i wielu innych zaliczanych do łańcucha dostaw.

Przypomnijmy, że rząd ma na celu osiągnięcie 10 GW do 2030 r. Dla porównania Polska wyznaczyła w Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. cel 11 GW na Morzu Bałtyckim. Portugalia posiada obecnie 7,3 GW mocy w energetyce wodnej i 5,6 GW w lądowej energii wiatrowej, co łącznie stanowi 83% całkowitej mocy zainstalowanej w tym kraju. Do 2026 roku 80% konsumowanej energii elektrycznej będzie pochodziło z OZE. Obecnie ten wskaźnik wynosi 60%.

Fot. Depositphotos
 

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.