• <

Wynik wyszukiwania - "skroplony gaz ziemny" - Wiadomości

Konieczność zastosowania paliw alternatywnych jest faktem. Seatech Engineering z odpowiedzią na rosnące potrzeby budowy floty jednostek LNG

W dynamicznym świecie inżynierii morskiej i w obliczu rosnącego znaczenia zielonej energetyki rola biur projektujących statki jest nie do przecenienia. Służą one zmaterializowaniu wymogów armatora oraz poszukiwaniu skutecznych i ekonomicznych rozwiązań odpowiadających na potrzeby zmieniającego się rynku, zgodnych z rosnącymi wymogami środowiskowymi oraz wspierających zrównoważony rozwój transportu morskiego.
14.03.2024

Trwa śledztwo w sprawie śmierci marynarza na promie Napoles

W poniedziałek na pokładzie promu Napoles linii Baleària Shipping Company, który zacumował w hiszpańskim porcie Algeciras doszło do śmierci 40-letniego marynarza. Incydent skłonił związek zawodowy do wszczęcia dochodzenia i apelu o pilną poprawę polityk bezpieczeństwa zawodowego.
09.02.2024

Carnival Corporation potwierdza postęp w realizacji celów redukcji emisji

Carnival Corporation, firma oferująca rejsy wycieczkowe ogłosiła, że jest na dobrej drodze do osiągnięcia ogólnej redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG) o 18% w 2024 r. (w porównaniu do 2019 r.) - zaledwie kilka punktów mniej niż pierwotnie zakładany cel redukcji o 20% do 2030 r. W perspektywie długoterminowej Carnival Corporation dąży do osiągnięcia zerowej emisji netto z eksploatacji statków do 2050 roku.
07.02.2024

Powiększy się flota statków Grupy Orlen przeznaczonych do transportu LNG

Rozpoczął się montaż kadłubów dwóch nowych statków do transportu LNG dla Grupy Orlen. Jednostki będą nosić imiona "Józef Piłsudski" oraz "Ignacy Jan Paderewski".
31.01.2024

Orlen z większym załadunkiem cystern LNG w terminalu w Świnoujściu

W 2023 r. Grupa Orlen załadowała w terminalu w Świnoujściu 8423 cysterny LNG o łącznym wolumenie ponad 149,5 tys. ton. To o prawie 60 proc. więcej niż w 2022 r. Pod tym względem obecny rok, jak wskazują dane za styczeń, może być jeszcze lepszy - podał w poniedziałek koncern.
29.01.2024

Ruch towarów przez Kanał Sueski zmniejszony o 45 proc. z powodu ataków Huti

Ruch towarów przez Kanał Sueski spadł w ciągu ostatnich dwóch miesięcy o 45 proc., oceniła agencja ONZ UNCTAD. Ataki jemeńskich rebeliantów Huti skłoniły firmy spedycyjne do zmiany trasy przewozów.
29.01.2024

RWE przekazuje kontrolę nad terminalem LNG niemieckiemu operatorowi

Wraz z 1 stycznia 2024 roku niemiecki operator energetyczny RWE przekaże infrastrukturę LNG, znaną jako projekt Elbenhafen, zbudowaną w Brunsbüttel federalnemu operatorowi Deutsche Energy Terminal (DET). Odbywa się to ponad dziewięć miesięcy po rozpoczęciu transportu gazu.
27.12.2023

Adam Niklewski, Polska Platforma LNG i bioLNG: duże zmiany na rynku już zaszły, jeszcze większe przed nami

Transformacja energetyczna Polski nabiera rozpędu. W tym samym czasie łańcuchy dostaw na całym świecie również przechodzą przemianę i sięgają po nowe paliwa, w tym LNG i bioLNG. Rynek ten staje się kluczowy dla gospodarki światowej. O najważniejszych zmianach na nim, tuż przed tegoroczną edycją konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG, rozmawiamy z prezesem jej zarządu, Adamem Niklewskim.
23.11.2023

Ślady agresji. Wpływ konfliktu Rosji z Ukrainą na globalny rynek żeglugowy

Agresja Rosji przeciwko Ukrainie pozostawia trwałe ślady na globalnych rynkach żeglugi i budowy statków, wywołując zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie skutki dla branży.
15.11.2023

Orlen ma dwa nowe gazowce

"Święta Barbara" i "Ignacy Łukasiewicz" to nowe jednostki, które wkrótce dołączą do floty statków do przewozu skroplonego gazu ziemnego (LNG) Grupy ORLEN. Uroczystość nadania imienia odbyła się w stoczni Hyundai Samho Heavy Industries w Mokpo w Korei Południowej. Nowe jednostki, które wejdą do eksploatacji pod koniec bieżącego roku, zwiększą możliwości Grupy ORLEN w zakresie pozyskiwania gazu ziemnego, a tym samym poprawią bezpieczeństwo energetyczne Polski.
19.10.2023

Duński autor książki o kulisach powstania Nord Stream: wybuchy to robota rosyjskich służb specjalnych

Wybuchy Nord Stream to robota rosyjskich służb specjalnych, a Niemcy natychmiast wrócą do robienia interesów z Rosją, gdy na Ukrainie nastanie pokój - uważa duński dziennikarz śledczy Jens Hovsgaard, autor książki "Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie", odsłaniającej kulisy powstania rosyjsko-niemieckich gazociągów.
08.10.2023

Hapag-Lloyd wciela do swojej floty Berlin Express. To pierwsza jednostka z najnowszej serii

Gigant branży kontenerowej oficjalnie powitał w swojej flocie pierwszy statek klasy Hamburg Express. Ma on znacząco wpłynąć na zmianę obrazu branży morskiej i towarowej, pokazując że firma również angażuje się w ich dekarbonizację oraz obniżenie emisji CO2.
03.10.2023

Terminale LNG w Wilhelmshaven są zagrożone cyberatakami

Bruno Kahl, szef Federalnej Służby Wywiadowczej (BND), ostrzegł, że terminale gazowe w Wilhelmshaven mogą stać się celem cyberataków – poinformował portal NWZ. Wilhelmshaven to najważniejszy niemiecki port, do którego trafia skroplony gaz ziemny (LNG).
20.09.2023

Greenpeace blokuje wejście FSRU do portu we Francji

W poniedziałek rano grupa aktywistów Greenpeace próbowała uniemożliwić wejście do portu pływającej jednostce regazyfikacyjnej LNG (FSRU), która przybyła do francuskiego Le Havre. Jest to sprzeciw wobec zobowiązaniem rządu z zeszłego roku, aby uczynić Francję pierwszym dużym krajem, który wycofa się z paliw kopalnych.
19.09.2023

Biopaliwo na bilety (promowe). Innowacje na i pod pokładami promów

Pasażerowie fińscy korzystający z transportu morskiego po raz drugi z rzędu uznali Viking Line za najbardziej zrównoważoną firmę żeglugową obsługującą połączenia między Finlandią a Szwecją. Prawie połowa osób, które wypełniły ankietę, wybierze w przyszłości jeszcze bardziej przyjazne dla klimatu środki transportu, a dwie trzecie są gotowe dopłacić do biletu, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ statku na środowisko – wynika z najnowszego badania EPSI linii promowych Passenger Transport Ferries 2023.
17.09.2023

Pierwszy taki statek w Gdańsku [WIDEO]

W środę do terminala Baltic Hub w Porcie Gdańsk zawinął największy kontenerowiec zasilany skroplonym gazem ziemnym (LNG). Gigantyczne rozmiary CMA CGM Concorde czynią tę wizytę iście spektakularnym zjawiskiem.
14.09.2023

