• <
BOTA_2023

W tym roku gazoport w Świnoujściu odebrał już dwie dostawy LNG

jb

12.01.2023 23:55
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski W tym roku gazoport w Świnoujściu odebrał już dwie dostawy LNG

Partnerzy portalu

W tym roku gazoport w Świnoujściu odebrał już dwie dostawy LNG - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter/@PrasowePGNiG

Od początku 2023 roku do Świnoujścia dotarły już dwie dostawy skroplonego gazu ziemnego. 

Pierwszy ładunek przyjęto pod koniec ubiegłego tygodnia, tj. 6 stycznia.

Wczoraj, 11 stycznia, obsłużono dostawę, która dotarła z USA do Polski gazowcem Asklipios. Przypłynęło 104 mln m sześc. LNG (wolumen po regazyfikacji). 

Oznacza to, że Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu od początku swojego działania przyjął już w sumie 208 dostaw gazu ziemnego.

Odbierane w terminalu w Świnoujściu LNG było od początku jednym z filarów strategii dywersyfikacji importu gazu do Polski. Udział dostaw drogą morską w całości zaopatrzenia w ten surowiec systematycznie rośnie. W 2016 roku LNG stanowiło zaledwie ok. 8 proc. dostaw gazu z zagranicy dla PGNiG, a w 2021 r. dostawy tego produktu wzrosły do ponad 24 proc.

 – Bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne Polski to dla nas priorytet, a niezakłócone dostawy gazu ziemnego są istotnym elementem jego realizacji. Dlatego w odpowiedzi na wymagającą sytuację energetyczną w Europie zintensyfikowaliśmy import skroplonego gazu ziemnego. Dzięki planowanej rozbudowie terminala w Świnoujściu od 2024 roku będziemy mogli sprowadzić do kraju drogą morską aż 8,3 mld m sześc. tego surowca rocznie – podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.