• <
mewo_2022

Nadchodzi przełom dla litewskiego offshore wind. W tym roku odbędzie się pierwsza aukcja

12.01.2023 22:06
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Nadchodzi przełom dla litewskiego offshore wind. W tym roku odbędzie się pierwsza aukcja

Partnerzy portalu

Nadchodzi przełom dla litewskiego offshore wind. W tym roku odbędzie się pierwsza aukcja - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Litwa przygotowuje się na pierwszą aukcję dotyczącą morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Ta odbędzie się we wrześniu i będzie dotyczyła pierwszego projektu farmy wiatrowej o mocy 700 MW. Instalacja ma zostać uruchomiona w 2028 roku. 

Dla Litwy będzie to przełomowa inwestycja nie tylko ze względu na to, że na jej wodach powstanie pierwsza tego rodzaju instalacja. Nowa farma ma zapewnić około 25 proc. rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną na Litwie, co jest odpowiednikiem ok. 2 TWh energii. Niezależność energetyczna jest głównym czynnikiem, na który stawia tamtejszy rząd w działaniach po wybuchu wojny na Ukrainie. 

Ale to nie wszystko. Rząd niedawno zapowiedział, że nie wyklucza budowy kolejne farmy wiatrowej. Poczynił w tym zakresie pierwsze kroki nowelizując przepisy dające podstawy do zorganizowania kolejne aukcji. Zwycięzca, w przeciwieństwie do pierwszej aukcji, nie będzie mógł liczyć na system wsparcia po stronie państwa. Będzie musiał za to ponieść dodatkowe koszty w postaci tzw. opłaty rozwojowej (deweloperskiej) oraz będzie musiał przeprowadzić całkowicie na własny koszt badania i inwestycje w sieć przesyłową. Przed świętami Bożego Narodzenia litewski Sejm zatwierdził zmiany w ustawach o energii odnawialnej i elektrycznej, które ustanawiają warunki dla rozwoju offshore wind bez subsydiowania. Przetarg wygra ten deweloper, który zaoferuje najwyższą opłatę deweloperską, która może zostać przeznaczona na dalszą promocję OZE i ograniczenie skutków wysokich cen energii na Litwie.

- Zmiany w ustawach pozwolą na jak najszybsze zidentyfikowanie wykonawcy drugiego projektu, co umożliwi deweloperowi jak najszybsze rozpoczęcie prac przygotowawczych i realizację rozwoju OZE na obszarze morskim – mówił minister energetyki Dainius Kreivys.

Resort informuje, że procedury przetargowe potrwają około 95 dni. Zwycięzca przetargu będzie odpowiedzialny za rozpoznanie obszaru morskiego, na którym miałaby być realizowana budowa elektrowni, ocenę oddziaływania na środowisko oraz inne niezbędne inwestycje.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.