Historyczna susza zakłóca działanie Kanału Panamskiego

Władze Kanału Panamskiego zmniejszyły maksymalną masę statków i liczbę dziennych przepraw statków w celu oszczędzania wody. Eksperci transportu morskiego obawiają się, że takie zdarzenia mogą stać się nową normą, ponieważ niedobory opadów w piątym najbardziej mokrym kraju na świecie zwracają uwagę na zagrożenia klimatyczne wpływające na przemysł żeglugi oceanicznej, który obsługuje 80% światowego handlu.
22.08.2023

Orlen i GAZ-SYSTEM podpisały umowę na wykorzystanie pływającego gazoportu w Zatoce Gdańskiej

Spółki GAZ-SYSTEM i Orlen podpisały umowę na usługi regazyfikacji LNG w terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej. Ten pływający gazoport będzie ważnym elementem infrastruktury importowej gazu ziemnego dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
21.08.2023

Zakończenie procesu rezerwacji mocy regazyfikacyjnych na Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej

18 sierpnia 2023 r. spółki Gaz-System i Orlen podpisały umowę na usługi regazyfikacji Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej, który będzie stanowił ważny element infrastruktury importowej gazu dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
20.08.2023

Meyer Werft dostarcza wycieczkowiec Silver Nova zamawiającemu

Niemiecka stocznia ogłosiła, że dostarczyła nowy, zaawansowany technologicznie i przede wszystkim ekologiczny statek wycieczkowy do Silversea Cruises.
21.07.2023

Gazowiec Lech Kaczyński z trzecią dostawą LNG dla Polski

Do świnoujskiego terminalu regularnie przybywają statki transportujące skroplony gaz ziemny, który jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kolejny raz przybył z nim statek zbudowany na potrzeby Grupy Orlen. To także 232 dostawa do świnoujskiego terminalu.
09.06.2023

Rosja chce badać dno morskie w pobliżu norweskich instalacji naftowych i gazowych

Ambasada Rosji w Norwegii wystąpiła do rządu w Oslo o zgodę na badanie dna morskiego w pobliżu norweskich instalacji naftowych i gazowych. Według ekspertów rosyjskie statki naukowe należy traktować jako obiekty wojskowe.
26.05.2023

LNG ma nie tylko zwolenników. Ruszyła kampania "Say No to LNG"

W Ameryce Północnej, Europie oraz Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, czyli regionach najbardziej korzystających z żeglugi, ruszyła oficjalnie kampania „Say No to LNG”, której celem jest przedstawienie LNG jako paliwa, które nie powinno być wykorzystywane jako przejściowe w żegludze.
11.04.2023

Rusadir wypłynął z Nauty na szerokie wody

Ze Stoczni Remontowej Nauta wypłynął Rusadir – nowoczesny prom, który przechodził w Gdyni ostatnie prace przed wejściem do eksploatacji w barwach nowego operatora, linii Balearia.
10.04.2023

Shell: Popyt na LNG w Europie zaostrzy konkurencję i wpłynie na handel

Zdaniem brytyjskiego giganta paliwowego i energetycznego zwiększone zapotrzebowanie na skroplony gaz ziemny (LNG) prawdopodobnie zaostrzy konkurencję państw europejskich z krajami Azji o ograniczone, nowe dostawy dostępne w ciągu najbliższych dwóch lat.
16.02.2023

W tym roku gazoport w Świnoujściu odebrał już dwie dostawy LNG

Od początku 2023 roku do Świnoujścia dotarły już dwie dostawy skroplonego gazu ziemnego.
12.01.2023

Fjord Line przekształca statki napędzane LNG na dwupaliwowe z powodu rosnących kosztów

Ze względu na wzrost kosztów paliwa w postaci skroplonego gazu ziemnego (LNG) i "niezrównoważoną sytuację finansową", norweski przewoźnik promowy Fjord Line zdecydował się na przebudowę swoich dwóch statków z silników zasilanych wyłącznie LNG na silniki dwupaliwowe, wykorzystujące skroplony gaz ziemny i paliwo żeglugowe MGO.
28.12.2022

Spektakularne przybycie pływającego terminalu do małego portu [WIDEO]

Przy mglistej pogodzie pływający terminal skroplonego gazu ziemnego Neptun wpłynął 17 grudnia do tamtejszego portu przemysłowego. Specjalny statek został odholowany do wejścia do portu przy zachowaniu wysokich środków bezpieczeństwa.
17.12.2022

Do Rostocku dotarł największy komponent dla niemieckiej instalacji bio-LNG

Zajmująca się budową instalacji gazowych firma EnviTec Biogas przejęła zbiornik na skroplony gaz ziemny, który znajdzie się w wyposażeniu dla największej w Niemczech zintegrowanej instalacji bio-LNG.
08.12.2022

Finlandia i Niemcy zaimportowały pierwsze wolumeny LNG

Zwrot krajów europejskich ku LNG (skroplony gaz ziemny) jest odpowiedzią na obecny kryzys energetyczny związany z wojną na Ukrainie i skutkami geopolitycznym konfliktu. Pierwsze partie LNG importowała już Finlandia oraz Niemcy.
29.11.2022

TotalEnergies ze wzrostami dzięki LNG

Francuska grupa paliwowa TotalEnergies ogłosiła w czwartek rekordowy zysk netto w wysokości 6,6 mld dol. w III kwartale, tj. o 43 proc. więcej niż w III kwartale 2021 roku. Zysk wypracowano dzięki działalności związanej z eksploatacją i sprzedażą gazu LNG.
27.10.2022

Ruszyła budowa promów Ro-Pax dla polskich armatorów

W poniedziałek, 24 października br. w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. J. Piłsudskiego S.A. rozpoczęto produkcję pierwszego promu Ro-Pax, o numerze budowy 101 dla spółki Polskie Promy, który będzie eksploatowany przez spółkę Unity Line, należącą do Polskiej Żeglugi Morskiej.
24.10.2022

Media: za ograniczeniem dostaw LNG z Nigerii do Europy może stać Rosja

Władze Nigerii mogą wykorzystywać nawiedzające ten kraj powodzie jako pretekst, by ograniczyć dostawy LNG metanowcami do państw UE i doprowadzić do wzrostu cen gazu w Europie. Działania te mogą być motywowane przez Rosję - uważają eksperci telewizji CNN Portugal.
20.10.2022

Konferencja PPLNG i bioLNG 2022, czyli jak przejść od teorii do praktyki [WIDEO]

12 i 13 października w sali Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni spotkali się reprezentanci polskiego przemysłu, by podczas tegorocznej edycji Konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG wspólnie zastanawiać się, jak nadążyć za innymi i w rzeczywisty sposób rozpocząć transformację energetyczną kraju przy pomocy LNG i bioLNG.
14.10.2022

Gazociąg pirenejski tematem na szczycie niemiecko-hiszpańskim

Jednym z tematów spotkania kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Hiszpanii Pedro Sancheza w środę ma być dokończenie budowy rurociągu MidCat, umożliwiającego transport gazu z hiszpańskich terminali do reszty Europy - podają europejskie media. Przeciwko MidCat występuje prezydent Francji Emmanuel Macron.
05.10.2022

PGNiG zarezerwowało regazyfikację 0,5 mld m sześc. gazu rocznie w Kłajpedzie

PGNiG zarezerwowało w terminalu LNG w Kłajpedzie na Litwie zdolności regazyfikacyjne w wysokości 0,5 mld m sześc. gazu rocznie przez 10 lat. Operator litewskiego terminala Klaipedos Nafta rozstrzygnął procedurę przydziału mocy regazyfikacyjnych.
30.09.2022

