Od początku 2023 roku do Świnoujścia dotarły już dwie dostawy skroplonego gazu ziemnego.
Pierwszy ładunek przyjęto pod koniec ubiegłego tygodnia, tj. 6 stycznia.
🚢 6 stycznia do gazoportu w Świnoujściu dotarła 1⃣. dostawa #LNG w tym roku, a zarazem 2⃣0⃣7⃣. od początku działania #TerminalLNG.@GAZ_SYSTEM @GK_PGNiG pic.twitter.com/I3e5T0MRNk
— Terminal LNG (@TerminalLNG) January 10, 2023
Wczoraj, 11 stycznia, obsłużono dostawę, która dotarła z USA do Polski gazowcem Asklipios. Przypłynęło 104 mln m sześc. LNG (wolumen po regazyfikacji).
W @TerminalLNG odebraliśmy drugą w tym roku dostawę #LNG dla Grupy ORLEN. Gazowiec ASKLIPIOS dostarczył z 🇺🇸 USA około 104 mln m sześc. #gazziemny (wolumen po regazyfikacji). Dostawa została zrealizowana na podstawie długoterminowego kontraktu z Cheniere Marketing International. pic.twitter.com/XZTQ7lKabQ
— Biuro Prasowe PGNiG (@PrasowePGNiG) January 11, 2023
— KRZYSZTOF BOGDAN KOST (@kost_krzysztof) January 12, 2023
Oznacza to, że Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu od początku swojego działania przyjął już w sumie 208 dostaw gazu ziemnego.
Odbierane w terminalu w Świnoujściu LNG było od początku jednym z filarów strategii dywersyfikacji importu gazu do Polski. Udział dostaw drogą morską w całości zaopatrzenia w ten surowiec systematycznie rośnie. W 2016 roku LNG stanowiło zaledwie ok. 8 proc. dostaw gazu z zagranicy dla PGNiG, a w 2021 r. dostawy tego produktu wzrosły do ponad 24 proc.
– Bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne Polski to dla nas priorytet, a niezakłócone dostawy gazu ziemnego są istotnym elementem jego realizacji. Dlatego w odpowiedzi na wymagającą sytuację energetyczną w Europie zintensyfikowaliśmy import skroplonego gazu ziemnego. Dzięki planowanej rozbudowie terminala w Świnoujściu od 2024 roku będziemy mogli sprowadzić do kraju drogą morską aż 8,3 mld m sześc. tego surowca rocznie – podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
Grupa OT Logistics sfinalizowała sprzedaż akcji chorwackiego portu Luka Rijeka
Prace na morskiej trasie Szczecin i Świnoujście trwają dalej. Umowa z PRCiP i Van der Herik Kust podpisana
ICTSI w 2022 roku ze sprzedażą usług w wysokości 2,24 mld dolarów i zyskiem większym o 44%
Port Gdynia na konferencji w Bratysławie prezentował ofertę dla słowackiego biznesu
Mateusz Berger: Polska będzie hubem gazowym dla Ukrainy i krajów naszego regionu [WIDEO]
Plaża w Rewie zostanie poszerzona jeszcze przed wakacjami