• <

Terminal LNG w Świnoujściu – rekordowy rok

gm

07.12.2022 14:24
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Terminal LNG w Świnoujściu – rekordowy rok

Partnerzy portalu

Terminal LNG w Świnoujściu – rekordowy rok - GospodarkaMorska.pl

Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście poinformował, że 2022 rok będzie rekordowy dla terminalu LNG w Świnoujściu.

Podczas rozmowy z Radiem Szczecin Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podał, że tym roku terminal LNG w Świnoujściu pobije rekord.

– Do końca roku przeładujemy 85 proc. więcej ładunków niż w roku poprzednim. Przekroczyliśmy cztery miliony ton. Ubiegły rok to było 2 miliony 700 tysięcy – mówił Urbaś. Dodał, że obecnie obsługiwane jest zawinięcie numer 53. w tym roku, będące jednocześnie 203. zawinięciem w historii terminalu.

Terminal LNG w Świnoujściu jest też rozbudowywany. Powstaje drugie stanowisko do obsługi gazowców, które ma być oddane do użytku w przyszłym roku, jak również trzeci zbiornik. Dzięki temu terminal będzie mógł także realizować operacje reeksportu gazu czy tankowania bunkierek.

Budowany trzeci zbiornik będzie największym w terminalu. Jego pojemność wyniesie 180 tys. m3. Inwestorem jest Gaz-System, zaś wykonawcą firma PORR. Do użytku ma wejść pod koniec przyszłego roku.

Po rozbudowie moce techniczne Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu wynosić do 8,3 mld m3 surowca rocznie.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.