Sztuczna inteligencja w służbie żeglugi. Wallenius Wilhelmsen zaoszczędzi 10% na kosztach bunkru. Metanol i LNG po lupą

Norweski operator samochodowców Wallenius WIlhelmsen zainstalował na 65 statkach oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji. Pozwoli ono na planowanie rejsów, w wyniku czego zużycia paliwa ulegnie zmniejszeniu nawet o 10%.
10.09.2022

Pływający terminal Golar Igloo zawitał w Eemshaven

W porcie morskim Eemshaven w Groningen na północy Holandii pojawił się pierwszy pływający terminal FSRU. Golar Igloo – bo o nim mowa - jest pierwszym z dwóch jednostek FSRU, które wspólnie utworzą pływający terminal LNG w Niderlandach o nazwie EemsEnergy Terminal.
10.09.2022

PGNiG opatentowało wynalazek - mobilny układ do pobierania próbek LNG

Spółka PGNiG opatentowała unikatowe w skali europejskiej urządzenie do pobierania próbek skroplonego gazu ziemnego. Dzięki wynalazkowi możliwa będzie pełniejsza kontrola i badanie jakości ładunków LNG m.in. transportowanych do Polski. Wcześniej, w przypadku cystern przywożonych zza granicy, takiej możliwości nie było. Jest to sukces pracowników PGNiG i wkład w rozwijanie obszaru pomiarowo-badawczego.
25.08.2022

Rekordowe zamówienia zbiornikowców LNG, rekordowe ceny. PGNiG wchodzi na rynek z portfelem na 8 zbiornikowców

Globalny portfel zamówień statków na skroplony gaz ziemny osiągnął prawie 230 gazowców LNG i stanowi to 38 proc. wielkości obecnej floty operacyjnej. PGNiG z kontraktem na 8 statków funkcjonuje na rynku jako nowy inwestor.
10.08.2022

PGNiG utrzymuje wysokie tempo importu LNG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało w czerwcu sześć dostaw skroplonego gazu ziemnego w terminalu w Świnoujściu oraz dwie dostawy w terminalu w Kłajpedzie na Litwie. W całym pierwszym półroczu 2022 roku spółka sprowadziła aż 29 ładunków LNG.
01.07.2022

Niemcy. Media: rząd planuje wywłaszczenie części Nord Stream 2

Rząd Niemiec rozważa możliwość wywłaszczenia tej części niedoszłego gazociągu Nord Stream 2, która leży na terytorium RFN i odcięcia jej od reszty rurociągu - informuje w piątek portal tygodnika "Der Spiegel". Rury prowadzące z lądu do morza można by następnie podłączyć do terminalu LNG.
24.06.2022

Włoski ENI rozpoczął wydobycie gazu w Mozambiku korzystając z pływającej platformy

Paliwowy koncern ENI rozpoczął wydobycie gazu ziemnego z dna Oceanu Indyjskiego u północnych wybrzeży Mozambiku. W pozyskiwaniu surowca włoska firma korzysta z pływającej platformy o nazwie Coral Sul.
23.06.2022

[WIDEO] Costa Cruises ochrzciła nowy flagowy wycieczkowiec

Nowy flagowy statek linii wycieczkowych Costa Cruises - Costa Toscana - został ochrzczony w Barcelonie.
20.06.2022

Ceny wynajmu tankowca przewożącego skroplony gaz LNG sięgają nawet 120 tys. dolarów za dzień

We względu na rosnący popyt na skroplony gaz istnieje groźba niedoboru tankowców LNG - ostrzega dziennik belgijski “De Standard". Stawki czarterowe osiągają nawet 120 tys. dolarów dziennie.
06.06.2022

Shell. Do eksploatacji wracają cztery dawne rosyjskie tankowce na skroplony gaz ziemny

Koncern Shell podjął decyzję o przywróceniu eksploatacji czterech dawnych rosyjskich tankowców przewożących skroplony gaz ziemny (LNG) - informuje belgijska agencja prasowa Belga. Firma zdecydowała wcześniej o wyłączeniu ich z użytku wkrótce po agresji Rosji na Ukrainę.
20.05.2022

PGNIG zawarło porozumienie na dostawy LNG z Sempra Infrastructure Partners

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA informuje dziś o zawarciu porozumienia w sprawie możliwości zawarcia umowy długoterminowej na dostawy gazu skroplonego (LNG) od Sempra Infrastructure Partners.
16.05.2022

PGNiG przyspiesza dostawy do Polski

Do Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarła 163. dostawa skroplonego gazu ziemnego, zakupionego przez PGNiG. Między 25 kwietnia a 2 maja spółka odebrała aż trzy ładunki LNG. To rezultat decyzji PGNiG o intensyfikacji dostaw skroplonego gazu ziemnego, by zmaksymalizować wykorzystanie mocy regazyfikacyjnych gazoportu.
03.05.2022

Nowoczesny i ekologiczny prom TT-Line z napędem LNG rozpoczyna rejsy ze Świnoujścia do Szwecji

Od 1 maja 2022 będzie zawijał do Świnoujścia „Nils Holgersson”, prom VII generacji, który jest najbardziej ekologicznym, przyjaznym dla środowiska i zaawansowanym technicznie promem typu ro-pax na Bałtyku. Pierwsze wyjście ze Świnoujścia jest planowane dnia 02.05.2022 o godz. 01.00, a pierwsze dzienne zawinięcie do Świnoujścia dnia 02.05.2022 w godz.14.00–16.00.
01.05.2022

Kolejne gazowce wzmocnią flotę PGNiG

PGNiG Supply & Trading zawarło umowę czarteru kolejnych zbiornikowców do przewozu skroplonego gazu ziemnego. Cztery nowe jednostki, zbudowane na potrzeby Grupy Kapitałowej PGNiG, wejdą do użytku w 2025 roku.
07.04.2022

Kupowanie "ropy w worku". Kto zarabia na napaści Rosji na Ukrainę. Czy tylko rosyjska ropa nie pachnie ukraińską krwią?

Shell kupił w piątek 4 marca ropę od Rosji po obniżonej cenie i wydał komunikat, że decyzja o zakupie paliwa po obniżonej cenie była „trudna”. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zaatakował firmę energetyczną, pytając na Twitterze: „Czy rosyjska ropa nie pachnie ukraińską krwią?”
07.03.2022

Czy Europa przetrwa bez rosyjskiego gazu? Niewielkie rezerwy tylko w terminalach w Polsce i Litwie

Minister energetyki Kataru powiedział we wtorek, że jeśli Rosja zakręci Europie kurki, jest niewielka szansa na pokrycie dostaw gazu ziemnego przez zagranicznych producentów LNG, co potwierdza przewidywania wielu analityków energetycznych.
23.02.2022

Statek zasilany przez krowy i świnie

Harvey Gulf International Marine, amerykański operator jednostek offshore, poinformował o wprowadzeniu nowego rodzaju zasilania na swoje statki – paliwem jest RLNG, które korzysta z produktów ubocznych przemysłowej hodowli trzody i bydła.
20.02.2022

Seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” – czy jesteśmy gotowi?

