• <
smartre_2023

Do Rostocku dotarł największy komponent dla niemieckiej instalacji bio-LNG

rk

08.12.2022 15:28
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Do Rostocku dotarł największy komponent dla niemieckiej instalacji bio-LNG

Partnerzy portalu

Do Rostocku dotarł największy komponent dla niemieckiej instalacji bio-LNG - GospodarkaMorska.pl
EnviTec Biogas

Zajmująca się budową instalacji gazowych firma EnviTec Biogas przejęła zbiornik na skroplony gaz ziemny, który znajdzie się w wyposażeniu największej w Niemczech zintegrowanej instalacji bio-LNG.

Mający ponad 40 metrów długości i 5 metrów szerokości zbiornik LNG dotarł do portu w Rostocku 7 grudnia, po 19-dniowym rejsie z Turcji. Po dotarciu do Niemiec został ustawiony na terenie portu, a następnie przetransportowany do miejscowości Güstrow, gdzie był jednym z kluczowych elementów budowanej tam instalacji skraplania biogazu.


Wybudowany przez EnviTec zakład został oddany do użytku w 2009 roku jako największa w Niemczech instalacja biogazu. Do tej pory jednostka uszlachetniania biogazu o mocy 500 GWh zasilała sieć gazową o ciśnieniu 25 barów. Poprzedni właściciele zaopatrywali zakład w około 400 000 ton substratu, którym była przede wszystkim kukurydza słodka, ale także kiszonka z roślin, zbóż i trawy. Od 2021 roku instalacja zarządzana jest przez EnviTec Own Investment.


Prace adaptacyjne w zakładzie w Güstrow wymagały inwestycji w infrastrukturę do skraplania CO2 oraz biometanu w wysokości 45-50 milionów euro. W nowym modelu funkcjonowania przedsiębiorstwa, Envitec planuje zmniejszyć nakłady do 150 000 ton rocznie. Wykorzystywane będą przede wszystkim pozostałości rolnicze, a dodatkowe jednostki CHP zostaną "dokooptowane", aby dostarczyć do zakładu 2,14 MWel energii elektrycznej na miejscu. Prace adaptacyjne obejmowały nowe mieszadła, zaawansowane systemy pompowe oraz podwójne dachy membranowe. Ta ostatnia cecha sprawi, że magazynowanie gazu będzie maksymalnie pojemne i jak najbardziej bezpieczne. Na każdym etapie budowy na 31 ha terenu pracuje od 20 do 60 pracowników EnviTec Biogas i innych firm.


- Do tej pory zmodernizowaliśmy i przebudowaliśmy już cztery z pięciu modułów, aby spełnić wszystkie najnowsze standardy. Oznacza to, że biogaz może być magazynowany bez ograniczeń czasowych

i  rozbudowywany w dowolnym zakresie. - dyrektor zarządzający EnviTec Bioenergie Güstrow podkreślił Frank Hinken.


Planowo od drugiego kwartału 2023 roku zakład będzie dostarczał, w ramach uruchomienia pilotażowego, znaczne ilości oczyszczonego skroplonego gazu ziemnego, aby przyczynić się do uczynienia transportu bardziej ekologicznym. Podpisano już liczne umowy z klientami, którzy chcą oferować stamtąd LNG jako paliwo alternatywne na swoich stacjach paliwowych.

Gospodarka Morska
EnviTec Biogas

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.