Niepokój związany z terminami, optymizm stoczni i firm technologicznych oraz mnóstwo możliwych wariantów do obrania – takie konkluzje można było wysnuć po pierwszym seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” zorganizowanym przez PRS w auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 10 lutego.
14.02.2022

Fit For 55 w Gdyni. Refleksje po konferencji. Nie zapomnijmy o efektywności ekonomicznej

Na konferencji PRS i Uniwersytetu Morskiego dotyczącej Fit For 55, w ostatnim panelu zwrócono uwagę na efektywność układów napędowych, a także efektywność energetyczną. Problem dotyczy praktycznie całej branży transportu morskiego, na co zwraca uwagę w najnowszym opracowaniu Joey Daly, analityk Vessel Value.
11.02.2022

Pływające elektrownie - zeroemisyjne źródła energii

Zapotrzebowanie na energię elektryczną wciąż rośnie. Dlatego w najbliższej przyszłości napotkamy problemy z zaspokojeniem potrzeb konsumenckich, szczególnie w okresach występowania tzw. pików zapotrzebowania. Dodatkowo regulacje dotyczące ograniczenia emisji CO2 wymuszają odchodzenie od elektrowni używających węgla jako podstawowego paliwa, czego przykładem jest wstrzymanie przez polski rząd budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce. Jest to potwierdzenie decyzji o zwróceniu się ku paliwom nisko lub zeroemisyjnym.
14.01.2022

PGNiG : W połowie stycznia spółka spodziewa się dostawy 95 mln m sześc. LNG

W połowie stycznia do świonoujskiego terminala LNG przypłynie kolejny gazowiec z dostawą 95 mln m sześc. paliwa - poinformowało PAP PGNiG. Spółka podkreśliła, że od tego roku w terminalu będzie można zregazyfikować już 6,2 mld m. sześc gazu.
06.01.2022

Wzrost opłat za tranzyt przez Kanał Sueski i zachęty finansowe dla rozwiązań ekologicznych

Poprzez zaplanowany na luty wzrost opłat tranzytowych za przepływ przez znajdujący się w Egipcie Kanał Sueski wpływy do skarbu państwa wzrosną rocznie o 400 mln dol. - poinformował w poniedziałek Osama Mounir Rabie, prezes państwowej instytucji zajmującej się zarządzaniem kanałem.
04.01.2022

Rosja notuje rekordowy ruch na swoich szlakach morskich

Pomimo chwilowego wstrzymania ruchu wielu statków handlowych, przez powstanie pokrywy lodowej na początku roku, rosyjska Północna Droga Morska odnotowała najbardziej intensywny sezon nawigacyjny w historii w 2021 roku.
26.12.2021

Bunkierki LNG a łańcuch dostaw. Optymalne projektowanie to konieczność

Transport morski stanowi dominujący element międzynarodowego łańcucha dostaw. Według raportu przedstawionego w tym roku przez Europejską Agencję Środowiskową wraz z Europejską Agencją ds. Bezpieczeństwa na Morzu, transport morski odpowiada za 77 proc. handlu zewnętrznego UE oraz 35 proc. handlu wewnętrznego państw unijnych. Z tego względu wywiera globalny wpływ nie tylko na gospodarkę, ale również (i być może przede wszystkim) na środowisko.
21.12.2021

DCT Gdańsk obsłużył 2 miliony TEU od początku roku

Terminal kontenerowy DCT Gdańsk pochwalił się imponującym wynikiem - przeładowanych 2 milionów TEU w 2021 roku.
20.12.2021

PGNiG: ze Świnoujścia wyjechało już 15 tysięcy autocystern z LNG

Od początku tego roku w terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego załadowano już 5454 autocysterny przewożące skroplony gaz ziemny. W porównaniu z całym 2020 r. to wzrost o ponad 60 procent.
16.12.2021

Rolls-Royce dostawcą silników do hybrydowych holowników

Silniki, z których każdy ma moc 2000 kW, będą napędzać cztery nowe holowniki, które Rio Maguari buduje dla firmy Svitzer.
05.12.2021

COP26 a gospodarka morska. Co z tego wynika?

W zeszłym miesiącu zakończył się szczyt klimatyczny COP26, którego efekty będą miały długofalowe skutki dla całego sektora morskiego. Nie ma poczucia triumfu, za to jest satysfakcja, że udało się wypracować zgodę, biorąc pod uwagę napięte stosunki geopolityczne.
04.12.2021

Lotos Asfalt dostarczy paliwo Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej

Lotos Asfalt ponownie wygrał przetarg na zapewnienie żeglugowego oleju napędowego dla jednostek Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
29.11.2021

NYK i partnerzy opracują statki napędzane amoniakiem

Japońska firma Nippon Yusen KK (NYK) i jej partnerzy poinformowali we wtorek, że przeprowadzą projekt demonstracyjny, aby opracować statki komercyjne wyposażone w silniki napędzane amoniakiem, by pomóc zmniejszyć emisje dwutlenku węgla w celu przeciwdziałania zmianom klimatu.
27.10.2021

Gaz to wciąż świetlana przyszłość żeglugi

Gaz płynny ma przed sobą silną przyszłość jako paliwo okrętowe, nawet jeśli globalny regulator żeglugi przyjmie bardziej rygorystyczne cele dotyczące emisji – twierdzi DNV AS, która wyznacza standardy bezpieczeństwa statków.
27.10.2021

Shell wraz z partnerami zamawia pierwsze gazowce do przewozu CO2 napędzane LNG i wspomagane wiatrem

Northern Lights, spółka joint venture Shella zawiązane z głównymi firmami energetycznymi Equinor i TotalEnergies, złożyła zamówienie na dwa gazowce CO2 napędzane LNG i wspomagane wiatrem w chińskim Dalian Shipbuilding Industry Co. (DSIC).
12.10.2021

Powstają sekcje nowego statku pożarniczego Strażak-28

Postępują prace związane z budową nowego statku pożarniczego „Strażak-28”dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Po położonej w sierpniu br. stępce nadejdzie niebawem czas na połącznie wszystkich aktualnie budowanych sekcji.
07.10.2021

Niemcy zaniepokojeni rosnącymi cenami i malejącymi zapasami gazu

W magazynach gazu w RFN jest obecnie mniej surowca niż zwykle, a jego ceny hurtowe gwałtownie wzrosły. Gospodarstwa domowe już odczuwają tego skutki. – Sytuacja z pustymi magazynami Gazpromu została prawdopodobnie celowo wywołana – uważa wiceszef frakcji Zielonych w Bundestagu Oliver Krischer. Polityk mówi o szantażu w związku z Nord Stream 2.
21.09.2021

ZIM czarteruje kolejne pięć statków typu boxship o pojemności 7000 TEU napędzanych LNG od Seaspan Corp

Izraelska firma żeglugowa ZIM Integrated Shipping Services skorzystała z opcji długoterminowego czarteru dodatkowych pięciu kontenerowców dwupaliwowych na skroplony gaz ziemny (LNG) o pojemności 7 000 TEU od Seaspan Corporation.
02.09.2021

Deltamarin zaprojektuje nowe jednostki E-Flexer RoPax dla Steny

Fiński projektant statków Deltamarin podpisał umowę ze stocznią China Merchants Jinling (Weihai) na kompletny projekt trzech promów pasażerskich typu roll-on/roll-off (RoPax) Stena Line.
22.08.2021

Kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju: TT-Line świętuje udane wodowanie drugiego promu Green Ship

W 2018 roku TT-Line złożyło zamówienie na budowę nowego promu Green Ship (Zielony Statek), który dołączy do floty TT-Line w 2022 roku i będzie operowany, jako nowy „Nils Holgersson” na Morzu Bałtyckim. Od tego czasu z ogromną ekscytacją przygląda się, jak postępują prace nad budową statku najnowszej generacji.
12.07.2021

Już 500 cystern z LNG od PGNiG wyjechało z Kłajpedy

Pięćsetna autocysterna ze skroplonym gazem ziemnym załadowanym przez PGNiG w stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie na Litwie wyruszyła do odbiorcy. Wyraźnie rośnie tempo sprzedaży gazu ziemnego z tamtego kierunku.
08.07.2021

Więcej niż myślisz. Rosnący apetyt Azji na LNG

Azja stanowi największy rynek zbytu dla LNG, zaś zgodnie z prognozami, kontynent azjatycki będzie odpowiadać za 75 procent globalnego rynku LNG do końca dekady. Chiny stają się świadomym liderem w imporcie LNG, zaś inne kraje rozbudowują swoją infrastrukturę, co sprawia, że sektor będzie dalej się rozwijać.
30.06.2021

Mardi Gras pierwszym statkiem wycieczkowym bunkrującym LNG w Ameryce Północnej

MS Mardi Gras stał się pierwszym statkiem wycieczkowym, który bunkrował skroplony gaz ziemny w Ameryce Północnej, gdzie statek przygotowuje się do powrotu do żeglugi.
11.06.2021

LNG Croatia kończy pierwszy przeładunek skroplonego gazu ziemnego na chorwackiej wyspie Krk

Chorwacki terminal importowy skroplonego gazu ziemnego (LNG), znajdujący się na wyspie Krk, zakończył pierwszą operację przeładunku na małą skalę.
25.05.2021

PGNiG: prawie 100-proc. wzrost sprzedaży LNG w I kwartale br.

W I kwartale br. spółka PGNiG Obrót Detaliczny zwiększyła o blisko 100 proc. sprzedaż skroplonego gazu ziemnego (LNG). To wynik między innymi rosnącej popularności autobusów i ciężarówek gazowych - poinformował rzecznik spółki Rafał Pazura.
25.05.2021

Transformacja energetyczna nabiera prędkości

Jeżeli przyjrzymy się rozwojowi niskowęglowych paliw, to transformacja energetyczna wygląda czasem jak wyścig, w którym faworyt zmienia się z dnia na dzień.
10.05.2021

Czołowy armator tankowców dziwi się brakowi złomowania w sektorze

Belgijski armator tankowców, Euronav, jest zadziwiony brakiem złomowania na rynku tankowców, biorąc pod uwagę niskie stawki frachtu.
10.05.2021

Umowa podpisana, będzie nowy statek pożarniczy w zespole portów Szczecin-Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.oraz Remontowa Shipbuilding S.A. z siedzibą w Gdańsku podpisały umowę na zakup statku pożarniczego. Oferta Remontowej Shipbuilding S.A. została wybrana w postępowaniu przetargowym. Nowa jednostka będzie trzecią we flocie ZMPSiŚ i będzie nosiła nazwę „Strażak-28”.
28.04.2021

World Bank: Amoniak i wodór najważniejszymi paliwami w drodze do neutralności węglowej

Amoniak i wodór to neutralnie węglowo paliwa morskie, które prawdopodobnie będą najważniejsze w przyszłości – wynika z nowej serii raportów wydanych przez Bank Światowy. Według nich obecnie te dwa zielone paliwa są „najbardziej obiecujące" dla światowej żeglugi.
20.04.2021

Statek pożarniczy dla ZMPSiŚ SA zbuduje Remontowa Shipbuilding SA

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście rozstrzygnął przetarg na budowę statku pożarniczego. Wybrano ofertę stoczni Remontowa Shipbuilding SA. W postępowaniu została złożona jedna oferta. Otwarcie ofert złożonych elektronicznie odbyło się 3 marca. Złożona została tylko jedna oferta wykonawcy - Remontowa Shipbuilding S.A. z siedzibą w Gdańsku.
08.04.2021

Kanał Sueski nadal zablokowany – próby uwolnienia kontenerowca zakończyły się niepowodzeniem

Przeprowadzona w piątek kolejna próba ściągnięcia z mielizny kontenerowca Ever Given, który od wtorku blokuje Kanał Sueski nie powiodła się – poinformowała firma Bernhard Schulte Shipmanagement (BSM) obsługująca statek od strony technicznej.
26.03.2021

PGNiG załadowało już 300 cystern LNG w Kłajpedzie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprzedało trzysetny ładunek skroplonego gazu ziemnego ze stacji przeładunkowej w Kłajpedzie na Litwie. Tym samym liczba cystern załadowanych LNG od początku istnienia tej stacji przekroczyła tysiąc. Operatorem instalacji jest Klaipedos Nafta, a PGNiG jest jej wyłącznym użytkownikiem.
09.03.2021

Remontowa Shipbuilding zbuduje statek pożarniczy dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście?

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. dokonał 3. marca br. jawnego otwarcia ofert złożonych elektronicznie w postępowaniu przetargowym na zakup statku pożarniczego. Złożona została jedna oferta wykonawcy - Remontowa Shipbuilding S.A. z siedzibą w Gdańsku.
03.03.2021

"New York Times": czy cokolwiek powstrzyma Nord Stream 2 Putina?

"Czy cokolwiek powstrzyma Nord Stream 2 Putina?" - zastanawia się na łamach dziennika "New York Times" Chris Miller, profesor Tufts University z Massachusetts. Wskazuje, że niewielu sojuszników Niemiec popiera projekt.
26.02.2021

Cheniere: wzrasta zapotrzebowania na LNG wraz z większą liczbą szczepionek

Cheniere Energy podniosła swoją roczną prognozę zysków, spodziewając się rosnącego popytu na skroplony gaz ziemny po tym jak szczepienia przeciwko COVID-19 wzmacniają gospodarki na całym świecie.
25.02.2021

Koalicja na rzecz Energii Przyszłości przedstawia konkretne plany działania

Rok 2021 to czas konkretnych działań w ramach Koalicji na rzecz Energii Przyszłości. Organizacja przedstawiła właśnie siedem ambitnych projektów i powitała w swoich szeregach trzech nowych członków.
23.02.2021

Gasum dostarczy LNG Wasaline i Wartsili

Firma energetyczna Gasum zbuduje terminal LNG w pobliżu fińskiego portu Vassa, co pozwoli zaopatrzyć Centrum Inteligentnych Technologii (CIT) stworzonemu przez armatora Wasaline i Wartsilę w skroplony gaz ziemny.
22.02.2021

Rekord przewozów LNG w Kanale Panamskim

Kanał Panamski zanotował w styczniu nowy rekord w przewozie skroplonego gazu ziemnego. Zarząd Kanału Panamskiego (ACP) zanotował tranzyt 58 jednostek przewożących LNG, co odpowiada 6,74 mln ton.
04.02.2021

PGNiG OD: znaczący wzrost sprzedaży CNG i LNG w 2020 r.

Ponad 30-proc. wzrost sprzedaży sprężonego gazu CNG do napędu pojazdów oraz 18-proc. wzrost sprzedaży LNG zanotowała w 2020 r. spółka PGNiG Obrót Detaliczny.
01.02.2021

"Der Spiegel": NS2 jest szkodliwy politycznie i antyeuropejski, Merkel winna wycofać dla niego poparcie

Gazociąg Nord Stream 2 jest dla Niemiec szkodliwy politycznie i antyeuropejski, a kanclerz Angela Merkel winna wycofać dla niego poparcie - pisze w sobotę w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik "Der Spiegel".
30.01.2021

PGNiG: sprzedaż małego LNG bije rekordy

Aż o 50 proc. wzrósł w 2020 roku wolumen skroplonego gazu ziemnego, który PGNiG sprzedało w terminalu w Świnoujściu. Od początku funkcjonowania gazoportu wyjechało z niego już 10 tysięcy cystern z ładunkiem LNG.
28.01.2021

Niskosiarkowy diesel z LOTOSU dla statku badawczego

Spółka LOTOS Asfalt wygrała przetarg na dostawy niskosiarkowego oleju napędowego dla statku badawczego Baltica.To jednostka, która prowadzi m.in. badania oceanograficzne i biologiczno-rybackie na Bałtyku.
27.01.2021

Nowy szef CDU: nie będę rewidował swojego poparcia dla Nord Stream 2

Nowy przewodniczący rządzącej w Niemczech partii CDU Armin Laschet powiedział w poniedziałek, że nie zamierza rewidować swojego poparcia dla rurociągu Nord Stream 2, który ma doprowadzić rosyjski gaz ziemny do Europy, mimo sprzeciwu USA i części krajów europejskich.
25.01.2021

Statek z Polski przewiezie rakietę ARIANE 6 [wideo]

Ariane 6 - nowa europejska rakieta nośna budowana przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA i Ariane Group - na odbyć swój dziewiczy lot w 2022 roku. Wystartuje z europejskiego kosmodromu o nazwie Kourou, znajdującego się w Gujanie Francuskiej. Zostanie tam dowieziona przez „Canopee” - 121-metrowy statek ro-ro budowany w Polsce przez Partner Stocznia Sp. z o.o. z Polic.
15.01.2021

Statek do układania rur Nord Stream 2 wrócił do Kaliningradu

Statek do układania rur „Akademik Czerski” po kilku dniach postoju w pobliżu niedokończonego odcinka Nord Stream 2 ponownie zbliża się do portu w Kaliningradzie, wynika z danych systemu pozycjonowania statków MarineTraffic.
12.01.2021

Szwajcarska firma dostarczy technologię na kontenerowce

Burckhardt Compression zdobył zamówienie na sprężarki do gazu LNG dla dwóch kontenerowców o ładowności 14 tys. TEU. Kontrakt zakłada dostawę ośmiu niskociśnieniowych systemów sprężających dla gazów odparowujących.
07.12.2020

Gaz-System odebrał pierwsze dostawy dla rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu

GAZ-SYSTEM odebrał pierwszą dostawę kluczowych urządzeń do nowych regazyfikatorów SCV dla Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Na terminal dotarły wężownice, w których przepływający skroplony gaz ziemny zmienia stan skupienia w lotny.
13.11.2020

Grupa PGNiG wynajmie statki do transportu LNG z USA

Wyczarterowane gazowce posłużą do obrotu skroplonym gazem ziemnym zakontraktowanym u amerykańskich producentów. Dwa nowoczesne zbiornikowce wejdą do użytku w 2023 roku. Dostawą i obsługą statków zajmie się wyłoniona w przetargu norweska firma Knutsen OAS Shipping.
03.11.2020

W Rotterdamie ochrzczono największą na świecie bunkierkę LNG

Największa na świecie bunkierka na skroplony gaz ziemny (LNG) została oficjalnie ochrzczona podczas ceremonii, która odbyła się w piątek w Rotterdamie. Zbiornik membranowy GTT Mark III Flex o długości 135,5 metra i pojemności 18 600 metrów sześciennych otrzymał nazwę Gas Agility.
24.09.2020

Pływający terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej coraz bliżej realizacji

Przedstawiciele GAZ-SYSTEM, Zarządu Morskiego Portu Gdańsk i Urzędu Morskiego w Gdyni podpisali list intencyjny dotyczący współpracy przy postawieniu terminalu regazyfikacyjnego FSRU w Porcie Gdańsk.
23.09.2020

CLIA: Ponad 23,5 miliarda dolarów zainwestowanych w przyjazne dla środowiska statki wycieczkowe

Branża wycieczkowa zainwestowała ponad 23,5 miliarda dolarów w statki wykorzystujące nowe energooszczędne technologie i czystsze paliwa - ujawniło w nowym raporcie największe na świecie stowarzyszenie branżowe Cruise Lines International Association (CLIA).
18.09.2020

Ekologiczne jednostki z napędem LNG cieszą się coraz większą popularnością wśród armatorów

Skroplony gaz ziemny jest pomostem pomiędzy tradycyjnym paliwem, a rozwiązaniami dążącymi do zero-emisyjności. Na korzyść paliwa LNG przemawia dojrzałość technologii, ekologia jak również rosnący łańcuch dystrybucji. Armatorzy coraz częściej są zainteresowani inwestycjami w jednostki LNG na co niewątpliwie ma wpływ dostępność tego paliwa w portach.
10.09.2020

Minister Gróbarczyk uczestniczył w ministerialnej konferencji ds. żeglugi morskiej w Hamburgu

8 września 2020 r. Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wziął udział jako przedstawiciel rządu RP w ministerialnej konferencji ds. żeglugi morskiej w Hamburgu.
09.09.2020

Chińska stocznia dostarczyła trzeci tankowiec dla projektu Jamał LNG

Chińska stocznia Hudong-Zhonghua w poniedziałek 31 sierpnia dostarczyła trzeci jamalski zbiornikowiec LNG dla spółki joint venture (JV) będącej własnością Cosco Shipping i japońskiej firmy MOL.
02.09.2020

Vopak oferuje bunkrowanie LNG w czasie rozładunku w Porcie Rotterdam

Holenderska firma Vopak wyszła z ofertą jednoczesnego bunkrowania LNG w terminalu Europoort mieszczącym się w rotterdamskim porcie. Jednostki tam zawijające mogą teraz bunkrować skroplony gaz ziemny w czasie załadunku lub rozładunku.
12.08.2020

Port Helsinki uzyskał pomoc unijną na swoje zielone inwestycje

Fiński port w Helsinkach otrzymał wsparcie finansowe od UE na projekty inwestycyjne portów na trasach Helsinki – Tallinn i Helsinki – Travemünde, a także na instalację lądowego systemu zasilania dla usług rejsowych Hernesaari. Inwestycje koncentrują się na uczynieniu portów bardziej przyjaznymi dla środowiska i wydajniejszymi.
19.07.2020

Sputnik Polska: Pompeo o Nord Stream 2: Wynoście się lub poniesiecie konsekwencje. MSZ Rosji komentuje

Waszyngton znowu zagroził sankcjami spółkom biorącym udział w projekcie Nord Stream 2. „Natychmiast się wynoście lub poniesiecie konsekwencje” – oświadczył szef Departamentu Stanu Mike Pompeo na konferencji prasowej.
16.07.2020

Sputnik Polska: Niemcy „stawiają interesy gospodarcze nad zbiorowym bezpieczeństwem”, a cierpi z tego powodu Polska?

Niemcy, uczestnicząc w projekcie gazociągu Nord Stream 2, postawiły swoje interesy gospodarcze nad interesami bezpieczeństwa zbiorowego Unii Europejskiej - stwierdzono w USA.
15.07.2020

Sputnik Polska: Dania pozwoliła na ukończenie Nord Stream 2 przez nowe statki

Duńska Agencja Energetyczna (DEA) pozwoliła spółce Nord Stream 2 AG na dokończenie Nord Stream 2 w swoich wodach przy użyciu statków do układania rur z pozycjonowaniem kotwic – podano w komunikacie agencji.
06.07.2020

Samsung Heavy będzie współpracował z Bloom Energy nad bezemisyjnymi statkami towarowymi

Samsung Heavy Industries Co. i Bloom Energy ogłosiły porozumienie w celu opracowania czystszej energii dla statków poprzez wspólne projektowanie jednostek napędzanych ogniwami paliwowymi, które zmniejszą emisje węgla i pomogą poprawić jakość powietrza.
30.06.2020

PGNiG Obrót Detaliczny dostarczy ok. 19 tys. ton LNG do zakładu LG

PGNiG Obrót Detaliczny na mocy umowy z LG Electronics wybuduje stację regazyfikacji i przez 5 lat dostarczy blisko 19 tysięcy ton skroplonego gazu ziemnego (LNG). Paliwo będzie zasilać zakład produkcyjny LG pod Wrocławiem - poinformowało w poniedziałek PGNiG.
08.06.2020

Dostawy gazu LNG w USA najniższe od października 2019 r

Dostawy gazu ziemnego do amerykańskich zakładów produkujących skroplony gaz na eksport (LNG) spadły do ​​najniższych poziomów od października 2019 r.
29.05.2020

Innowacja PGNiG wygrywa z zagraniczną konkurencją

Dzięki mobilnym urządzeniom do legalizacji przepływomierzy na cysternach przewożących LNG polska spółka opanowała krajowy rynek usług w tym zakresie.
26.05.2020

Corvus Energy napędza hybrydowy statek do przewozu ryb Nordlaks

Firma Corvus Energy wygrała kontrakt z BMA Technology w Turcji na dostawę opartego na akumulatorach litowo-jonowych systemu magazynowania energii dla nowego przewoźnika ryb.
13.05.2020

Chiny ogłosiły listę 79 towarów z USA, które mogą być wyłączone z ceł

Chiński rząd ogłosił we wtorek listę 79 towarów, których import z USA może zostać na rok wyłączony z dodatkowych ceł wprowadzonych w ramach wojny handlowej pomiędzy obu krajami. Na liście są m.in. rudy metali ziem rzadkich.
12.05.2020

PGNiG sprzedało pierwsze ładunki LNG z instalacji w Kłajpedzie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało w środę o sprzedaży pierwszych dwóch ładunków LNG z instalacji w Kłajpedzie na Litwie. Od kwietnia tego roku koncern jest wyłącznym użytkownikiem tej instalacji „małego LNG”.
08.04.2020

Fińska stocznia rozpoczęła budowę promu dla Tallinka pomimo pandemii koronawirusa

Pomimo globalnej pandemii koronawirusa, fińska stocznia Rauma Marine Construction rozpoczęła 6 kwietnia produkcję nowego promu MyStar dla armatora Tallink.
06.04.2020

Trwa analiza najbardziej optymalnych dla Lotosu projektów inwestycyjnych

Trwa intensywna analiza najbardziej optymalnych projektów inwestycyjnych, które wpłyną na rozwój całego koncernu - powiedział PAP prezes Grupy Lotos Paweł Jan Majewski. Dodał, że chodzi m.in. o produkcję wysokiej jakości bazowych olejów smarowych, czy budowę elektrociepłowni.
04.03.2020

Chiny wyłączą z ceł kolejne towary z USA

Chińskie władze ogłosiły we wtorek, że będą przyjmować wnioski o wyłączenie z ceł 696 rodzajów produktów sprowadzanych z USA, w tym niektórych paliw i ważnych towarów rolno-spożywczych, takich jak wieprzowina, wołowina, soja, skroplony gaz ziemny i ropa.
18.02.2020

Alfa Laval dołącza do grupy Getting to Zero Coalition

Alfa Laval - światowy lider w trzech kluczowych technologiach: wymiany ciepła, oddzielania i przepływów - dołączył do grupy Getting to Zero Coalition, tj. inicjatywy Światowego Forum Morskiego (Global Maritime Forum), zrzeszającej ponad 100 organizacji, mającej na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym poprzez wspieranie rozwoju przełomowych technologii. Jej celem jest ponadto uruchomienie z początkiem 2030 roku statków o zerowej emisji (dzięki zastosowaniu paliw bezemisyjnych).
29.01.2020

Grupy ekologiczne chcą zakazania niskosiarkowych paliw w rejonie Arktyki

Grupy ekologiczne wezwały do zakazu stosowania nowego paliwa o niskiej zawartości siarki w regionie arktycznym, powołując się na badania pokazujące, że mieszanki paliwa morskiego przyczyniły się do wysokich emisji czarnego węgla w tym środowisku.
27.01.2020

LNG paliwem przyszłości. Jak rozwija się niezbędna infrastruktura w Polsce?

Udział LNG w transporcie morskim i drogowym będzie rósł. – To paliwo przyszłości: ekologiczne, bardziej ekonomiczne, cichsze i jednocześnie szeroko dostępne – ocenia Marcin Płocharski z Polskiej Platformy LNG. Skroplony gaz ziemny sprawdzi się w transporcie drogowym pod warunkiem rozwoju odpowiedniej infrastruktury. W Polsce działają zaledwie cztery punkty ładowania, a pojazdów napędzanych LNG jest nieco ponad pół tysiąca. Na podobną barierę napotyka wykorzystanie LNG jako paliwa w transporcie morskim.
21.01.2020

Ceny ropy w USA rosną po podpisaniu umowy handlowej Stany-Chiny

Ceny ropy w USA rosną po podpisaniu pierwszej fazy umowy handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, która m.in. zawiera zapis o większych zakupach przez Chiny amerykańskiej ropy i produktów naftowych. Notowania ropy mają też wsparcie z powodu spadku zapasów surowca w USA - informują maklerzy.
16.01.2020

IMO 2020 - noworoczna rewolucja w branży morskiej i naftowej (analiza)

IMO 2020 to rozporządzenie ustanowione przez Międzynarodową Organizację Morską, które stanowi, że od 1 stycznia 2020 roku emisje siarki ze wszystkich statków morskich muszą być ograniczone do 0,5% m/m , w porównaniu do obecnych 3,5% m/m. IMO 2020 to rozporządzenie, które znacząco zrewolucjonizuje sektor morski i branżę paliwową.
15.01.2020

Nadano imię pierwszemu japońskiemu zbiornikowcowi na skroplony wodór [WIDEO]

Suiso Frontier - najnowsze dziecko japońskiej Kawasaki Heavy Industries zostało zbudowane i oddane do eksploatacji w stoczni Kobe Works.
11.12.2019

H-Line zamawia kolejnego gazowca LNG w stoczni Hyundai Samho

Południowokoreańska stocznia Hyundai Samho Heavy Industries (HSHI) zdobyła kontrakt na budowę gazowca LNG o pojemności 174 tys. m3. Umowa warta 190,5 mln dolarów została podpisana z rodzimym armatorem H-Line Shipping. Nowa jednostka ma zostać przekazana właścicielowi najpóźniej 15 czerwca 2022 roku.
09.12.2019

Ogromny transport LNG z USA do terminala w Świnoujściu

Do terminala LNG w Świnoujściu wpłynął metanowiec z ładunkiem amerykańskiego skroplonego gazu, który PGNiG kupiło i odsprzedało odbiorcy na Ukrainie. Jednostka przywiozła 75 tys. ton LNG, co po regazyfikacji da niemal 100 mln m3 gazu.
20.11.2019

Duński armator zainstaluje kolejne 10 skruberów na swoich statkach

Duński operator tankowców TORM wyposaży kolejne 10 jednostek w skrubery, co razem da 44 instalacji tych systemów na statkach armatora. Dodatkowe instalacje skruberów zostaną wykonane w pierwszym i drugim kwartale 2020 roku.
12.11.2019

Singapur zachęca żeglugę do używania czystszych paliw

Singapur będzie zachęcać przemysł żeglugowy do stosowania czystszych paliw, takich jak skroplony gaz ziemny (LNG), w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w mieście – zapowiedział Zarząd Portu w Singapurze (MPA).
11.11.2019

Genco zakończył instalację skruberów na 11 masowcach Capesize. W kolejce czeka sześć kolejnych

Armator masowców Genco Shipping & Trading zakończył w dwóch trzecich projekt instalacji skruberów na swoich masowcach. Obecnie płuczki spalin zamontowano na 11 z 17 jednostek Capesize operatora.
29.10.2019

Sektor transportu LNG będzie dalej rosnąć w 2020 roku

Przez kolejne półtora roku branża transportu LNG pozostanie na fali wznoszącej. Sektor napędzany jest rosnącym popytem, ponieważ coraz więcej krajów traktuje skroplony gaz ziemny jako źródło energii, zastępując ropę i węgiel. Dodatkowo rośnie także podaż, gdyż na wodę trafia coraz więcej nowych jednostek do transportu tego gazu.
10.10.2019

Venture Global LNG uzyskało zgodę na budowę terminalu Plaquemines

Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) wydała 30 września 2019 roku pozwolenie firmie Venture Global LNG na budowę terminalu eksportowego LNG Plaquemines oraz gazociągu między terminalem a międzystanową siecią gazową. PGNiG będzie odbierało skroplony gaz ziemny z tego terminalu począwszy od 2023 roku.
03.10.2019

Costa Smeralda – nowa generacja statku flagowego we włoskim stylu

Costa Smeralda odda hołd Włochom i temu, za co uwielbiają je ludzie na całym świecie. Hołd zaczyna się od nazwy statku, która przypomina jedno z najpiękniejszych miejsc turystycznych na Sardynii (Szmaragdowe Wybrzeże), a także nazw pokładów i przestrzeni ogólnodostępnych, z których każda jest poświęcona słynnym miejscom i placom we Włoszech. Od Palermo (pokład 4) do Triestu (pokład 20), Costa Smeralda zabierze swoich gości na prawdziwą wycieczkę po Włoszech, z dużą liczbą miejsc poświęconych zabawie, smakom i świętom.
27.09.2019

Hyundai Heavy zwodowało nowy gazowiec dla Flex LNG

Południowokoreańska stocznia Hyundai Heavy Industries zwodowała najnowszy gazowiec na skroplony gaz ziemny dla norweskiego armatora Flex LNG. Ceremonia wodowania jednostki Flex Aurora odbyła się 6 września.
09.09.2019

Amerykański gaz sprzedano z Polski na Ukrainę. Transakcja PGNiG i ERU

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakupiło ładunek skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA, a następnie – po regazyfikacji – odsprzedało gaz ziemny firmie Energy Resources of Ukraine (ERU). Dzięki konsekwentnej rozbudowie portfela dostawców LNG PGNiG ma możliwość oferowania gazu ziemnego kolejnym odbiorcom.
29.08.2019

Największa umowa na sprzedaż LNG: Synthos kupi od PGNiG 8,2 tys. ton

PGNiG Obrót Detaliczny i chemiczna spółka Synthos podpisały największą dotychczas w Polsce umowę na dostawy LNG. Kontrakt przewiduje dostawę 8,2 tys. ton do końca 2021 r. Gaz będzie przeznaczony do celów energetycznych - częściowo zastąpi węgiel.
23.08.2019

Fincantieri Bay Shipbuilding wybuduje barkę LNG na rynek wschodniego wybrzeża USA

Fincantieri Bay Shipbuilding zdobył kontrakt na budowę barki LNG, która miałaby pływać po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jednostka powstanie w zakładzie FBS w amerykańskim Sturgeon Bay, w stanie Wisconsin.
22.08.2019

5 000 cystern z LNG ze Świnoujścia

Z Terminala im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu PGNiG wyekspediowało już 5000 cystern z ładunkiem skroplonego gazu ziemnego (LNG). Największym odbiorcą LNG są stacje regazyfikacji obsługujące miejscowości, które nie mają dostępu do ogólnopolskiej sieci dystrybucji gazu.
09.08.2019

Ośrodek Szkoleniowy Exerters wychodzi naprzeciw potrzebom rozwijającego się rynku LNG w Polsce

Z początkiem sierpnia Exerters uruchomiło nową witrynę internetową https://www.exelng.pl przedstawiając tym samym największe spektrum szkoleń o tematyce ściśle powiązanej ze skroplonym gazem ziemnym w Polsce.
08.08.2019

Pierwszy gazowiec LNG typu Q-Max zawinął do belgijskiego terminalu LNG

Gazowiec LNG, Al Dafna, stał się pierwszą jednostką Q-Max, która zawinęła do belgijskiego terminalu LNG w Zeebrugge. Skroplony gaz ziemny został załadowany 22 czerwcu w katarskim terminalu Ras Laffan, a do Belgii trafił równy miesiąc później - 22 lipca.
29.07.2019

Wdrożenie od 2020 roku określonego przez IMO limitu maksymalnej zawartości siarki na poziomie 0,5% w paliwach olejowych

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) w swojej przełomowej decyzji, zarówno w stosunku do środowiska morskiego, jak i zdrowia ludzkiego, określiła dzień 1 stycznia 2020 r., terminem wdrożenia wymagań dotyczących redukcji zawartości siarki w paliwach olejowych używanych przez statki w żegludze światowej do poziomu maksymalnie 0,5 % zawartości siarki, zgodnie z wymaganiami MEPC.280(70). Zgodnie z nowym globalnym limitem, określonym w prawidle 14.1.3 Załącznika VI do Konwencji MARPOL, wszystkie statki, pływające poza granicami Obs
17.07.2019

Współpraca energetyczna z USA: Import gazu i ropy

Rozszerzenie polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej ma być jednym z tematów rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Polska sprowadza z USA skroplony gaz ziemny, okazjonalnie kupuje też amerykańską ropę.
12.06.2019

Nowy dostawca skroplonego biogazu w Porcie Goteborg

Dzięki umowie podpisanej między FordonsGas i Swedegas w Porcie Göteborg będzie łatwiej bunkrować skroplony biogaz (LBG).
03.06.2019

Plan rozszerzenia floty Costa Cruises

Grupa Costa, z siedzibą w Genui, jest wiodącą firmą rejsową w Europie i Chinach, wliczając w to trzy różne marki: Costa Cruises, Aida Cruises (dedykowana rynkom niemieckojęzycznym) i Costa Asia (dedykowana rynkom chińskim i azjatyckim). Firma zatrudnia ponad 30 000 pracowników na całym świecie, w swoich 20 biurach w 14 krajach.
31.05.2019

„Tour of Italy” na pokładzie Costa Smeralda

Statek Costa Smeralda będzie autentycznym hołdem dla Włoch, oferując wyjątkowe wrażenia z podróży, inspirowane stylem, gościnnością i ciepłem tego pięknego kraju.
31.05.2019

Największy japoński wycieczkowiec zostanie wyposażony w skrubery w przyszłym roku

Asuka II, wycieczkowiec należący do NYK Cruises, przejdzie w styczniu 2020 roku 45-dniową modernizację w stoczni Sembcorp Marine Admiralty Yard w Singapurze. W czasie dokowania największy japoński statek wycieczkowy zostanie wyposażony w skrubery, a poza tym przejdzie ogólny przegląd.
19.05.2019

Alphaliner: Instalacja skruberów wzrośnie przed wejściem w życie przepisów IMO 2020

Liczba kontenerowców, na których zostaną zainstalowane skrubery, ma wzrosnąć w najbliższych miesiącach, wraz ze zbliżającą się datą wejścia w życie przepisów IMO 2020 - twierdzą eksperci z agencji Alphaliner.
25.04.2019

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.